Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00186 004795 18973556 na godz. na dobę w sumie
Konrad Wallenrod - audiobook
Konrad Wallenrod - audiobook
Autor: Długość nagrania: 02:00:50
Wydawca: Promatek Media Język publikacji: polski
ISBN: 978-836-183-447-2 Rok wydania:
Lektor: Antoni Rot
Kategoria: audiobooki >> lektury szkolne, opracowania lektur >> klasy 1-3
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Najlepsza historia szpiegowska, przy której najsłynniejszy szpieg współczesny, agent 007, niech się schowa. Dzieje Konrada Wallenroda to losy tyleż skomplikowane, co tragiczne.

Motto tej powieści poetyckiej pochodzi od renesansowego pisarza i filozofa Nicolla Machiavellego, który stwierdził, że istnieją dwie metody walki z wrogiem: trzeba być albo lisem, albo lwem. Ba, ale skąd za każdym razem wiedzieć, która jest akurat właściwa! Konieczność dokonywania wyborów to zmora życiowa co najmniej połowy ludzkości. Ale w Mickiewiczowskim poemacie nie chodzi bynajmniej o wybór kierunku studiów czy pary butów w sklepie. Każdy decyzja Konrada Wallenroda pociąga bowiem za sobą dramatyczne konsekwencje. Jest to, po pierwsze, konflikt sumienia, kiedy trzeba przezwyciężyć skrupuły, wkraść się w łaski wroga, by pozyskać jego zaufanie, po czym doprowadzić go do zguby. Po drugie, wybór jakże ludzki i, można powiedzieć, współczesny. Szczęście rodzinne czy praca, w tym wypadku służba dla ojczyzny czy miłość do pięknej Aldony. Dramatem Wallenroda jest to, że wyboru dobrego nie ma i nawet wykonanie misji nie przyniesie mu satysfakcji.
Czytelników utworu nurtuje od zawsze pytanie, czy wieszcz wychwala lisią i podstępną metodę walki, czy może właśnie, poprzez tragedię bohatera, ją potępia. W gruncie rzeczy i z tym dylematem Mickiewicz nas pozostawia. Chodziło bowiem tylko o to, by historia człowieka żyjącego w masce dała wzór postępowania i myślenia, których celem jest dobro ojczyzny. I to zrozumiał nawet senator Nowosilcow, wielki wróg polskich ruchów wolnościowych w latach 20. XIX wieku.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Pobierz darmowy fragment (mp3)

Gdzie kupić całą publikację:

Konrad Wallenrod
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: