Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00041 004074 18657014 na godz. na dobę w sumie
Stara baśń - audiobook
Stara baśń - audiobook
Autor: Długość nagrania: 15:13:43
Wydawca: Promatek Media Język publikacji: polski
ISBN: 978-836-183-445-8 Rok wydania:
Lektor: Antoni Rot
Kategoria: audiobooki >> lektury szkolne, opracowania lektur >> klasy 1-3
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Przedstawione w formie barwnej opowieści przedchrześcijańskie początki państwa z historią romantycznej, choć trudnej miłości w tle. Pierwsza powieść z cyklu obejmującego całość dziejów Polski.

„I ja tam byłem, miód, piwo piłem...” – najbardziej baśniowe w tej historii jest jej weselne zakończenie. Tytuł, jaki autor nadał swojej powieści, w części przynajmniej, nie bardzo odpowiada prawdzie, baśnią bowiem ona nie jest. Powstała bynajmniej nie tylko jako dzieło wyobraźni. Kraszewski legendarne podania o Popielu i Piaście zracjonalizował, a powszechną wizję obyczajowości przedchrześcijańskiej, z jej bóstwami i obrzędami, uzupełnił za pomocą przekazów dziejowych innych narodów słowiańskich. Starał się zatem trzymać faktów jak najwierniej.
Skomplikowane przez politykę i wojnę dzieje miłości Dziwy i Domana sprawiają, że historia Chwostka, Leszków, Polan, Kaszubów staje się nam bliższa, tysiąc lat z okładem kurczy się i nie ma znaczenia, że tę parę od par współczesnych dzielą wojny, królowie, rewolucje i wynalazki.
„Stara baśń” doczekała się ekranizacji stosunkowo niedawno, ale za to od razu i kinowej, i serialowej. W 2003 r. podjął się tego zadania nasz etatowy realizator lektur historycznych, Jerzy Hoffman. I, m.in. dzięki obsadzeniu głównych ról aktorskimi gwiazdami, odniósł wielki sukces. Udało mu się udowodnić, że nie taki Kraszewski straszny, jak go malują. A nawet – całkiem fajny!

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Pobierz darmowy fragment (mp3)

Gdzie kupić całą publikację:

Stara baśń
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: