Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00083 006233 20270882 na godz. na dobę w sumie
Salon - e-wydanie - 1/2019
Salon - e-wydanie - 1/2019
Numer: 1/2019 Archiwum publikacji: numery archiwalne
Wydawca: Polityka Spółdzielnia Pracy Język publikacji: polski
ISSN: 1730-0525 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: e-prasa >> kobiece, lifestyle, kultura
Porównaj ceny (wydanie papierowe, wydanie cyfrowe).

O wiekowych murach, które przetrwały próbę czasu. Klasycznie piękne, projektowane z pietyzmem, stanowią bezcenną wartość i dziedzictwo. W polskich miastach, których tkanka historyczna została wyniszczona podczas wojen, ocalenie i odnowa zabytkowych obiektów są szczególnie ważne.

Pokazujemy inspirujące przykłady, nie tylko polskie, łączenia starego z nowym. Bez obaw, że to co nowe, przytłoczy dawne. A jak się okazuje, nawet Włosi, z największym dziedzictwem kulturowym na świecie, obserwują u siebie od czasu do czasu objawy rozdwojenia, które powstrzymuje przed ciekawą transformacją zabytków, a sprzyja ich „balsamowaniu”, („Zerwana tradycja”, wywiad z prof. Spartaco Paris z Rzymu).

Jak to jest u nas? Z architektem Robertem Koniecznym poszliśmy na spacer szlakiem gdyńskiej moderny, by doświadczyć młodych zabytków tego miasta („Biała Gdynia”). Moderna się nie starzeje – budynki z lat 30. ubiegłego wieku prezentują się nowocześniej niż te z lat późniejszych. Co można by jeszcze udoskonalić? Czy „wymiana krwi”, czyli włączenie w proces przemian architektów z innych regionów kraju czy świata, nie uczyniłoby miasta bardziej interesującym?

Z taką też myślą rzeźbiarz Xawery Wolski przywraca do świetności rodzinny dwór i park w Dańkowie na Mazowszu. Tworzy tam miejsce, w którym artyści z całego świata mogliby spotkać się, pracować i wymieniać poglądy („Powrót do korzeni”).

Architekturę, wnętrza, wzornictwo i sztukę traktujemy w „SALONIE” jako nierozerwalną całość. Nie wstydzimy się pisać o uczuciach i emocjach, jakie towarzyszą spełnianiu marzeń o domu chroniącym klimat minionych czasów i pokoleń. Zapraszam do znakomitych wnętrz, pełnych tajemnic, zakamarków. Przeszły one dużą zmianę i w pełni z nią pogodzone poddają się historii, która toczy się dalej.

Małgorzata Tomczyk, redaktor prowadząca
m.tomczyk@polityka.pl


Darmowy fragment publikacji:

Gdzie kupić całą publikację:

Salon - e-wydanie
Numer:
1/2019

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również: