Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00868 015133 17803397 na godz. na dobę w sumie
AdWords 360°. Katalog skutecznych kampanii - ebook/pdf
AdWords 360°. Katalog skutecznych kampanii - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 144
Wydawca: Onepress Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-283-2473-2 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> poradniki >> controlling
Porównaj ceny (książka, ebook (-50%), audiobook).

Skuteczna reklama to ta, która faktycznie działa!

Magia Google AdWords polega na tym, że skorzystać z niego może każdy reklamodawca, zarówno mała firma, jak i wielka korporacja, ponieważ warunkiem powodzenia kampanii nie jest wielkość środków zainwestowanych w reklamę. Sukces zależy w dużej mierze od wiedzy reklamodawcy na temat własnego produktu lub usługi (czy potrafisz np. w kilku prostych słowach opisać, dlaczego Twoja oferta jest wyjątkowa?), grupy docelowej i jej internetowych zwyczajów, a także narzędzia, jakim reklamodawca zamierza się posłużyć. W tym przypadku chodzi o system reklamy Google AdWords.

Perfekcyjnego wykorzystania systemu reklamowego Google’a można uczyć się samemu metodą prób i błędów. Oczywiście jest to skuteczny sposób, tyle że koszto- i czasochłonny. Czy istnieje lepszy? Od dawna wiadomo, że najlepszą metodą uczenia się jest podpatrywanie innych, w biznesie znane pod nazwą benchmarking. Snickers, BMW, Pepsi-Max, Tiger, BZ WBK i inni pokazani w książce giganci marketingu potrafili wycisnąć z AdWords sto procent jego możliwości. Doszli do tego, stopniowo poznając system od środka. Ty bądź sprytniejszy. Sięgnij po tę książkę i zabaw się w internetowego szpiega. Poznaj tajemnice skutecznych kampanii reklamowych, uruchom wyobraźnię i nakłoń Google AdWords do pracy na Twoją rzecz!

Jeśli wydaje Ci się, że kampania reklamowa w Google to: „Mamy najlepszy produkt, kliknij tutaj!”, Twoje myślenie jest mocno ograniczone. A książka Pauliny pomoże Ci to ograniczenie zburzyć. Kampanie reklamowe w internecie mogą być kreatywne – to po pierwsze. Ale po drugie, ważniejsze – Paulina pokazuje kampanie, które działają. Nie jest to więc „sztuka dla sztuki”, ale twarde dane i techniki, które z jednej strony zainspirują Cię do mądrzejszego wykorzystania potencjału internetu, z drugiej zaś sprawią, że nie będziesz wyrzucać pieniędzy w błoto. Taką książkę właśnie trzymasz w rękach.

Paweł Tkaczyk, Wszechojciec w MIDEA

 

Inspirujący dobór kampanii, połączony z dużą dawką dobrze podanej wiedzy — takiego miksu oczekuję od wprowadzających w zagadnienie książek o marketingu. Tu go znalazłem, a razem z nim sporo konkretnych danych, do których mogę wracać. Książka nie tylko dla początkujących.
 

Dominik Koza, senior copywriter w agencji reklamowej Hand Made

 

Posiadać wiedzę na temat Google AdWords a umieć ją wykorzystać to dwie różne rzeczy. Paulina jest osobą, która udowadnia, że w obu sprawdza się doskonale. Zwieńczeniem tego jest książka, której lekturę polecam zarówno początkującym, jak i zaawansowanym specjalistom SEM. Paulina z każdego case study wyciągnęła główną ideę oraz pokazała, w jaki sposób konkurencja może stać się inspiracją do tworzenia i rozwoju własnych kampanii w systemie Google AdWords.

Krzysztof Marzec, Certyfikowany Trener Google Adwords i Dyrektor Zarządzający, Deva Group

 

Wartościowa pozycja książkowa opisująca kampanie w nowych mediach jest sporym unikatem — zwłaszcza na rynku polskim.  W dodatku ciekawie uzupełniona o rys historyczny i najważniejsze zasady rządzące danym medium w celu określenia roli jakie pełni ono w ekosystemie marki czy w skutecznej realizacji kampanii. Autorka nie tylko zgromadziła ciekawy materiał, ale także poszła o krok dalej wprowadzając praktyczne informacje z obszaru planowania strategicznego.

Zawarła również szczegółowy opis poszczególnych etapów realizacji kampanii — często niezbędny dla prawidłowego ich zrozumienia i poznania kluczowych rozwiązań decydujących o powodzeniu całej akcji.

Ta pozycja przeznaczona jest zarówno dla początkujących adeptów sztuki reklamowej w wydaniu cyfrowym, ponieważ zawarte w niej dane pozwalają zrozumieć sposób doboru odpowiedniego medium w opisywanej kampanii i jego wykorzystanie,  jak również dla tych bardziej doświadczonych, którym ułatwia poznanie procesu odpowiedzialnego za znaczący sukces kampanii.

Tym, którzy na co dzień zajmują się marketingiem, pomoże rozpoznać potencjał jaki znajduje się w obszarze mediów cyfrowych  w celu zwiększenia przychodów dla swojej firmy i prawidłowego budowania wizerunku swojej marki.

Książkę warto potraktować jako drogowskaz prowadzący czytelników po zagadnieniach z obszaru digitalu, jak również działaniach podejmowanych przez marketerów i agencje, z którymi niejednokrotnie jako konsumenci mamy styczność na co dzień. Dobór zgromadzonych materiałów oraz poparcie ich realnymi wynikami, których zebranie nie jest łatwe, potwierdzają, że tytuł ten to swoiste kompendium wiedzy, z którym warto zapoznać się jak najszybciej.

Tomasz Sawicki, Senior Campaign Architect, DDB&tribal

Książka, którą trzymasz w rękach, według autorki jest niezwykła. Rzeczywiście! Jest ciekawym zbiorem pomysłów i doświadczeń marketingowych z wykorzystaniem internetu – w formie katalogu. W obecnych czasach, książka o internecie? Paulina udowodniła, że da się napisać pozycję, która przez dłuższy czas pozostanie aktualna.

Wybrane i zaprezentowane w książce przykłady kampanii i wykorzystania dostępnej na rynku platformy reklamowej Google AdWords przez wiele światowych marek daje ciekawy przegląd możliwości i podsuwa pomysły na własne działania i strategie.

Polecam lekturę wszystkim tym, którzy dopiero planują wdrożyć program Google AdWords w swojej strategii marketingowej, oraz tym, którzy już działają w tym obszarze. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Myślę, że warto korzystać z doświadczeń innych, a nie uczyć się tylko na własnych błędach ;)

Przemysław Modrzewski, marketingLAB.pl

 

Wideo online to medium, obok którego nie można przejść obojętnie, a serwis YouTube wprowadził je na szczyty notowań najczęściej odwiedzanych i angażujących stron w polskim internecie. Książka Pauliny jest zarówno świetnym przewodnikiem dotyczącym budowy obecności marki na YouTubie, jak i usystematyzowaniem wiedzy dla wszystkich, którzy już w tym serwisie działają. Zestawienie twardych danych zdecydowanie ułatwia podejmowanie decyzji marketingowych, a prezentacja najlepszych case studies pozwala spojrzeć na działania video marketingu od strony mocno praktycznej. Zdecydowanie polecam!

Marcin Jaśkiewicz, CEO YounitedPaulina Wiktorska. Certyfikowany Specjalista SEM. Z branżą interaktywną związana od ponad 6 lat. Autorka bloga blogreklamowy.com oraz właścicielka marki Clear&Fancy Interactive (www.clearandfancy.pl). Swoje doświadczenie w branży SEM rozwijała podczas współpracy z takimi markami jak: Comarch, Super-Pharm, Uniwersytet Jagielloński. Na co dzień wspiera użytkowników Oficjalnego Forum Google AdWords (www.pl.adwords-community.com). Publikowała artykuły w „Marketing&More” i „Magazynie SEM Specialist”. Aktualnie publikuje w „Nowym Marketingu”, „Marketingu w praktyce”, „Marketerze+”.
Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

• Kup książkę • Poleć książkę • Oceń książkę • Księgarnia internetowa • Lubię to! » Nasza społeczność SPIS TREŚCI Wstęp / 9 Poznajmy się / 12 Wprowadzenie do książki / 14 Rozdział 1. Wyszukiwarka potęgą sprzedaży / 17 Snickers — misspelling / 23 L’Oréal Paris — potęga Google Insight / 27 Fiat — historia powrotu na rynek amerykański / 29 Case study 1. Case study 2. Case study 3. Case study 4. Wisely — kreatywna promocja agencji / 31 Case study 5. Baby SuperMall — modele atrybucji potęgą inteligentnej sprzedaży / 33 BZ WBK — terminale płatnicze / 37 Case study 6. Rozdział 2. Sieć reklamowa Google (GDN) potęgą zasięgu / 41 Kilka faktów na temat sieci GDN / 43 Case study 7. Case study 8. Travelist — bo wakacje są najważniejsze / 47 Watchfinder — strategie budowania list remarketingowych / 52 Brytyjska organizacja humanitarna Oxfam / 55 Case study 9. Case study 10. HushHush.com / 57 Case study 11. Storkie Express — remarketing dynamiczny / 59 Sp iS t reści 5 Poleć książkęKup książkę Rozdział 3. Wideo potęgą wizerunku / 61 Pozwól, że zafunduję Ci szybki powrót do przeszłości / 62 Rodzaje treści na YouTube / 64 Kim jest użytkownik youtube? / 68 #BMWstories / 75 Tiger Energy Drink / 86 Case study 12. Case study 13. Honda — On the Other Site / 81 Case study 14. Pepsi Max — niemożliwe staje się możliwe / 83 Case study 15. Case study 16. Burger King — 64 dedykowane pre-rolle / 89 Case study 17. Case study 18. Case study 19. Eat24 — nietypowa promocja aplikacji / 91 Sodimac — Eco Guide / 93 Australijska Policja Federalna — odnaleźć zaginionych / 95 Case study 20. Centre de Prévention du Suicide — wysłuchaj / 97 Case study 21. Geico — zawieszeni w czasie / 99 Rozdział 4. Reklama mobilna, czyli mikromomenty / 101 Użytkownicy / 102 Treści mobilne / 106 Case study 22. Savings.com — mobilna strategia sprzedaży / 108 Case study 23. Rosetta Stone — mobilny masthead / 110 Case study 24. Old Spice — zew natury / 112 Case study 25. LG G2 — czujesz się śledzony? / 114 6 ADWORDS 360°. K AtA LOG SKUtecZN YcH K A MpA Nii Poleć książkęKup książkę Rozdział 5. Zintegrowane kampanie reklamowe / 117 Polska oczekuje innowacji! / 118 Case study 26. BMW i — interaktywne okno na świat / 120 Case study 27. Volvo — wirtualna rzeczywistość z Google Cardboard / 122 Case study 28. STYLEPIT — interaktywny katalog / 124 Assassin’s Creed III — multimedialna Case study 29. podróż śladami mordercy / 126 Case study 30. Audi TT — przetestuj wirtualny kokpit / 129 Brief reklamowy / 131 BRIEF REKLAMOWY / 132 Kilka słów od SEM-owca / 137 Podziękowania / 140 Sp iS t reści 7 Poleć książkęKup książkę Poleć książkęKup książkę Rozdział 2. SIEĆ REKLAMOWA GOOGLE (GDN) POTĘGĄ ZASIĘGU Rozdzia ł 2. Sieć rekl a mowa Goo Gle (GDN) potęG ą z a SięGu 41 Poleć książkęKup książkę CZY WIESZ, ŻE… Sieć reklamowa Google (GDN) to globalna sieć docierająca do ponad 85 użytkowników internetu na całym świecie, w tym ludzi mówiących ponad 30 językami w ponad 100 krajach, generująca miliardy odsłon dziennie. Kiedyś znana jako „sieć partnerska Google”, aktualnie stanowi bazę milionów witryn, filmów, aplikacji i wielu elastycznych formatów reklam, które pozwalają angażować potencjalnych klientów tam, gdzie aktualnie się oni znajdują. Zgodnie z danymi, jakie podaje Google, sieć liczy przeszło 2 mln wi- tryn, z czego 65 najpopularniejszych wyników wyświetlanych w an- gielskiej wersji wyszukiwarki (.com) to witryny należące do sieci GDN. Głównymi zaletami sieci reklamowej są: możliwość zwiększenia zasię- gu, czyli świadomości istnienia danej marki na rynku, ekspansja nowych rynków i zagnieżdżenie się w umysłach potencjalnych klientów. Reklama w sieci reklamowej Google opiera się na zupełnie innej stra- tegii niż reklama w wyszukiwarce. Za pośrednictwem tego kanału rekla- modawca ma szansę dotarcia do użytkowników, którzy nie zdefiniowali jeszcze swojej potrzeby, dlatego strategia prowadzenia takiej kampanii powinna być całkowicie odmienna. Wiele firm inwestuje w reklamy online ze względu na możliwość precyzyjniejszego śledzenia wyników. Tego typu reklamy, w przeciwień- stwie do telewizji, pochłaniają znacznie mniejsze budżety, ale czy dają wymierne efekty? Najbardziej wymierna forma reklamy online to wyszukiwarka. Jeśli uważnie przeczytałeś rozdział 1., to doskonale wiesz, że wyszukiwarka odpowiada na potrzeby użytkownika, dlatego jest najlepszym narzę- dziem/kanałem reklamowym, który jest w stanie sprzedać Twój produkt. Czasem jednak taką potrzebę musimy wywołać. Temu właśnie służą reklamy takie jak banery reklamowe na stronach internetowych. Są o wiele bardziej widoczne, jednak rzadziej klikane niż reklamy tekstowe w wyszukiwarce, ale według badań potrafią podnieść świadomość istnienia marki nawet o 30 . 42 adWoRdS 360°. k ata lo G SkuteCzN YCH k a mpa Nii Poleć książkęKup książkę Poprzez wyświetlanie reklam w sieci reklamowej mamy szansę wpły- nąć na ostateczną decyzję konsumenta, który być może nie kliknie ba- nera, ale następnym razem dotrze do nas poprzez sieć wyszukiwania. KILK A FAKTÓW NA TEMAT SIECI GDN Google Display Network liczy przeszło 1700 kategorii (w tym również podkategorii), w ramach których reklamodawca może dotrzeć do swojej grupy docelowej. Pełni ona również trzy podstawowe funkcje, które warto, abyś poznał (i zrozumiał). Świadomość marki Sprzedaż Zaangażowanie ŚWIADOMOŚĆ MARKI — BUDOWANIE WIZERUNKU Dziewięćdziesiąt procent czasu, jaki przebywamy w sieci, spędzamy na stronach WWW o różnorodnej tematyce. Kluczem jest odnalezienie treści, która najmocniej angażuje użytkowników, a tym samym pozwala na dłuższe obcowanie z marką. SPRZEDA Ż Według badań przeprowadzonych przez comScore 16 użytkowników internetu stanowi 80 wszystkich kliknięć. Zatem jeśli kampania jest nastawiona na generowanie kliknięć, prawdopodobnie traci 84 użyt- kowników internetu, którzy nie klikają, ale kupują w sieci. Z A ANGA ŻOWANIE W ostatnim czasie na polskim rynku zaczęły się pojawiać nowe metry- ki śledzące zaangażowanie użytkowników w obcowaniu z reklamą na stronie. Gemius Polska wymienia dwa z nich: inscreeny oraz DT (ang. dwell time — wskaźnik obcowania). Wskaźnik DT obrazuje czas, przez jaki internauta miał możliwość aktywnego kontaktu z reklamą. Inscreen Rozdzia ł 2. Sieć rekl a mowa Goo Gle (GDN) potęG ą z a SięGu 43 Poleć książkęKup książkę pokazuje zaś, jaka część wyświetleń reklamy rzeczywiście była widoczna dla internautów 1. Opierając się na tych dwóch wskaźnikach, coraz bardziej zaczynamy odbiegać od określania wyników kampanii w sieci GDN przez pryzmat kliknięć, a mocniej skupiamy się na angażowaniu. Pomiar poprzez za- angażowanie wypełnia bowiem luki informacyjne pozostawione przez kliknięcia i wyświetlenia. Dlatego zaangażowanie potencjalnego klienta w ramach formatu reklamowego pozwala uzyskać te informacje dzięki zestawieniu wyświetleń i interakcyjności reklam. Poprzez śledzenie i pomiar tych dodatkowych elementów oraz moni- torowanie tendencji reklamodawca może próbować przewidzieć, kiedy konsument wykazuje pewien poziom zainteresowania, i na tej podstawie optymalizować jego podróż po stronie i kontakt z marką. Zrozumienie zaangażowania jest kluczowe dla strategii. W jednym z badań przeprowadzonych wśród użytkowników Adobe, którzy mieli kontakt z reklamą „angażującą”, ich związek z marką był znacznie sil- niejszy, a tym samym intencje zakupu bardziej przemyślane. Zrozumienie, gdzie i jak możemy dotrzeć do grupy docelowej oraz w jaki sposób i kiedy użytkownik najbardziej się angażuje w dostarcza- ną mu treść, staje się przepustką do tworzenia ambitniejszych strategii działań reklamowych. Co ważne, to zaangażowanie przekłada się na skuteczność reklamy. UŻ Y TKOWNICY SIECI GDN Rynek reklam display rośnie w siłę. Coraz więcej badań mówi nam, że reklamy graficzne mogą być bardzo skuteczne, nawet jeśli ich odbiorcy nie zwracają na nie uwagi. Naukowcy określają to mianem mere exposure effect (z ang. efekt ekspozycji), czyli efektem, który sprawia, że im częściej coś widzisz, tym mocniej się z tym wiążesz i silniej na to reagujesz. 1. https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/czy-inscreeny-stana-sie- -nowa-waluta-na-rynku.html; data dostępu: 14.05.2015. 44 adWoRdS 360°. k ata lo G SkuteCzN YCH k a mpa Nii Poleć książkęKup książkę DL ACZEGO LUDZIE KUPUJĄ? Najprościej mówiąc: ludzie kupują od ludzi i firm, które znają i którym ufają. Dlatego budowanie więzi klientów z marką jest niezwykle istotne. Artykuł pochodzący z portalu Science Daily z 2007 r. mówi o pewnych doświadczeniach, które doprowadziły badaczy do wniosku, że nawet jeśli ludzie nie pamiętają treści reklamy, to wiążą z nią pozytywne uczucia, jakie zostały przedstawione w reklamie. Poprzez budowanie właściwej treści można generować zaufanie i uczucia u potencjalnych klientów. Tym właśnie zajmuje się sieć reklamowa — budowaniem świadomości marki i angażowaniem konsumentów. Poniżej znajdziesz coś, co na pewno jest Ci dobrze znane — lejek sprze- daży. Ten pochodzi z raportu z 2012 r. przygotowanego przez DoubleClick Google i Dynamic Logic2. Pokazuje, w jaki sposób należy podchodzić do stawiania celów i ich realizacji, jeśli chodzi o sieć reklamową. Poświęć kilka chwil na zapoznanie się z tym schematem, bo jego znajomość przyda Ci się podczas analizy kolejnych kejsów. Czy Twoi odbiorcy… Rozpoznają Twoją markę, gdy prezentowana jest jej nazwa? Jeśli nie, skup się na następujących aspektach Wspomagana świadomość marki Mierzy poziom wspomaganej znajomości respondentów w stosunku do marki. Rozpoznają, że reklamowałeś się niedawno w internecie? Świadomość reklamy w internecie Wiążą Twoją markę ze swoją percepcją wartości? Kojarzenie komunikatu Doceniają, szanują Twoją markę lub w inny sposób wyrażają pozytywne opinie na jej temat? Zamierzają kupić Twój produkt lub podjąć jakieś działania z powodu Twojej marki? Preferencja marki Intencja zakupowa Mierzy poziom „przebicia” reklamy internetowej przez mierzenie przypominalności reklamy. Mierzy, do jakiego stopnia respondenci są w stanie dopasować treści i/lub pojęcia do marki. Mierzy, w jakim stopniu respondenci mają pozytywną lub przychylną opinię o marce. Mierzy u respondentów prawdopodobieństwo dokonania zakupu. 2. https://ssl.gstatic.com/think/docs/guide-to-building-brand-engagement-display_ research-studies.pdf; data dostępu: 14.05.2015. Rozdzia ł 2. Sieć rekl a mowa Goo Gle (GDN) potęG ą z a SięGu 45 Poleć książkęKup książkę CHAR AKTERYST YK A FORMATÓW REKL AM/ WSK AŹNIK WIDOCZNOŚCI REKL AM Reklama online jest wszechstronnym medium reklamowym i może wpły- wać na użytkownika na dowolnym poziomie lejka sprzedażowego. Ela- styczność tego rodzaju reklamy umożliwia budowanie znacznie bardziej kreatywnych i zintegrowanych kampanii, które silniej wpływają na użyt- kownika niż tradycyjne media. Pamiętaj, że najskuteczniejsze reklamy graficzne skupiają się na zwię- złej treści i jasnym wezwaniu do działania. Reklamy flashowe, popularne reklamy pre-roll lub reklamy graficzne z filmami wideo to aktualnie najsilniej przyciągające nasz wzrok formaty. Badania przeprowadzone w 2014 r. przez AdForm wykazały, że użytkownicy trzy razy częściej klikają reklamy multimedialne niż tradycyjne banery statyczne. Jeszcze niedawno bowiem najbardziej rekomendowanym formatem był baner statyczny. A jak to wygląda teraz? Zobacz, jak te badania przełożyły się na efekt kolejnych pięciu kam- panii. 46 ADWORDS 360°. K ATA LOG SKUTECZN YCH K A MPA NII Poleć książkęKup książkę CASE STUDY 7. tr aVeliSt — Bo wak aCJe Są NaJwa ŻNieJSze Marka: Travelist agencja: Marketing Wizards Kraj: Polska Czas realizacji: lata 2013 – 2014 Rodzaj kampanii: GDN MARK A Travelist to marka, która pojawiła się w Polsce w 2013 r. To klub podróżni- ków, w którym każdy ma możliwość znalezienia najlepszych na rynku ofert turystycznych. Serwis można uznać za społeczność, która poprzez identyfi- kowanie użytkownika i jego potrzeb jest w stanie dostarczać mu jak najlepiej spersonalizowane oferty. Marka Travelist od początku istnienia była promowana przez Marketing Wizards, warszawski dom mediowy, który ponad dwa lata pracował nad osiągnięciem takich efektów, jakie za chwilę będziesz miał szansę, Drogi Czytelniku, zobaczyć. Tym razem zmieniłam nieco formę prezentacji case’a. Dzięki ścisłej współpracy z Olgą Skwarną, która w pełni odpowiadała za pro- wadzenie kampanii i koordynowała jej rozwój, zapraszam Cię do przeczytania wywiadu z nią w roli głównej i doświadczenia tej niezwykłej przygody, jaką dostarczyła jej marka w trakcie przeszło dwóch lat współpracy. Zaczynajmy! K AMPANIA 4 konta adWords Ponad 130 kampanii 25 711 grup reklam Ponad 1,5 mln słów kluczowych Ponad 150 tys. dedykowanych reklam To tylko niektóre z imponujących statystyk, jakie przedstawia case Travelist. Z danych widać, jaki ogrom pracy musieliście włożyć w przygotowanie Rozdzia ł 2. Sieć rekl a mowa Goo Gle (GDN) potęG ą z a SięGu 47 Poleć książkęKup książkę C A SE STUDY 7. tr aVeliSt — Bo wak aC Je S ą Na Jwa ŻNieJSze i prowadzenie kampanii. Marka Travelist nie istniała na polskim rynku do dwa tysiące trzynastego roku, kiedy to wzięliście pod swoje skrzydła jej promocję i postawiliście przed sobą spore wyzwanie, czyli wprowadze- nie marki na rynek. Jak przebiegały działania: planowanie, analizowanie, wdrażanie? Zacznijmy od początku. oLGa SKWaRNa: Marka Travelist faktycznie przed startem kampanii nie istniała, więc wyzwanie było spore. Kampania wystartowała w marcu dwa tysiące trzynastego równolegle z początkiem serwisu i tak naprawdę jest aktywna cały czas. Można powiedzieć, że rozwija się razem z serwisem. Jak zrodził się pomysł na taką strategię kampanii, jaką zastosowaliście? oLGa SKWaRNa: Pomysł na strategię przeprowadzenia kampanii był spójny ze strategią serwisu Travelist. Travelist jest zamkniętym klubem zakupowym. Co za tym idzie, celem kampanii było pozyskiwanie leadów, a następnie kon- wertowanie tych leadów na sprzedaż poprzez działania CRM (ang. customer relationship management — zarządzanie relacjami z klientami). Zdecydowaliśmy się na wybór kanału AdWords ze względu na szybką moż- liwość przetestowania tego kanału oraz elastyczność w prowadzeniu kampanii i w zmianie strategii. Dodatkowo prowadziliśmy wcześniej leadowe kampanie AdWords wypuszczające na rynek brandy takie jak Złote Wyprzedaże czy We- stwing. Korzystając więc z doświadczenia przy prowadzeniu tych kampanii, część rozwiązań zastosowaliśmy również w kampanii dla marki Travelist. Jaki był wasz cel? oLGa SKWaRNa: Cel był konkretny: pozyskanie jak największej liczby leadów przy określonym maksymalnym CPL oraz określonej stopie zwrotu z inwestycji. Ile trwała kampania i jakie były jej etapy? oLGa SKWaRNa: Kampania wystartowała w marcu dwa tysiące trzynastego roku. W okresie tych dwóch lat kampanii struktura konta AdWords była stopniowo rozbudowywana. Travelist oferuje usługi z branży hotelarskiej, więc kampania obarczona jest dużą sezonowością. Zgodnie z tym możemy ją podzielić na etapy: cztery pory roku oraz dodatkowo długie weekendy i święta. 48 adWoRdS 360°. k ata lo G SkuteCzN YCH k a mpa Nii Poleć książkęKup książkę C A SE STUDY 7. tr aVeliSt — Bo wak aC Je S ą Na Jwa ŻNieJSze Jeżeli chodzi o etapy kampanii, to rozwijała się ona razem z serwisem, weryfikując postawione założenia CPL oraz ROI (ang. return on investment — zwrot z inwestycji). Budżety rosły z miesiąca na miesiąc od kilku tysięcy do setek tysięcy złotych miesięcznie. Skala kampanii powiększała się bardzo szybko. Po pierwszym miesiącu liczba wyświetleń wzrosła czterokrotnie, liczba kliknięć sześciokrotnie, CTR wzrósł o ponad jeden punkt procentowy. Po trzech miesiącach prowadzenia kampanii liczba wyświetleń wzrosła sześciokrotnie, liczba kliknięć dziewięt- nastokrotnie, natomiast CTR wzrósł o trzy punkty procentowe. Jak wyglądała kwestia budżetów? oLGa SKWaRNa: Budżety były dość istotne w procesie rozbudowy kampanii, ponieważ opierając się na sezonowości produktów, musieliśmy mieć zapew- nioną elastyczność budżetową, która w miesiącach sezonowych sięgała nawet kilkuset tysięcy, a poza sezonem kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Jakie rodzaje reklam wykorzystaliście w kampanii? oLGa SKWaRNa: W kampanii stosowaliśmy reklamy tekstowe kierowane na sieć wyszukiwania. Teksty reklam zawierały szczegółową informację dotyczą- cą konkretnej oferty oraz CTA (ang. call to action — wezwanie do działania). Reklamy zawierały linki na dedykowaną landing page dotyczącą wyszuki- wanego hasła. Testowaliśmy również kampanię GDN. Niestety, w przypadku tej kampanii CPL był o dwadzieścia pięć procent wyższy niż w kampanii kierowanej na sieć wyszukiwania, a ROI znacznie niższy, w związku z tym zrezygnowaliśmy z tego kanału. Dodatkowo ze względu na to, że serwis oraz landing page nie były przy- stosowane do wersji mobilnej, obniżyliśmy stawki na urządzenia mobilne o sto procent. Jedynie w przypadku kampanii brandowej nie obniżaliśmy stawek na reklamę mobilną. Rozdzia ł 2. Sieć rekl a mowa Goo Gle (GDN) potęG ą z a SięGu 49 Poleć książkęKup książkę C A SE STUDY 7. tr aVeliSt — Bo wak aC Je S ą Na Jwa ŻNieJSze EFEKT oLGa SKWaRNa: Efektem kampanii było pozyskanie ponad półtora miliona użytkowników. Należy również dodać, że kampania AdWords była wspierana przez inne kanały, takie jak: display, mailing, afiliacja. Travelist znajduje się na siódmym miejscu w raporcie Megapanelu3 z lutego dwa tysiące piętnastego roku, wyżej niż znane firmy, takie jak: eholiday.pl, TripAdvisor.com, trivago.pl, eSKY.pl, wakacje.pl czy fly4free.pl. Zdecydowaliśmy się rozdzielić kampanie SEM na konta AdWords — tak by praca nad ich optymalizacją była szybsza — w tym jedno konto AdWords dedykowane dla kampanii GDN oraz trzy konta obejmujące kampanię w ra- mach wyszukiwarki Google podzielone tematycznie. To dało nam w efekcie ponad półtora miliona słów kluczowych, których liczba w dalszym ciągu wzrasta. Warto jednak budować kampanię AdWords stopniowo. Przy kam- panii Travelist nie zaczynaliśmy od razu z milionem słów kluczowych. Warto przetestować, co działa dobrze, a następnie rozszerzać kampanię o podobną tematykę fraz, korzystając z raportu wyszukiwanych haseł. Ten case to przykład na to, jak wygląda, a raczej jak powinien wyglądać proces powstawania kampanii AdWords. Ciągła rozbudowa, testowanie nowych perspektyw, wyciąganie wniosków, reagowanie na zmiany rynku. W trakcie prowadzenia kampanii nie obyło się bez trudności — choćby spadek ROI w kampaniach sezonowych i weekendowych. oLGa SKWaRNa: W takich przypadkach zastanawialiśmy się, czym zastąpić przykładowo kampanię majówkową, która musiała być wstrzymana, tak aby utrzymać przychody na takim samym poziomie. Na koniec cenna informacja dla Ciebie, Czytelniku. Jakie błędy najczęściej popełniają marki podczas planowania działań promocyjnych? oLGa SKWaRNa: Najczęstszym błędem jest postawienie pewnych sztyw- nych założeń czy estymacji, które nie są weryfikowane w trakcie kampanii. 3. http://interaktywnie.com/badania-i-megapanel/megapanel-luty-2015-kategorie- -tematyczne-250800?page=7; data dostępu: 14.05.2015. 50 adWoRdS 360°. k ata lo G SkuteCzN YCH k a mpa Nii Poleć książkęKup książkę C A SE STUDY 7. tr aVeliSt — Bo wak aC Je S ą Na Jwa ŻNieJSze Często powoduje to wstrzymanie działań i rezygnację z prowadzenia kampa- nii, ponieważ wstępne założenia nie zostały spełnione. Startując z kampanią, powinno się wyznaczyć „próg bólu” oraz okres testowania, w którym nawet złe wyniki są akceptowalne, jeżeli mamy plan, jak dalej optymalizować kam- panię. Kolejnym częstym błędem jest tworzenie od zera dużej, rozbudowanej kampanii pokrywającej wszystkie możliwe kategorie oraz branżowe słowa kluczowe. Budując kampanię, należy skupić się na najważniejszych frazach czy kategoriach produktów, a następnie, po ich przetestowaniu, rozszerzać kampanię lub testować kolejne kategorie. Zaplanowanie zbyt dużej kam- panii nie pozwoli na szybką optymalizację, a nakład pracy operacyjnej przy tworzeniu struktury, reklam i słów kluczowych będzie niewspółmierny do osiąganych wyników. Rozdzia ł 2. Sieć rekl a mowa Goo Gle (GDN) potęG ą z a SięGu 51 Poleć książkęKup książkę NOTATKI Poleć książkęKup książkę
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

AdWords 360°. Katalog skutecznych kampanii
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: