Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00270 006971 15921722 na godz. na dobę w sumie
Brzemię odpowiedzialności. Blum, Camus, Aron, i francuski wiek dwudziesty  - ebook/epub
Brzemię odpowiedzialności. Blum, Camus, Aron, i francuski wiek dwudziesty - ebook/epub
Autor: Liczba stron: 240
Wydawca: Wydawnictwo Krytyki Politycznej Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-63855-77-2 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> dokument, literatura faktu, reportaże
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Leon Blum był przywódcą Francuskiej Partii Socjalistycznej w okresie międzywojennym. Dwukrotnie, w latach 1936 i 1938, był też premierem rządu sformowanego przez Front Ludowy i najbardziej znaczącym politycznym przeciwnikiem rządu w Vichy - za co uwięziono go, wytoczono mu proces i deportowano. Raymond Aron w latach 20. ubiegłego wieku przyćmiewał intelektem innych absolwentów Ecole Normale Supérieure (wśród nich Jeana-Paula Sartre'a) i był najbardziej obiecującym młodym francuskim filozofem swego pokolenia. Albert Camus, mimo swego skromnego 'kolonialnego' pochodzenia i prowincjonalnej edukacji, w powojennej Francji wybił się z niebytu na pozycję gwiazdy politycznej, powszechnie rozpoznawany jako partner, kolega, i rywal intelektualny Sartre'a i Simone de Beauvoir.

Oto trzej bohaterowie Brzemienia odpowiedzialności Tony'ego Judta. Opowiadając ich skomplikowane historie, znakomity amerykański historyk pokazuje, jak intelektualiści powinni uczestniczyć w życiu publicznym: bez oglądania się na polityczną modę i bez zaślepienia ideologią.

Pouczający i elokwentny esej o intelektualnej odwadze w okresie - według określenia autora - intelektualnej nieodpowiedzialności. - 'New York Times'


Tony Judt
(1948-2010) - wybitny znawca historii Francji i Europy Środkowej, eseista. Regularnie publikował m.in. na łamach 'The New Republic' i 'New York Review of Books'. Autor licznych książek, w tym syntezy najnowszej historii Europy pt. Powojnie (2005), wyborów tekstówZapomniany wiek dwudziesty (2008) i Pensjonat pamięci (2010) oraz manifestu Źle ma się kraj(2010). Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukała się jego kontrowersyjna książka Historia niedokończona. Francuscy intelektualiści 1944-1956 (2012).

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Brzemię odpowiedzialności. Blum, Camus, Aron, i francuski wiek dwudziesty
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: