Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00092 006017 19007250 na godz. na dobę w sumie
Delta Dunaju - ebook/pdf
Delta Dunaju - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 140
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-958479-2-9 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> europa
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

W e-przewodniku znajdują się informacje dotyczące rumuńskiej części delty Dunaju i okolicznych miejscowości oraz bogaty materiał fotograficzny. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki (z zaznaczonymi miejscami wartymi zobaczenia) bądź spisu treści na strony z opisem danego miejsca, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

Rumunia posiada wyjątkowo dużo atrakcji przyrodniczych, jednak delta Dunaju to ewenement na skale europejską. Z materiału niesionego przez jedną z największych rzek Europy utworzyła się bardzo rozległa delta, która głęboko wbiła się w Morze Czarne. To konglomerat podmokłych lasów, łąk, trzcinowisk, bagien, rozlanych płytkich jezior, sieci kanałów i odnóg rzecznych, królestwo ptaków (w szczególności pelikana) i ryb. Delta nie jest dostępna dla samochodów, rowerów, nawet dla wędrówek pieszych. Można ją jedynie przemierzyć – do pięknych piaszczystych plaż w Sfântu Gheorghe – za pomocą sprzętu pływającego. Tutaj rządzi przyroda, a człowiek może być tylko obserwatorem. Przy okazji warto też zwiedzić m.in. Tulczę, kilka monastyrów, poturecki Babadag, wieś starowierców Jurilovcę czy malowniczą okolicę twierdzy Enisala.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Murighiol Murighiol to osada, której historia sięga starożytności. Leży ok. 40 km od Tulczy. Podobnie jak z innych wiosek, stąd też można zwiedzać deltę Dunaju. Około 2,5 km na wschód od Murighiol, 200 m na północ od drogi Murighiol–Dunavăţul de Sus, znajdują się ruiny rzymskiej twier- dzy – Cetatea Halmyris, istniejącej do VII w. Nieopodal są ruiny starożytnej bazyliki (Mănăstirea Halmyris) z końca III bądź początku IV w. Odkryto też pochodzące z tego okresu relikwie dwóch świętych męczenników, Epicteta i Astiona, zidentyfiko- wane na podstawie napisu w języku greckim na ścianie krypty. Halmyris było ważnym miastem Imperium Rzymskiego, o cha- rakterze handlowym i wojskowym, na skrzyżowaniu szlaków lądowych, morskich i rzecznych. Pod koniec IV w. twierdza zo- stała wzmocniona. Nieopodal jest jezioro Sărăturii, będące częścią obszaru chro- nionego Sărăturile Murighiol, rezerwatu ptaków. Fot. Jolanta Pol 82 Jezioro Sărăturii Jezioro Sărăturii Obszar Sărăturile Murighiol ma 87 ha. Należy do Parku Narodo- wego Delty Dunaju. Fot. Jolanta Pol 83 Jezioro Sărăturii Mewy i rybitwy Szczudłaki zwyczajne Fot. Jolanta Pol 84 Jezioro Sărăturii Żyją tu takie ptaki jak m.in.: mewy, szczudłaki, hełmiatki, szablo- dzioby, brodźce, bociany, czaple purpurowe, pelikany, biegusy. Fot. Jolanta Pol Mewy i rybitwy; powyżej: szczudłak zwyczajny 85
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Delta Dunaju
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: