Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00048 002959 18776192 na godz. na dobę w sumie
Domeny symboliczne - ebook/pdf
Domeny symboliczne - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Scholar Język publikacji: polski
ISBN: 978-837-383-185-8 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> naukowe i akademickie >> literaturoznawstwo, językoznawstwo
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Spory dotyczące znaczących symboli narodowych, m.in. pomników, mauzoleów, zabytków i cmentarzy, wywołują wiele emocji. Niniejsza publikacja ukazuje to zagadnienie w perspektywie naukowej.

Książka porusza niezwykle ważny, a zarazem niedostatecznie zgłębiony problem symbolicznego wymiaru animozji oraz konfliktów narodowościowych i etnicznych, czyli sporów o pomniki, mauzolea, groby i cmentarze, zabytki, miejsca święte, rocznice wydarzeń historycznych, pieśni i znaki graficzne, obecność w przestrzeni publicznej nazw i języka mniejszości itp.
Autor w pierwszej części publikacji przedstawia model wyjaśniający te konflikty. Kluczową kategorią jest dla niego „domena symboliczna”, czyli terytorium, nad którym dana grupa panuje symbolicznie. W kolejnych dwóch częściach weryfikuje ów model na podstawie analizy sporów z udziałem większości polskiej oraz Ślązaków o różnej identyfikacji narodowej, a także mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce (niemieckiej, ukraińskiej, białoruskiej, żydowskiej, ormiańskiej, romskiej i litewskiej).
Niniejsza publikacja ma charakter interdyscyplinarny. Autor korzysta z dorobku historii, politologii, etnologii i antropologii kulturowej, a także psychologii społecznej. Opiera się na własnych badaniach naukowych i uwzględnia wiele niepublikowanych wcześniej dokumentów.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Domeny symboliczne
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: