Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00291 006537 20004749 na godz. na dobę w sumie
Dotacje - zasady rozliczania VAT w pytaniach i odpowiedziach - ebook/pdf
Dotacje - zasady rozliczania VAT w pytaniach i odpowiedziach - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 12
Wydawca: Infor PL Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-8137-612-9 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> poradniki >> zdrowie
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Nie każda otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu VAT. Dotyczy to tylko dotacji które mają wpływ na cenę sprzedawanych towarów lub usług. W związku z tym podatnicy mają wątpliwości, w jakich przypadkach otrzymane dofinansowanie podlega opodatkowaniu tym podatkiem, jaki moment wyznacza datę powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu oraz czy przysługuje im prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków sfinansowanych dotacją.
W publikacji zostały omówione szczególne przypadki dofinansowań z którymi mają problemy podatnicy w praktyce, takie jak:
• refundacja z NFZ dla aptek
• dotacja do zakupu środków trwałych
• dopłata do ceny m3 wody dla zakładów budżetowych
• dotacja dla gminy na usuwanie azbestu
• dotacja do świadczonych usług.
Czytelnik uzyska nie tylko informację czy dana dotacja podlega VAT, ale także jak ją rozliczyć gdy będzie zwiększać podstawę opodatkowania oraz czy może odliczyć VAT od zakupów finansowanych dotacją.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Dotacje – zasady rozliczania VAT w pytaniach i odpowiedziach 1 Dotacje – zasady rozliczania VAT w pytaniach i odpowiedziach Nie każda otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu VAT. W związku z tym podatnicy mają wątpliwości, w jakich przypadkach otrzymane dofinansowanie podlega opodatkowaniu tym podatkiem, jaki moment wyznacza datę powsta- nia obowiązku podatkowego z tego tytułu oraz czy przysługuje im prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków sfinansowanych dotacją. Przed- stawiamy zasady rozliczania VAT od otrzymanych dotacji wraz z odpowiedzia- mi na pytania, które wpłynęły w tej sprawie do redakcji. 1. Kiedy dotacje podlegają VAT Z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. To oznacza, że do podstawy opodatkowania VAT należy wliczać tylko te dotacje, które: ■■ mają bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub świadczonych usług oraz ■■ powodują, że ostateczny odbiorca towaru lub usługi, z powodu ich otrzymania przez sprzedawcę, płaci za nabyty towar lub usługę cenę niższą lub nie płaci jej w ogóle. Nie podlegają opodatkowaniu VAT dotacje, które mają wpływ na ogólne funkcjonowanie otrzymującego je podatnika oraz które nie wpływają bezpośrednio na ceny sprzedawa- nych przez niego towarów lub usług. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania doty- czące tej kwestii. 1.1. Czy refundacja z NFZ otrzymywana przez aptekę jest opodatkowana VAT © PROBLEM Od niedawna prowadzę aptekę. Będę sprzedawał leki za pełną odpłatnością oraz leki za częściową odpłatnością lub bezpłatnie. Będę otrzymywał z tego tytułu refundację z NFZ. Czy taka refundacja jest opodatkowana VAT? © RADA Tak, refundacja do ceny leków otrzymywana przez podatnika prowadzącego aptekę podlega opodatkowaniu VAT. 3 sierpień 2019 r.
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Dotacje - zasady rozliczania VAT w pytaniach i odpowiedziach
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: