Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00088 006666 19952714 na godz. na dobę w sumie
Józef Hofmann - ebook/epub
Józef Hofmann - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Przybylik Język publikacji: polski
ISBN: 978-839-379-937-4 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> biografie >> mężczyźni
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Książka o wirtuozie fortepianu i niezwykłym wynalazcy u nas prawie całkiem zapomnianym. Przenieśmy się w świat muzyki i poznajmy losy pianisty tak wielkiego jak Anton Rubinstein czy Ignacy Paderewski.

Firma Steinway, organizując jubileusz 150-lecia działalności opublikowała listę pianistów wszech czasów. Znaleźli się na niej Franciszek List, Anton Rubinstein, Ignacy Paderewski, Ferrucio Busoni, Sergiusz Rachmaninow oraz Józef Hofmann – geniusz w Polsce prawie zapomniany. Za granicą natomiast nagrania wirtuoza fortepianu nadal robią wielką karierę, a jego działalność jest tematem wielu prac popularnych i naukowych.
Józef Hofmann to jednak nie tylko wybitny pianista. To także niezwykły wynalazca. To on wymyślił i opracował m.in. spinacz do papieru, wycieraczki i amortyzatory samochodowe, zegarek kwarcowy, płyn do odsiarczania akumulatorów, dom obracany wraz z ruchem słońca...
O tym nieznanym obliczu genialnego polskiego pianisty świadczy pierwszy raz publikowana korespondencja z Thomasem Edisonem.
Jest taka anegdota: „...Kiedyś w Paryżu mieszkało mnóstwo krawców. Gdy jednemu z nich udało się wynająć sklep przy ulicy, na której nie było ani jednego krawca, napisał na szyldzie «Najlepszy krawiec w Paryżu». Drugi krawiec, który wynajął sklep obok, napisał na swym szyldzie «Najlepszy krawiec na całym świecie». Cóż zrobił trzeci, który wynajął sklep między dwoma pierwszymi? Napisał z należną skromnością: «Najlepszy krawiec na tej ulicy». Pańska wzruszająca skromność (…) tak jak i Pańskie niezrównane mistrzostwo zawodowe, dają Panu pełne prawo na ten ostatni tytuł «Pan jest najlepszy na tej ulicy» – tak do Józefa Hofmanna – pisał Sergiusz Rachmaninow.
„Józef Hofmann. Geniusz zapomniany” Jana Zdżarskiego to fascynująca książka o naszym niezwykłym rodaku.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Józef Hofmann
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: