Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
01070 017135 17791931 na godz. na dobę w sumie
Kordian - ebook/epub
Kordian - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Masterlab Język publikacji: polski
ISBN: 978-837-991-253-7 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> poezja >> dramaty
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Jeden z trzech najważniejszych, obok III części „Dziadów” Mickiewicza i „Nie-Boskiej komedii” Krasińskiego, dramatów polskiego romantyzmu. Znakomity, polemiczny z Mickiewiczowskim, wizerunek epoki.

„Kordian” to arcydzieło polskiego romantyzmu, dramat o spisku i powstaniu listopadowym, choć jego akcja nie dzieje się podczas zrywu narodowowyzwoleńczego z 1831 r. Powstał jako pierwsza część nigdy nieukończonej trylogii.
Tytułowy bohater utworu ucieleśnia losy pokolenia powstańczego. Urodzony już w niewoli, marzący o jej zniesieniu, miota się w poszukiwaniu właściwej dla siebie drogi. W dramacie widoczna jest walka między szacunkiem dla legalizmu i wstrętem do spiskowania a chęcią działania, choćby i straceńczą. Ostatecznie Słowacki słowami Kordiana: „Polska Winkelriedem narodów”, opowiada się za aktywnością i czynem, rozprawiając się z mesjanizmem Mickiewicza poprzez zakwestionowanie cierpienia jako najwyższej wartości narodu pozbawionego niezależności.
Fascynująca jest dwoistość postaci głównego bohatera, który tak głęboko wierzy w swoją wyjątkowość, że pragnie tylko przywództwa, a gdy go nie otrzymuje, podejmuje indywidualne działanie i ponosi klęskę. Pozostaje pytanie, czy musiało tak właśnie się stać?
Warto ten dramat poznać nie tylko po, by rozumieć, skąd się wziął w języku potocznym zwrot „jaskółczy niepokój” czy co mówił Kordian na szczycie Mont Blanc, lecz przede wszystkim po to, by rozpoznać w sobie szlachetne porywy, jeśli nadejdą, i nie przejść nad nimi do porządku dziennego.

„Z gwiazd obłąkanych, / Z włosów czesanych / Iskry padają / Jak z polskiej szabli; / Widzą je diabli, / Odpowiadają / Błyskami chmur. / Lecą - świst piór / Buki ugina” - fragment utworu

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Kordian
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: