Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00529 008202 13452440 na godz. na dobę w sumie
Lista nieobecności - ebook/epub
Lista nieobecności - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Poligraf Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-7856-857-5 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> obyczajowe >> proza
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Lista nieobecności to wciągająca i bardzo dobrze napisana powieść obyczajowa z interesującym tłem historycznym. Akcja powieści jest osadzona w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych, z dodatkiem krótkiego epilogu z początku lat dziewięćdziesiątych. Jak można się łatwo domyślić po tych datach, bohaterowie są zamieszani w działalność opozycyjną i muszą zmagać się z codziennymi problemami życia w PRL-u.

W pierwszej części Tomasz, dwudziestokilkuletni doktorant historii, udaje się w podróż do Londynu, aby odwiedzić matkę i w drodze powrotnej przemycić zakazaną literaturę. Na miejscu nawiązuje romans z Julie, który szybko zostaje przerwany powrotem bohatera do kraju. W drugiej części Listy nieobecności zmienia się miejsce akcji i narrator towarzyszy innej osobie – Jadze, żonie leśnika, uczącej śpiewu w wiejskiej szkole. Ucieczka na wieś miała być romantyczną przygodą, niestety szybko mieszkanie w leśniczówce okazało się więzieniem. Niespodziewanie w życiu Jagi i jej męża pojawia się Cyryl, ukrywający się opozycjonista. Jaga i Cyryl mają czas na długie rozmowy, szybko rodzi się między nimi uczucie, a czytelnik oczywiście poznaje w Cyrylu Tomasza...

To oczywiście nie koniec doskonale przemyślanej i zaplanowanej powieści. Historia opisana w Liście nieobecności jest dużo bardziej rozbudowana. Opowiada o dobrych ludziach, którzy starają się zachować godność i przyzwoitość w trudnych czasach Wszystkie poruszone wątki, nawet najbardziej marginalne, znajdują uzasadnienie. Autorka Listy nieobecności opanowała tę sztukę do perfekcji. Panuje nad wszystkimi bohaterami, odpowiednio dla akcji zarysowuje ich historie, nie więcej niż jest to konieczne. Wprowadza w rozmowach drobne szczegóły, które następnie okazują się istotne. Dzięki temu udaje się ograniczyć rolę narratora, przez co powieść po prostu dobrze się czyta.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Pobierz darmowy fragment (epub)

Gdzie kupić całą publikację:

Lista nieobecności
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: