Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00659 011017 17240776 na godz. na dobę w sumie
Ostatecznie trzeba umrzeć - ebook/pdf
Ostatecznie trzeba umrzeć - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-235-3031-2 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> naukowe i akademickie >> socjologia
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Prezentowna książka poświęcona jest śmierci jako doświadczeniu społecznemu i, tym samym, historycznemu. Dla historyka śmierć, niezależnie od tego,
jak nas osobiście dotknęły różne jej rodzaje i niezależnie od tego, że kiedyś stanie się naszym udziałem, jest jednym z powszechnych zjawisk długiego trwania. Jak wiele okoliczności, które towarzyszą dziejom ludzkości, tak i ta podlegała i podlega ewolucji w różnych swoich aspektach. Autor próbuj przyjrzeć się niektórym z nich.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Wstęp Jestem przekonany, że historię i socjologię należy pożenić. Próbowałem to zrobić, prowadząc zajęcia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu War- szawskiego oraz w Akademii Leona Koźmińskiego. Różnie się te kursy nazy- wały, ale w gruncie rzeczy za każdym razem były rozważaniami z zakresu socjologii historycznej. Fragmenty ich publikowałem w różnych formach. Dopiero w niedawno ogłoszonej książce, jako pierwszej, pomieściłem jed- nak nagłówek „Wykłady z socjologii historycznej”1. Poświęciłem ją naszemu przychodzeniu na świat. Po to, by żyć, by stać się przedmiotem socjologii, by ona sama mogła istnieć jako nauka o społeczeństwie... ludzie muszą się rodzić, zaś narodziny są zjawiskiem uwarunkowanym społecznie, czyli histo- rycznie. Teraz natomiast oddaję do druku książkę o śmierci, jako zjawisku społecznym i, tym samym, historycznym2. Dla historyka śmierć, niezależnie od tego, jak nas osobiście dotknęły róż- ne jej wypadki i niezależnie od tego, że kiedyś stanie się naszym udziałem, jest jednym z powszechnych zjawisk długiego trwania. Jak wiele zjawisk, 1 Marcin Kula, Najpierw trzeba się urodzić, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2011. 2 Niniejsza książka podejmuje wątki moich poprzednich artykułów: „Pośmiertne wędrówki ciał (nie dusz!)”, Fakt (dodatek Europa, nr 8) 26 V 2004; „Przebrzmiał dzwon”, Gazeta Wyborcza, 21 IV 2010; „Dźwięk dzwonów niesie się nie całkiem czysto. Komentarz historyka do trage- dii”, Uniwersytet Warszawski, 2010, nr 4, s. 30–33; Na każdego przyjdzie kolej... Uwagi historyka o śmierci (w druku jako artykuł w zbiorowym tomie). Wykład na temat: Człowiek umiera, wygłosiłem gościnnie w ramach Warsztatów Doktoranckich Wydziału Historycznego UJ w 2011 r. Na podobny temat (Z punktu widzenia historyka: powszechne zjawisko długiego trwania) przedstawiłem gościnnie referat wstępny na konferencji Studenckiego Koła Nauko- wego Historyków UW „Historia – różne perspektywy: człowiek wobec śmierci na przestrzeni dziejów” w 2010 r. 8 Ostatecznie trzeba umrzeć które towarzyszą dziejom ludzkości, tak i to podlega ewolucji w swoich róż- nych aspektach. Poniżej spróbuję przyjrzeć się paru wybranym sprawom. Mam nadzieję, że pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami – urodzinami i śmier- cią, które stanowią nieuniknione zdarzenia także z mojego życia osobistego (!), starczy mi czasu na poruszenie w przyszłości jeszcze kilku problemów spo- łecznych, jakie przez wieki mieściły się i nadal się mieszczą pomiędzy krańco- wymi datami życia ludzi. 6 września 2011 r. M.K.
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Ostatecznie trzeba umrzeć
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: