Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00176 005898 19007131 na godz. na dobę w sumie
Pan Tadeusz - ebook/epub R
Pan Tadeusz - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Wydawnictwo MG Język publikacji: polski
ISBN: 978-837-779-215-5 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> lektury szkolne, opracowania lektur >> podstawówka
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Niezwykłe wydanie arcydzieła naszej literatury z ilustracjami Michała Andriollego. Przygotowane według ossolińskiej edycji na podstawie rękopisu i pierwszych dwóch wydań dzieła (w tym korekty Autora).

„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, wydany po raz pierwszy w 1834 roku w Paryżu, to arcydzieło polszczyzny, epos narodowy, który stał się dla wielu pokoleń niewyczerpanym źródłem natchnień, fundamentem patriotycznych wzorów i przywołań pięknych, starodawnych szlacheckich tradycji. Można w nim, jak w wiecznie żywym zwierciadle, zobaczyć dawne gusta i obyczaje, stroje, zabawy i popularne potrawy, podziały stanowe, rytuały i sposoby rozumienia świata.
Prawdopodobnie pod koniec roku 1833 Autor donosił Klaudynie Potockiej, że kończy swoje najmłodsze dziecko, które najbardziej teraz lubi, a w lutym 1834 roku pisał do swego przyjaciela Antoniego Odyńca: „«Tadeusza» wczoraj skończyłem. Pieśni ogromnych dwanaście. Wiele marności, wiele też dobrego: będziesz czytał. Co tam najlepsze to obrazki z natury kreślone naszego kraju i naszych obyczajów domowych”.
Niniejsza edycja poematu z pięknymi ilustracjami Michała Elwiro Andriollego oparta została na wydaniu przygotowanym według rękopisu i pierwszych dwóch wydań (w tym korekty wykonanej przez samego Autora), opracowanym przez zespół naukowy kierowany przez prof. Konrada Górskiego dla Zakładu Naukowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Recenzje na blogach:

lustrzananadzieja.blogspot.com lustrzana nadzieja: września 2015

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Pan Tadeusz
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: