Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00074 004136 18668596 na godz. na dobę w sumie
Pozanaukowe fascynacje innością kulturową - ebook/pdf
Pozanaukowe fascynacje innością kulturową - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Scholar Język publikacji: polski
ISBN: 978-837-383-442-2 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> naukowe i akademickie >> nauki interdyscyplinarne
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Antropologiczna i socjologiczna analiza grupy polskich indianistów oraz próba odpowiedzi na pytanie, czego indianiści szukają w kulturach Indian obu Ameryk.

We współczesnym świecie, także w Polsce, coraz więcej osób szuka dla siebie drogi życia dalekiej od kulturowego mainstreamu czy masowej konsumpcji. Jedną z takich dróg jest eksplorowanie i poznawanie – nie tylko intelektualne, lecz także duchowe – innych kultur. Ta książka to antropologiczna i socjologiczna analiza grupy polskich indianistów. Czego indianiści szukają w kulturach Indian obu Ameryk? Czy są takie elementy w duchowości i wierzeniach Indian, które mogą być przejęte przez Polaków, Europejczyków żyjących w XXI wieku? Czy możliwe jest życie w dwu światach naraz? To także pytania o to, czego możemy się nauczyć od Innego, w jakim stopniu możliwa jest głęboka komunikacja i wymiana między kulturami.

„Śledząc, jak arbitralnie i selektywnie konstruowany jest obraz Indian w świadomości indianistów, (...) Autorka bardzo ciekawie pokazuje, że swoją podwójną, polsko-indiańską tożsamość budują oni w gruncie rzeczy bardzo niekonsekwentnie. (...) Ich «indiańska» tożsamość jest wybiórcza. Wybiórcza dlatego, że wprawdzie chętnie przebierają się w pióropusze i tańczą pow-wow, ale już nie inscenizują tortur przy palu męczarni czy bolesnych rytuałów przejścia”.

prof. dr hab. Izabella Bukraba-Rylska

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Pozanaukowe fascynacje innością kulturową
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: