Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00346 005248 20936573 na godz. na dobę w sumie
Sandomierz - ebook/pdf
Sandomierz - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 94
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-959679-4-8 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> europa
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Sandomierz to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast średniej wielkości w Polsce. Na wysokiej skarpie nad Wisłą leży świetnie zachowana starówka, z interesująca architekturą pochodzącą z różnych okresów historycznych, jednak z dominującym renesansem, którego nie ma zbyt wiele w naszym kraju. Dzięki temu to niegdyś bogate kupieckie miasto bardzo się wyróżnia na tle innych podobnej wielkości ośrodków miejskich. Uroku miastu dodają też atrakcje przyrodnicze - bardzo stare Góry Pieprzowe oraz wąwozy lessowe.

Warto zwiedzić Sandomierz z e-przewodnikiem, w którym znajdują się nie tylko istotne informacje dotyczące tego miasta, jego historii i zabytków, ale też bogaty materiał fotograficzny. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki bądź spisu treści na strony z opisem danego miejsca, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Brama Opatowska To największa i jedyna ocalała z czterech bram wchodzących w skład średniowiecznych murów obronnych miasta (zacho- wały się z obu stron bramy). Jest jedną z najlepiej zachowa- nych bram miejskich w Polsce. Została wzniesiona przez Kazi- mierza Wielkiego ok. 1362 r. W XVI w. podwyższono ją i zwień- czono renesansową attyką, aby zabezpieczyć dachy przed pło- nącymi strzałami wrogów. Fot. Krzysztof Pol Elewacja północna Zbudowany w XIV i XV w. sys- tem obronny został połączony z zamkiem królewskim. Składał się z czterech bram, dwóch furt dla ruchu pieszego i 21 baszt obronnych. Wysokość murów wynosiła 9 m, a ich grubość dochodziła do 2 m. Bramę zamykano od góry broną – kratą z bali dębowych, okutą żelazem. Elewacja północna 26 Sandomierz z tarasu Bramy Opatowskiej W latach 1928–1929 brama została pokryta żelbetonowym stropem i udostępniona zwiedzającym. Z tarasu widokowego, na wyso- kości 30 m, można podziwiać panoramę miasta i okolicy. Widać stąd wszystkie najważ- niejsze atrakcje Sandomierza, m.in.: kościoły św. Jakuba, św. Pawła, Ducha Świętego, Sta- re Miasto, kościół św. Michała i klasztor Benedyktynek, Góry Pieprzowe, kościół św. Józefa, budynki dawnego klasztoru Re- formatów oraz zakola Wisły. Widok na ulicę Opatowską Ratusz, widok z bramy Opatowskiej Fot. Krzysztof Pol 27 Sandomierz z tarasu Bramy Opatowskiej Kościół św. Józefa i klasztor Reformatów Kościół św. Michała Fot. Krzysztof Pol 28
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Sandomierz
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: