Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00094 006859 20942366 na godz. na dobę w sumie
Sanok - ebook/pdf
Sanok - ebook/pdf
Autor: , Liczba stron: 78
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-959679-6-2 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> europa
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Sanok, położony w dolinie rzecznej Sanu u podnóża Gór Słonnych, to miasto o wielowiekowej tradycji, dobrze zachowanej starówce i cennych zabytkach. Szczyci się jednym z największych i najlepszych zbiorów ikon w Europie oraz największą kolekcją dzieł wybitnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego. 

Warto zwiedzić Sanok z e-przewodnikiem, w którym znajdują się nie tylko istotne informacje dotyczące tego miasta, jego historii i zabytków, ale też bogaty materiał fotograficzny. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki bądź spisu treści na strony z opisem danego miejsca, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Zamek, Muzeum Historyczne W muzeum znajduje się ponad 700 ikon, ok. 300 w stałej eks- pozycji. Są datowane od XV w. do współczesności, pochodzą z nieistniejących greckokatolickich i prawosławnych cerkwi Podkarpacia. To najcenniejszy i największy zbiór w Polsce, a zarazem jeden z najcenniejszych na świecie. Z XV i XVI w. pochodzą m.in. ikony: Chrystus Pantokrator z Wujskiego), Święty Mikołaj (z Weremienia), Matka Boska Hodegetria (z Doliny), Matka Boska (z Florynki). Unikalny charakter ma XVII-wieczna ikona Sąd ostateczny. Fot. Krzysztof Pol 38 Elewacja zachodnia Zamek, Muzeum Historyczne Ikona zawsze nawiązuje do archetypu, praformy, odwiecznej rzeczywistości i odwiecznej prawdy, ale zarazem mówi o anonimowej ręce człowieka, pięknie jego gestu, sposobie kładzenia farby; jest świadectwem jego obecności w obrazie, który stał się święty, bo artysta go nie wymyśla – jest mu on dany, zesłany. Dlatego mówi się, że ikona nie jest malowana, lecz pisana. Bizancjum wykształciło w nas poczucie majestatu władzy, stajemy więc przed ikoną z pewnym drżeniem, wchodzimy w odmienną sferę, sferę sacrum, w której czas biegnie zupełnie inaczej. Kiedy nasze oczy dotykają ikony i wchłaniają jej piękno, dotykają Boga. Wiesław Banach dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku (1990–2020) Fot. Krzysztof Pol 39 Elewacja zachodnia Zamek, Muzeum Historyczne Wystawa sztuki cerkiewnej Fot. Krzysztof Pol 40
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:


Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: