Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00213 003850 18785055 na godz. na dobę w sumie
Skale Inteligencji dla Dorosłych Davida Wechslera WAIS-R oraz WAIS -III - ebook/pdf
Skale Inteligencji dla Dorosłych Davida Wechslera WAIS-R oraz WAIS -III - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Scholar Język publikacji: polski
ISBN: 978-837-383-129-2 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> naukowe i akademickie >> psychologia
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Monografia poświęcona Skalom Inteligencji dla Dorosłych autorstwa wybitnej polskiej znawczyni testowego pomiaru inteligencji, adresowana do studentów psychologii.

Skale Inteligencji dla Dorosłych Davida Wechslera: WAIS-R (Wechsler Adult Intelligence Scale-Revised z 1981 r.) oraz WAIS-III (Wechsler Adult Intelligence Scale z 1997 r.) należą, obok projekcyjnego testu plam atramentowych Hermanna Rorschacha i kwestionariusza osobowości MMPI do najczęściej używanych testów w światowej diagnostyce psychologicznej. Spotkały się one także z dużym uznaniem polskich psychologów – również tych zajmujących się diagnostyką kliniczną. Przez całe lata popularnością cieszyła się pierwsza wersja Skali Inteligencji z 1939 r.: Wechsler-Belevue Intelligence Scale, która już w drugiej połowie lat 40. ubiegłego wieku była, aczkolwiek dość powierzchownie i bez rodzimych norm, stosowana przez polskich psychologów. Dopiero jej trzecia wersja: WAIS-R, doczekała się pierwszej pełnej polskiej adaptacji kulturowej i normalizacji (1996) i pod nazwą WAIS-R (PL) jest powszechnie używanym w naszym kraju testem inteligencji dla osób dorosłych.
Prace nad przystosowaniem skali prowadzone były przez zespół psychologów z Instytutu Psychologii UAM w Poznaniu pracujący pod kierunkiem Jerzego Brzezińskiego i Elżbiety Hornowskiej.
Problematyka diagnostyki inteligencji za pomocą Wechslerowskich Skal Inteligencji wchodzi w zakres kształcenia psychologów na polskich uniwersytetach oraz szkolenia podyplomowego. Wechslerowskie Skale Inteligencji znajdują się w podręcznym „instrumentarium” każdej pracowni i poradni psychologicznej.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Skale Inteligencji dla Dorosłych Davida Wechslera WAIS-R oraz WAIS -III
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: