Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00118 006797 20942256 na godz. na dobę w sumie
Split payment – rewolucja w rozliczeniach VAT - ebook/pdf
Split payment – rewolucja w rozliczeniach VAT - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Infor Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-65887-65-8 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> prawo i podatki >> podatkowe
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

W niniejszej publikacji przystępnie wyjaśniono najistotniejsze zagadnienia związane z wdrożeniem rewolucyjnej zmiany w rozliczeniach VAT, jaką jest split payment. Uwzględniono przy tym najaktualniejszą wersję projektu nowelizacji.

Split payment, czyli system podzielonych płatności, ma zostać wprowadzony do ustawy o VAT od 1 kwietnia 2018 r. Projekt nowelizacji został zaakceptowany przez Rząd 19 września 2017 r. i niebawem trafi do Sejmu. Wynika z niego, że system ten będzie na razie dobrowolny i skorzystanie z niego będzie zależało od kupującego. Nabywca towarów i usług będzie mógł rozdzielić płatność za fakturę na dwa rachunki bankowe: kwotę netto na rachunek sprzedawcy, a kwotę podatku na specjalny rachunek VAT sprzedawcy. Ustawodawca przygotował zachęty finansowe, aby podatnicy korzystali z tego systemu.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

poleca e-book Split payment – rewolucja w rozliczeniach Vat • komentarz do nowych przepisów • projekt ustawy zmieniającej Joanna Dmowska - - 8 5 6 7 8 8 5 6 3 8 8 7 9 - - 2 Split payment – rewolucja w rozliczeniach Vat Split payment – rewolucja w rozliczeniach VAT Split payment, czyli system podzielonych płatności, ma zostać wprowa- dzonydo ustawy o VAT od 1 kwietnia 2018 r. Projekt zaakceptowany przez Rząd 19 września 2017 r. trafi do Sejmu. Wynika z niego, że system ten bę- dzie na razie dobrowolny i skorzystanie z niego będzie zależało od kupują- cego. Nabywca towarów i usług będzie mógł rozdzielić płatność za fakturę na dwa rachunki bankowe: kwotę netto na rachunek sprzedawcy, kwotę podatku na specjalny rachunek VAT sprzedawcy. Ustawodawca przygoto- wał zachęty finansowe, aby podatnicy korzystali z tego systemu. W nowej wersji projektu ustawy utrzymano zasadę, że system split payment będzie dobrowolny. MF nie zgodziło się na wyłączenie z systemu split payment jednostek budżetowych. Według medialnych zapowiedzi Rząd ma zwrócić się do Komisji Europejskiej o zgodę na wpro- wadzenie obowiązkowego systemu split payment i wpisać go na listę przesłanek należytej staran- ności w VAT. 1. Na czym polega system split payment Split payment polega na tym, że płatność za fakturę jest dokonywana na dwa rachunki bankowe. Zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest przelewana przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy. Natomiast podatek jest płacony na specjalne konto dostawcy, tzw. rachunek VAT. Dostawca ma bardzo ograniczone możliwości dysponowania środkami znajdującymi się na rachunku VAT. Z projektu wynika, że system split payment będzie miał: ■■■ zastosowanie wyłącznie do transakcji dokonywanych na rzecz innych podatników VAT, ■■■ charakter dobrowolny – od nabywcy będzie zależało, czy z niego skorzysta. Skorzystanie przez nabywcę z tej metody rozliczeń będzie oznaczało określone konsekwencje zarówno dla niego, jak i dla sprzedawcy. Mechanizm podzielonej płatności będzie miał zastosowanie również do zapłaty zaliczek, pod warunkiem otrzymania przez nabywcę faktury na taką płatność. Warunkiem skorzystania ze split payment będzie posiadanie faktury. Ministerstwo nie zgodziło się na zniesienie tego warunku. Jego zdaniem do decyzji podatnika pozostaje ułożenie swoich relacji z kontrahentami i terminów otrzymywania faktur tak, aby mógł korzystać z systemu. Podatnik płacący zaliczkę przed otrzyma- niem faktury nie będzie mógł korzystać z systemu. UWAGA! Nie będzie można korzystać z systemu split payment w przypadku zapłaty zaliczki, gdy kontrahent nie wystawił jeszcze faktury. wrzesień 2017 IFK
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Split payment – rewolucja w rozliczeniach VAT
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: