Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00094 005115 20935682 na godz. na dobę w sumie
Tarnobrzeg - ebook/pdf
Tarnobrzeg - ebook/pdf
Autor: , Liczba stron: 56
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-959679-8-6 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> przewodniki turystyczne po polsce
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Tarnobrzeg powstał w XVI w. dzięki rodzinie Tarnowskich, którzy tu urządzili swoją stałą siedzibę. Obecnie w pałacu Tarnowskich mieści się muzeum, w którym jest około 100 miniatur i 120 obrazów wybitnych malarzy europejskich (XVI– XVIII) oraz dzieła znanych polskich twórców. Z fundacji Tarnowskich powstał na przełomie wieków XVII i XVIII murowany, barokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP (sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej). W publikacji są też opisy dotyczące rynku, synagogi, ratusza, budynku „Sokoła”, browaru, kasyna urzędniczego, Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego (dawny spichlerz dworski), klasztoru i kościoła pw. św. Gertrudy w Wielowsi, kościoła pw. Marii Magdaleny, jeziora Tarnobrzeskiego i pałacu Szindlerów.

Istotne informacje dotyczące tego miasta, jego historii i zabytków dopełnia bogaty materiał fotograficzny. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki i spisu treści na strony z opisem danego miejsca, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Rynek Rynek zwany jest placem Bartosza Głowackiego – jego pomnik stoi w północno-wschodnim narożniku (fot powyżej). Dawniej też był to rynek, z ratuszem (spłonął podczas I wojny), stały tu żydowskie kramy, areszt i pręgierz. Do pożaru w 1888 r. cała zabudowa rynku była drewniana. Fot. Krzysztof Pol Pierzeja pólnocna; powyżej: pierzeja wschodnia 8 Rynek Na kamienicy w pierzei północnej (fot. powyżej) znajduje się relif z wizerunkiem Matki Boskiej Dzikowskiej. Pierzeja pólnocna i wschodnia Fot. Krzysztof Pol 9 Rynek Pomnik Bartosza Głowackiego (fot. poniżej z lewej) postawiono na tarnobrzeskim rynku w 1904 r. dla uczczenia 110 rocznicy powstania kościuszkowskiego (1794). Był to pierwszy w Polsce pomnik poświęcony chłopu. Powstał z inicjatywy i funduszy mieszkańców. Jest dziełem krakowskie- go rzeźbiarza Michała Korpala. Został wykonany z piaskowca. Przedstawia bohatera bitwy pod Racławicami opartego o zdo- bytą armatę (zdobył ją, gasząc lont czapką), wzniesiona kosa symbolizuje zwycięstwo. Wojciech Bartosz Głowacki urodził się we wsi Zakrzów, która obecnie jest częścią Tarnobrzega. Hejnał miasta też oparty jest na pieśni „Bartoszu – Bartoszu”. Fot. Krzysztof Pol Na rynku stoi fontanna w kształcie krzaka róży (fot. powyżej, z prawej). Została odlana na Ukrainie w hucie w Czernichowie (miasto partnerskie Tarnobrzega). Powstała z okazji zakończe- nia modernizacji wodociągów tarnobrzeskich. 10
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Tarnobrzeg
Autor:
,

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: