Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00357 007260 19948392 na godz. na dobę w sumie
Tesco jest wszędzie  - ebook/pdf
Tesco jest wszędzie - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 46
Wydawca: Wydawnictwo e-bookowo Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-62480-13-5 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> inne
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Tesco jest wszędzie to pierwszy, autorski wybór wierszy Wojciecha Brzoski - poety, autora sześciu tomików: 'Blisko coraz dalej' (2000), 'Niebo nad Sosnowcem' (2001), 'Wiersze podejrzane' (2003), 'Sacro casco' (2006), 'Przez judasza' (2008) oraz 'Drugi koniec wszystkiego'.

Utwory pomieszczone w tomie Tesco jest wszędzie pochodzą z lat 2000-2010, a tytuł został zaczerpnięty z wiersza premierowego. Poeta do tej pory publikował  w wielu czasopismach literackich i kulturalnych w kraju i za granicą (m.in. 'FA-art.', 'Kresy', 'Czas Kultury', 'Tygodnik Powszechny', 'Zeichen &Wunder', 'Sodobnost').Jego wiersze były tłumaczone na: angielski, niemiecki, czeski, słowacki, słoweński i serbski.

 

Recenzje:

'But kształtuje świadomość' - bracia Marx.
Na okładce widać garaże, z napisem wymalowanym na tynku: 'Judeochrześcijaństwo - Nie!' Bliżej czytelnika stoi kubeł na śmieci, taki kubeł na wszystko, bez segregacji. Między hasłem na murze, a kubłem znajduje się kawałek betonu, gdzie można grać w piłkę albo umyć w słońcu samochód. Można na tym placyku dać komuś w mordę, lub stanąć do pierwszo-komunijnej fotki i być szczęśliwym. Miejsce jest chwilowo puste. Zapełni je poezja.
Wybór wierszy z ostatniej dekady, dokonany przez samego autora, łączy jeden temat i hasło: 'tesco'.
Jest to poezja - między innymi - o Bogu. Albo lepiej: o bogu - gdyż tak każe pisać imię stwórcy użyta konwencja małej litery. Konwencja pamiętająca dadaizm, ale również codzienne powiedzenie, że 'wszystko jedno'. Krzyż pisany jest z dużej, gdy w tym samym utworze pojawia się miasto Poznań (jako powrót do rzeczywistości). 'Tesco' jest o bogu, i o wiele bardziej mówi o 'bogu', jako elemencie świadomości, niż o pozaziemskiej istocie, mającej jakiś wpływ na życie człowieka (to 'jakieś' zależy od stopnia wiary), a przedstawianej na świętych obrazach pod postacią Pana w niebiosach (w islamie - już bez obrazowań). I właśnie o znaczenie tego elementu, jego wpływ na jakość życia, egzystencji i tożsamość poety, najpewniej chodzi tutaj, a nie o żadną konfesję, czy dawanie świadectwa, jak powiedziałby katolik. O to, jak ten wszechobecny ELEMENT spaja kulturę bycia, w jakiej się oddycha, kulturę polską, śląską. Wszystko mniej lub bardziej w opisanej przestrzeni zahacza o wiarę, niedzielny obrządek, o dekalog. Ani na moment nie znika też świadomość, że 'święte' patrzy.


Wojciech Brzoska skonfrontował Boga z Tesco. Dlaczego? Bóg jest wszędzie, Tesco też. Wszechobecność komercji i konsumpcjonizmu są już tak dalece posunięte, że stają się one niejako bogami. Pustkę jaką napotykamy patrząc wpierw na okładkę, a potem analizując kolejne wiersze, wypełnić można tylko poezją. Warto wspomnieć w tym momencie, że podejmowany temat jest tak samo jak Bóg, bóg i tesco wszechobecny. Wielu współczesnych twórców zarówno w świecie filmu, teatru, muzyki, czy wreszcie literatury, zarówno w formie prozatorskiej, jak i poetyckiej nawiązuje do tematu globalizmu, konsumpcjonizmu, zagubienia w świecie idei, a wręcz czasami podejmuje niniejsze tematy, jako główne. Jest to dowód na potrzebę mówienia o tym i autor potrafił to zauważyć. Potrafił w sposób prosty, dobitny i widzialny oczami zwykłego człowieka, przedstawić nurtujące świat dylematy i wyjść naprzeciw wyzwaniu podzielenia się swymi refleksjami z czytelnikiem.

Tesco jest wszędzie?
Nie, to poezja jest wszędzie. Wystarczy się rozejrzeć.
Udowadnia to tomik Wojciecha Brzoski. Udowadnia i zaskakuje, bo ? szczerze mówiąc ? przeczytawszy tytuł spodziewałam się raczej poezji zaangażowanej społecznie, o wyraźnym antyglobalistycznym zabarwieniu. Tymczasem autor serwuje czytelnikowi zbiór tekstów z różnych lat, które łączy jedno ? rzadko już we współczesnym, rozwrzeszczanym świecie spotykany nastrój lirycznej refleksji nad nieuchronnie przemijającym światem.

W ten refleksyjny nastrój wprowadza już pierwszy tekst - 'Znicz' - przejmujący w swej prostocie obraz wizyty na cmentarzu ojca i syna odwiedzających grób dziadka. 'Mój dziadek od roku sypia gdzie indziej' - stwierdza postać mówiąca w wierszu, jakby z dziecinnym zdziwieniem, że tak w ogóle może być - że porządek świata może się tak odwrócić i ten, kto do tej pory był w nim ważną osobą - nagle znika, przeprowadziwszy się do innego świata.Wojciech Brzoska

Poeta, autor książek poetyckich.  Współautor filmu Scrafitto (20

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Tesco jest wszędzie
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: