Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00039 004961 18973059 na godz. na dobę w sumie
Toruń - ebook/pdf
Toruń - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 172
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-957355-9-2 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> przewodniki turystyczne po polsce
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

W e-przewodniku znajdują się  istotne informacje dotyczące m.in. geografii i historii, bogaty materiał fotograficzny, szkic mapki z najważniejszymi zabytkami i atrakcjami przyrodniczymi oraz ich zwięzłe opisy. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki bądź spisu treści na strony z opisem danego zabytku, miejsca, atrakcji, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

Toruń miał to szczęście, że został oszczędzony podczas działań w czasie II wojny światowej. Dzięki temu dziś możemy podziwiać jedno z większych i  najlepiej zachowanych starych miast w Polsce, ze średniowiecznym układem urbanistycznym, autentyczną zabudową gotycką renesansową, barokową i historyczną, z wybitnymi zabytkami świeckimi i sakralnymi. W e-przewodniku podano też informacje dotyczące toruńskich muzeów, a szkicowe mapki kościołów pozwolą zwrócić uwagę na znaczące dzieła sztuki, które się w nich zachowały.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Dom Kopernika Dom Kopernika zajmuje dwie kamienice gotyckie (ul. Koperni- ka 15/17), ze szczytami schodkowymi i fasadami z XV w. Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. prawdopodob- nie w domu nr 15. Od 1459 r. dom należał do ojca Barbary Watzen- rode, który podarował go córce i jej mężowi Mikołajowi Koper- nikowi seniorowi. Na przełomie XIII i XIV w. sta- ły tu dwa murowane, piętrowe domy, połączone w XIV w. Ka- mienicę przebudowano w XV w. – powstały trzy kondygnacje oraz jedna podziemna. Fot. Krzysztof Pol Usytuowana na parterze duża sień (ok. 5 m wysokości) peł- niła funkcje mieszkalne, ale też załatwiano tu transakcje han- dlowe. Przy niej znajdowały się najczęściej kuchnia, spiżarnia, kantor kupca. Z sieni prowadzi- ły na górę drewniane schody. Na 1. piętrze były pokoje, często też reprezentacyjny salon. Na wyższych kondygnacjach i na poddaszu znajdowały się maga- zyny (zamienione w XIX w. na mieszkania). 94 Kopernika 15 Dom Kopernika Kamienica nr 15 to przykład domu-składu (domu-spichrza), charakterystycznego dla miast hanzeatyckich w XV w. Należy do najlepiej zachowanych gotyc- kich kamienic mieszczańskich w Toruniu. Stropy zdobią poli- chromie z XVI–XVIII w. Fot. Krzysztof Pol Kopernika 15 Kopernika 17 Kopernika 17 Kamienica pod nr 17 sięga co najmniej XIV w. Przebudowa- no ją w wiekach XV, XVIII i XIX. W latach 60. XX w. przywrócono wcześniejszą fasadę z gotyckim szczytem schodkowym. W obu kamienicach mieści się oddział Muzeum Okręgowego, z eksponatami z czasów Kopernika, ale też z XVII i XVIII w. 95 Dom Kopernika Wystawa dotyczy życia i działalności Kopernika, odtworzono typowe wnętrza mieszczańskie z jego czasów. Portret Kopernika, z kościoła św. Jana, z epitafium, 1580 Popiersie Kopernika, Wikotor Brodzki, 1875 r. Parter, kuchnia Fot. Krzysztof Pol 96 Dom Kopernika Zaprezentowano bogato zdobione meble, głównie szafy z mi- sterną snycerką, w tym m.in. szafę gotycką z 2. poł. XV w. Pracownia uczonego, globus Wilhelma Bleau z XVII-wieczną mapą świata Salon, szafa toruńska (w centrum motyw ostatniej wieczerzy) Fot. Krzysztof Pol 97 Dom Kopernika Znalazły się tu też starodruki, rysunki, przyrządy astronomicz- ne i matematyczne, w tym cyrkiel Jana Heweliusza z 1638 r. Tycho Brahe, „Equitis Dani Astronomorum Coryphæi, Vita” „De revolutionibus orbium coelestium”– 1. wydanie, norymberskie Szafa toruńska, snycerckie dekoracje Fot. Krzysztof Pol 98
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Toruń
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: