Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00122 004794 19012625 na godz. na dobę w sumie
VAT. Komentarz 2014 - ebook/epub
VAT. Komentarz 2014 - ebook/epub
Autor: Liczba stron: 1654
Wydawca: C. H. Beck Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-255-6401-8 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> prawo i podatki >> podatkowe
Porównaj ceny (książka, ebook (-5%), audiobook).
Rekomendowany przez praktyków!
Komentarz autorstwa Tomasza Michalika - wybitnego specjalisty z zakresu prawa podatkowego - stanowi kompleksowe omówienie ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Opracowanie zawiera szczegółową analizę przepisów wymienionej ustawy, jak również omówienie bogatego orzecznictwa sądów krajowych, unijnych oraz interpretacji Ministra Finansów.
Autor komentarza - Tomasz Michalik - o zmianach w VAT:
Koniec roku 2013 przyniósł zapowiedź całego szeregu niezmiernie interesujących zmian przepisów. Od października 2013 r. zaczęły obowiązywać bowiem, zupełnie nowe w polskim systemie podatku VAT, przepisy wprowadzające odpowiedzialność solidarną nabywcy za zaległości podatkowe dostawcy – oczywiście związane z zawartą między stronami transakcją.

Natomiast styczeń 2014 r. to prawdziwa feeria nowości – ustawodawca wprowadził bowiem zupełnie zasadnicze zmiany do regulacji dotyczących m.in. podstawy opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego, a także zasad wystawiania i przechowywania faktur. To pierwsze od lat tak kompleksowe zmiany, które dotyczą każdego podatnika.

W kwietniu 2014 r. wchodzą z kolei w życie zmienione (zaledwie po 3 miesiącach obowiązywania) regulacje związane przede wszystkim z podatkiem naliczonym w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi oraz z wyłączeniem opodatkowania niektórych pojazdów wykorzystywanych przez podatnika także na cele niezwiązane z prowadzoną przezeń działalnością gospodarczą. Te zmiany wynikają z decyzji Rady UE, w której Rada pozwoliła Polsce na czasowe odstąpienie od zasad ogólnych i utrzymanie ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego w tych przypadkach.

Ale jest jeszcze jedna zmiana, która przeszła raczej niezauważona, a którą niewątpliwie należy pochwalić. Prawodawca uporządkował bowiem – w zasadzie rozpoczął porządkowanie – przepisów wykonawczych. Dotychczasowe dwa podstawowe rozporządzenia wykonawcze podzielił na kilka nowych, które koncentrują się na specyficznych zagadnieniach – np. zwolnieniach i stawkach podatku. To działanie, które przyczyni sie do zwiększenia przejrzystości i czytelności przepisów i jako takie zasługuje na uwagę.

Zagadnienia z zakresu materii podatków pośrednich są często zmieniane i uaktualniane przez ustawodawcę. Tempo oraz rodzaj zmian wymuszają potrzebę ciągłego i czasochłonnego śledzenia oraz analizowania przepisów. Najnowszy komentarz - w przystępny i precyzyjny sposób – omawia wszystkie artykuły ustawy, uwzględniając nowe instytucje, wszelkie zmiany, orzecznictwo oraz interpretacje podatkowe.
Najnowsze, 10. wydanie opierające  się na tekście jednolitym z 29.7.2011 r. (Dz.U. Nr 177, poz. 1054) zawiera omówienie wszystkich zmian (niektóre jak np. zmiany w fakturowaniu mają charakter fundamentalny), wchodzących w życie w styczniu i kwietniu 2014 r., oraz obowiązujących od 1.10.2013 r. Najważniejsze z nich to:

Zmiany w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego;
Zmiany w zakresie obowiązków związanych z wystawianiem faktur - w szczególności w zakresie terminów ich wystawienia;
Nowa definicja podstawy opodatkowania będąca implementacją definicji zawartej w dyrektywie VAT;
Możliwość rozliczania niepotwierdzonych faktur korygujących;
Zmiany dotyczące momentu powstania prawa do odliczenia VAT naliczonego;

Zmiany obowiązujące od października 2013 r. dotyczą miedzy innymi:

solidarnej odpowiedzialność nabywcy za zobowiązania VAT dostawcy, w odniesieniu do nabywanych surowców takich jak paliwo, stal oraz złoto,
poszerzenia katalogu towarów, dla których znajdzie zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia, czyli rozliczenia VAT przez nabywcę.
Ponadto, komentarz jako jedyny na rynku zawiera nowatorskie omówienie nowych zasad związanych z rozliczaniem wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie pojazdów do 3,5 tony (zmiany w art. 2, 8, 86a i nowy art. 90b VATU).
wszystkie nowelizacje w jednym tomie
praktyczne aspekty związane z VAT
szczególne uwzględnienie zagadnień występujących na gruncie VAT w ramach profesjonalnego obrotu gospodarczego
szczegółowa analiza przepisów z uwzględnieniem orzecznictwa
przystępny i precyzyjny sposób prezentacji
autor – wybitny specjalista z zakresu prawa podatkowego
ADRESACI
Niniejsza pozycja skierowana jest przede wszystkim do osób zajmujących się problematyką podatku VAT w praktyce, a więc do pracowników sektora finansowego, doradców podatkowych, sędziów sądów administracyjnych, księgowych, biegłych rewidentów, pracowników aparatu skarbowego, adwokatów i radców prawnych oraz nauczycieli akademickich oraz studentów zainteresowanych zgłębieniem powyższej tematyki.
Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Pobierz darmowy fragment (epub)

Gdzie kupić całą publikację:

VAT. Komentarz 2014
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: