Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00067 002899 18775881 na godz. na dobę w sumie
Wielki Terror 1937-1938 - ebook/epub
Wielki Terror 1937-1938 - ebook/epub
Autor: , , , Liczba stron:
Wydawca: Agora SA Język publikacji: polski
ISBN: 978-832-681-414-3 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> historia, militaria, wojskowość >> dokumenty źródłowe
Porównaj ceny (książka, ebook (-50%), audiobook).
Album poświęcony jednej z najmroczniejszych kart historii XX wieku. Tomasz Kizny, wybitny polski fotoreporter, mierzy się w nim z wydarzeniami z lat 30. – apogeum stalinowskiego terroru w ZSRR.

Album podzielić można na trzy części ukazujące ofiary wielkiego terroru, nekropolie terroru oraz członków rodzin ofiar, którzy do końca swego życia naznaczeni byli stygmatem „wroga ludu radzieckiego”.
Część pierwsza zawiera fotografie ofiar terroru zrobione przez sowiecką policję polityczną NKWD w moskiewskich więzieniach w l. 1937-38, na krótko przed egzekucją. Ten bezprecedensowy portret zbiorowy obejmuje wszystkie warstwy społeczne: począwszy od bezdomnych, przez robotników, chłopów, inteligencję, kler, urzędników, kadry wojskowe, aż po funkcjonariuszy partyjnych, państwowych i organów bezpieczeństwa.
Na część kolejną składają się współczesne zdjęcia miejsc egzekucji i zbiorowych mogił ofiar, których położenie przez dziesięciolecia było trzymane w tajemnicy. W zamyśle autora fotografie te są „obrazami-przeciw-niepamięci”, dobitnie ilustrującymi myśl G. Didi-Hubermanna, iż: „drastycznym aktem przeciwko ludzkiej godności ofiar, jest pozbawienie ich nawet prawa do grobu – prawa do pamięci”.
W albumie znajdują się też fotografie osób, których rodzice zostali zamordowani w czasie Wielkiego Terroru. Portretom towarzyszą fragmenty wywiadów, oddające atmosferę totalnego zniewolenia: przywołują one wspomnienia rodziców, dzień ich aresztowania, mówią o wieloletnich bezowocnych poszukiwaniach.
Album opatrzony jest tekstami samego autora fotografii, Sylvie Kauffmann, publicystki i dziennikarki „Le Monde”, Arsenija Roginskiego, historyka, obrońcy praw człowieka, przewodniczącego Stowarzyszenia „Memoriał” w Moskwie, oraz Nicolasa Wertha, historyka francuskiego, profesora CNRS w Paryżu.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:


Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: