Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00647 011515 20229546 na godz. na dobę w sumie
Wybory Samorządowe w Rabce-Zdrój w latach 2006-2014 - ebook/pdf
Wybory Samorządowe w Rabce-Zdrój w latach 2006-2014 - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 77
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-950659-0-3 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> naukowe i akademickie >> politologia
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Opisuję wybory samorządowe w Rabce-Zdrój w latach 2006-2014 

Wybory samorządowe stanowią najważniejsze wydarzenie w życiu lokalnej społeczności.

To jakich radnych i burmistrza wybierzemy zdeterminuje rozwój na przynajmniej 4 lata. 

Każde wybory niosą wiele zmian i oczekiwań mieszkańców. Kandydaci, budują swoją pozycję i prowadzą kampanię wyborczą. Możliwości kandydowania mogłyby być większe , gdyby dokonano zmian w przepisach, obecne przepisy stawiają komitety partyjne w uprzywilejowanej pozycji nad komitetami lokalnymi wystawiającymi kandydatów tylko w jednej gminie. Partie polityczne dysponują większymi środkami niż komitety lokalne. Mimo tych uwarunkowaniach na poziomie gminy, największą wybieralnością cieszę się kandydaci nie należący do partii politycznej. O wyborze decyduje umocowanie w społeczności, a nie szyld partyjny.

Wzrasta liczba młodych kandydatów, którzy chcą zmieniać swoje społeczności i poddają się osądowi wyborczemu przez mieszkańców na służbę jako radni i włodarze miast , mimo, że mieszkańcy preferują osoby bardziej doświadczone i starsze , młodzi stanowią rosnącą siłę i ta tendencja będzie wzrastać.

Bazą źródłową pracy są źródła państwowe a także samorządowe, portale lokalne, strony internetowe kandydatów oraz portale społecznościowe. Korzystałem także z doświadczeń własnych tzw. obserwacji uczestniczącej, jako kandydat na radnego w wyborach w 2014 roku, pozwala to opisać kampanię od przysłowiowej kuchni.

W rozdziale I opisuję Rabkę , jej warunki , historię, rozwój społeczny i gospodarczy. A także przemiany polityczne w gminie.

W kolejnych rozdziałach opisuję wybory w latach 2006/2010 i 2014.

W każdym rozdziale opisuję uwarunkowania polityczne: jaka była ordynacja wyborcza do samorządu, kandydatów: z jakich komitetów startowali, kto był najmłodszy i najstarszy, proporcje w liczbie mężczyzn i kobiet. Omawiam także kampanię wyborczą jak wyglądała, jakie działania prowadzili kandydaci , z jakich nowoczesnych technologii korzystali, jaki to miało wpływ na wynik wyborczy . Analizuję wyniki wyborów i wyciągam wnioski na przyszłość, które są dla mnie ważne ze względu na moją dalszą działalność samorządową.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Rozdział I. Rabka-charakterystyka ogólna 1.1 Rabka-Zdrój- warunki geograficzne i demograficzne Rabka-Zdrój, miejscowość licząca 17 355 mieszkańców , położona w województwie małopolskim, powiat nowotarski. Gmina liczy trzy sołectwa i dziewięć osiedli. Rabka znajduje się przy granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Turystykę górską można uprawiać po siedmiu szlakach o różnym stopniu trudności. W okresie zimowym turyści i mieszkańcy mogą korzystać z dwóch wyciągów i lodowiska. Amatorzy ostrzejszych wrażeń mogą skorzystać z skateparku i trialparku. Turystyczna pozycja gminy Rabka wobec rosnącej konkurencji z sąsiednich gmin jest zagrożona. Szansą Rabki jest turystyka górska. W gminie Rabka dominują użytki rolnicze, które stanowią ponad 50 , a tereny zielone liczą także ponad 40 wszystkich terenów. Na terenach wiejskich rozwija się agroturystyka. Niewielka odległość Rabki od Krakowa jest elementem sprzyjającym rozwojowi. Ale z drugiej strony umożliwia do emigrację młodych ludzi do Krakowa za pracą i rozwojem perspektyw życiowych, ta sytuacja ma miejsce. Rysunek 1 Mapa Google Źródło: Mapy Google 3
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Wybory Samorządowe w Rabce-Zdrój w latach 2006-2014
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: