Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00288 005400 13078213 na godz. na dobę w sumie
X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 - ebook/pdf
X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Comrel Alina Paszkiewicz Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-63647-50-6 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> poradniki >> gry, zabawy, sport
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982

Rekord poprzedniego turnieju narodów został pobity i w dziesiątej, jubileuszowej Olimpiadzie w kategorii kobiet zagrało 45 drużyn, włącznie ze Szwajcarią B. Udział zapowiedziało 46 zespołów, ale ostatecznie nie przyjechała reprezentacja Dominikany i skojarzone z nią w I rundzie Indie wygrały „do zera” nie wykonując ani jednego posunięcia. Począwszy od II rundy, jedna ekipa pauzowała inkasując w ten sposób 1,5 p.

Nie po raz pierwszy zabrakło niestety silnych ekip Czechosłowacji oraz NRD, ale pozostałe, liczące się w świecie drużyny zjawiły się w bardzo silnych składach. Lucerna była z kolei miejscem debiutu kilku nowych reprezentacji: Indonezji, Turcji,  Trynidadu & Tobago i Zambii.

Polska reprezentacja wystąpiła w składzie najlepszych krajowych szachistek:  Hanna Ereńska-Radzewska – brązowa medalistka ostatnich mistrzostw Polski (czwarty występ),  Agnieszka Brustman – mistrzyni Polski seniorek i mistrzyni świata juniorek (drugi występ), Małgorzata Wiese – wicemistrzyni kraju (trzeci występ) i Grażyna Szmacińska (trzeci występ), która na mistrzostwach Polski zajęła piąte miejsce.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 1 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 X Kobieca Olimpiada Szachowa Lucerna 1982 Krzysztof Puszczewicz Wydanie pierwsze 2017 (#PL K10.1-2017 PDF) © Copyright Krzysztof Puszczewicz, Wrocław 2012-2017. Wszelkie prawa zastrzeżone do niniejszej publikacji oraz do serii „Wielka Księga Olimpiad Szachowych”. Projekt okładki: Sebastian Paszkiewicz. © Wszelkie prawa do wersji elektronicznej: Comrel 2012-2017 Internet: www.comrel.pl, e-mail: comrel@comrel.pl ISBN 978-83-63647-50-6 2 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 Spis treści X Kobieca Olimpiada Szachowa ................................................................................................ 5 Runda 1, 30 października 1982 r. ............................................................................................. 13 Runda 2, 31 października 1982 r. ............................................................................................. 41 Runda 3, 1 listopada 1982 r. ..................................................................................................... 70 Runda 4, 2 listopada 1982 r. ................................................................................................... 108 Runda 5, 4 listopada 1982 r. ................................................................................................... 138 Runda 6, 5 listopada 1982 r. ................................................................................................... 172 Runda 7, 6 listopada 1982 r. ................................................................................................... 200 Runda 8, 7 listopada 1982 r. ................................................................................................... 229 Runda 9, 8 listopada 1982 r. ................................................................................................... 257 Runda 10, 9 listopada 1982 r. ................................................................................................. 287 Runda 11, 11 listopada 1982 r. ............................................................................................... 320 Runda 12, 12 listopada 1982 r. ............................................................................................... 348 Runda 13, 13 listopada 1982 r. ............................................................................................... 381 Runda 14, 15 listopada 1982 r. ............................................................................................... 407 Wyniki w finale A .................................................................................................................. 438 Rezultaty końcowe ................................................................................................................. 441 Wyniki indywidualne zespołów ............................................................................................. 446 3 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 Dodatkowe informacje znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej serii “Wielka Księga Olimpiad Szachowych” http://szachy.comrel.pl 4 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 X Kobieca Olimpiada Szachowa Lucerna, 30 października – 16 listopada 1982 r. Szczegóły organizacyjne, warunki gry, sędziowanie i wiele innych szczegółów umieszczono w książce XXV Olimpiada, Lucerna 1982 (rozgrywki w kategorii mężczyzn). Rekord Malty został pobity i w dziesiątej, jubileuszowej Olimpiadzie w kategorii kobiet zagrało 45 drużyn, włącznie ze Szwajcarią B. Udział zapowie- działo 46 zespołów, ale ostatecznie nie przyjechała reprezentacja Dominikany i skojarzone z nią w I rundzie Indie wygrały „do zera” nie wykonując ani jednego posunięcia. Począwszy od II rundy, jedna ekipa pauzowała inkasując w ten sposób 1,5 p. Nie po raz pierwszy zabrakło niestety silnych ekip Czechosłowacji oraz NRD, ale pozostałe, liczące się w świecie drużyny, zjawiły się w bardzo silnych składach. Lucerna była z kolei miejscem debiutu reprezentacji: • Indonezji, • Turcji, • Trynidadu Tobago, • Zambii. Bez zawodniczki rezerwowej grały jedynie Chiny, Meksyk, Filipiny, Mon- golia i Zambia. Maja Cziburdanidze – Lucerna 1982 Zdjęcie: Lars Grahn 5 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 Pierwsze dziesięć zespołów, a więc głównych faworytów Olimpiady w Lucernie, rozstawiono następująco: 1. ZSRR (z mistrzynią świata Cziburdanidze i triumfatorką turnieju mię- dzystrefowego w Bad Kissingen – Noną Gaprindaszwili) 2360, 2. Węgry (ze znakomitymi arcymistrzyniami Veröci i Ivanką) 2205, 3. Rumunia (na I szachownicy grała Muresan, która 3 tygodnie przed Olimpiadą zwyciężyła w turnieju międzystrefowym w Tbilisi awansując do ósemki pretendentek do szachowej korony!) 2196, 4. RFN (ze swoimi najlepszymi szachistkami Hund i Fischdick, które wspólnie zwyciężyły w turnieju strefowym w Bad Kissingen na początku 1982 roku) 2185, 5. Jugosławia (ze sławną Milunką Lazarević) 2165, 6. Polska 2153, 7. Bułgaria (po raz ostatni wystąpiła w tym zespole Lemaczko, „trzecia” z Bad Kissingen) 2143, 8. Szwecja (z Pią Cramling, już na pierwszej szachownicy, która nie brała udziału w cyklu rozgrywek FIDE o mistrzostwo świata, ale już dwa lata później znajdowała się na pierwszym miejscu listy rankingowej kobiet!) 2121, 9. Hiszpania 2112, 10. USA (na pierwszej szachownicy zagrała znakomita, Savereide) 2110. Ioseliani (po lewej) i Aleksandryja – Lucerna 1982 Zdjęcie: Lars Grahn 6 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 Lista rankingowa FIDE z dnia 1 lipca 1982 roku. Zawodniczki z ran- kingiem przynajmniej 2180. Ioseliani Ivanka Miles Nr Zawodniczka 1 Cziburdanidze 2 Aleksandryja 3 Kusznir 4 Gaprindaszwili 6 Achmyłowska 7 Lityńska Savereide 8 9 Cramling 10 11 Lewitina Federacja ZSRR ZSRR Izrael ZSRR ZSRR ZSRR ZSRR USA Szwecja Węgry ZSRR Anglia 13 Veröci – Petronić Węgry ZSRR 14 Gurieli NRD Czechosłowacja Jugosławia Rumunia Rumunia ZSRR RFN ZSRR RFN Bułgaria Czechosłowacja ZSRR ZSRR ZSRR ZSRR Chiny ZSRR Burchardt Vokralova 17 Lazarević 18 Pogorevici 27 Zworykina 28 Sammula 29 Hugaszwili Liu Shilan Titorenko Zajcewa 23 Hund B. 25 Klimova Cifańska Lemaczko Muresan Skegina 21 Fischdick Ranking 2385 2370 2330 2325 2325 2310 2275 2265 2260 2255 2240 2240 2235 2230 2230 2230 2225 2215 2215 2215 2210 2210 2205 2205 2200 2200 2195 2180 2180 2180 2180 Łącznie na Olimpiadzie zagrało 176 szachistek (11 arcymistrzyń, 37 mi- strzyń międzynarodowych i jedna mistrzyni FIDE), które rozegrały 927 partii. 7 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 Pia Cramling – Lucerna 1982 Zdjęcie: „Tidskrift För Schack” numer 1/1983 r. 8 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 Polska reprezentacja wystąpiła w ustalonym od lat składzie: • Hanna Ereńska-Radzewska, brązowa medalistka ostatnich mistrzostw Polski 2155 (czwarty występ), • Agnieszka Brustman, mistrzyni Polski seniorek i mistrzyni świata ju- niorek 2175 (drugi występ), • Małgorzata Wiese, wicemistrzyni kraju 2130 (trzeci występ), • Grażyna Szmacińska 2115 (trzeci występ), która na mistrzostwach Polski zajęła piąte miejsce. Były to wówczas najsilniejsze szachistki w kraju! Opiekunem zespołu zo-stał, Ignacy Nowak, debiutujący w tej roli. Powyższy skład nie budził wątpliwo-ści. Poparty był zdobyciem „srebra” na Olimpiadzie, która ... PLIK DEMO 9 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 Runda 1, 30 października 1982 r. „Izrael wysoko przegrywa z Mongolią” Wyniki I rundy: 3,0 : 0,0 Australia 0,0 : 3,0 Węgry Japonia 3,0 : 0,0 RFN 0,0 : 3,0 Turcja 2,5 : 0,5 0,5 : 2,5 Polska Islandia 3,0 : 0,0 Szwecja 0,0 : 3,0 3,0 : 0,0 Wenezuela 0,5 : 2,5 USA Filipiny 3,0 : 0,0 0,0 : 3,0 Anglia Indonezja 2,0 : 1,0 Indie 0,0 : 3,0 Irlandia 3,0 : 0,0 0,0 : 3,0 Kanada 3,0 : 0,0 0,5 : 2,5 Austria 0,5 : 2,5 Mongolia 0,0 : 3,0 1,5 : 1,5 Norwegia Finlandia 0,0 : 3,0 Zambia 3,0 : 0,0 Francja Egipt 1. ZSRR 2. Włochy 3. Rumunia 4. Szwajcaria B 5. Jugosławia 6. Szkocja 7. Bułgaria 8. Grecja 9. Hiszpania 10. Meksyk 11. Chiny 12. Walia 13. Holandia 14. Dominikana 15. Kolumbia 16. Nowa Zelandia 17. Argentyna 18. Belgia 19. Izrael 20. Wyspy Dziewicze USA 21. Szwajcaria A 22. Trynidad Tobago 23. Brazylia 13 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 Faworytki grały bardzo uważnie i na pierwszych czterech stołach nie uroniły nawet „połówki”. Dopiero na piątym stole Turczynki w starciu z Ju- gosławią, na drugiej szachownicy (Arbil – Nikolin) zdobyły swój jedyny remis! W meczu Szkocja – Polska, Ereńska–Radzewska nie zrealizowała prze- wagi, jaką wywalczyła po ostrej walce z mistrzynią Szkocji Milligan i podpisano remis. Kolejną niespodziankę przyniosło spotkanie Meksyk – USA. Na pierw- szej szachownicy silna Savereide musiała zadowolić się remisem ze słabiutką, ale bardzo cenioną w Meksyku Acevedo! Jeszcze większa sensacja miała miejsce na trzynastym (pechowym?) stole, w meczu Holandia – Indonezja. Doświadczona Bruinenberg przegrała z ni- komu nieznaną Wijayanti! Hinduski wygrały nie wykonując ani jednego posunięcia, bowiem nie dojechały ich przeciwniczki, szachistki z Dominikany. Jedyną sensacją meczową była wysoka przegrana Izraela z Mongolią. Inna sprawa, że faworytki tego spotkania przyjechały w mocno eksperymental- nym składzie i ze znanego silnego zespołu ocalała tylko Glaz. 1 – małe punkty, 2 – Bucholtz, 3 – punkty meczowe Miejsce Drużyna 1 2 Stan po I rundzie: 3,0 0,0 2,5 2,0 1,5 1,0 0,5 0,5 1,0 1,5 2,0 2,5 0,5 2,5 Finlandia, Argentyna, Kanada, Brazylia, Kolumbia, Bułgaria, Francja, Anglia, Hisz- pania, Indie, Szwecja, RFN, Chiny, Węgry, Rumunia i ZSRR Austria, Mongolia, USA, Jugosławia i Pol- ska Holandia 1 – 16 17 – 21 22 23 – 24 Norwegia i Szwajcaria A 25 Indonezja 26 – 30 Turcja, Belgia, Meksyk, Szkocja i Izrael Dominikana, Wyspy Dziewicze USA, Za- mbia, Trynidad Tobago, Egipt, Irlandia, Walia, Wenezuela, Szwajcaria B, Japonia, Nowa Zelandia, Filipiny, Islandia, Grecja, Australia i Włochy 14 31 – 46 3 2 2 2 1 0 0 0 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 1.Obrona sycylijska [B44] IM Cziburdanidze (ZSRR) 2385 – Slavotinek (Australia) 1895 1.e4 c5 2.Sf3 e6 3.d4 cd4 4.Sd4 Sc6 5.Sb5 d6 6.c4 Sf6 7.S1c3 a6 8.Sa3 Ge7 9.Ge2 0-0 10.0-0 Hc7 11.Ge3 b6 12.Wc1 Gb7 13.Sd5 ed5 14.cd5 Se4 15.dc6 Gc6 16.Hc2 Sc5?? (16…Wfc8) 17.b4 i czarne poddały się. 2.Obrona sycylijska [B52] Martin A. (Australia) 1885 – WGM Aleksandryja (ZSRR) 2370 1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.Gb5 Gd7 4.Gd7 Hd7 5.c4 Sf6 6.Sc3 Sc6 7.d4 cd4 8.Sd4 e6 9.0-0 Ge7 10.Ge3 0-0 11.f4 Wac8 12.b3 a6 13.He2 Wfe8 14.Wad1 Hc7 15.Hf3 b5 16.cb5 Sd4 17.Gd4 e5 18.fe5 de5 19.b6 Hc6 20.b7 Hb7 21.Gf2 Gc5 22.Gc5 Wc5 23.Wd3 h6 24.Wfd1 Hc7 25.h3 Ha5 26.Sd5 Wd5 27.Wd5 Sd5 28.Wd5 Ha2 29.Wd7 Wf8 30.Hd3 Wb8 31.Wd8 Wd8 32.Hd8 Kh7 33.Hd5 Ha1 34.Kh2 Hd4 35.Hb7 35…Hf2 36.Kh1 a5 37.Hd5 Hf1 38.Kh2 Hf4 39.Kh1 h5 40.Hb7 Hf1 41.Kh2 Hf4 42.Kg1 g5 43.Hd5 g4 44.hg4 hg4 45.Hd3 g3 46.Hd1 He3 47.Kh1 He4 48.Hh5 Kg8 49.Hg5 Hg6 i białe poddały się. 15 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 3.Obrona królewsko – indyjska [E81] GM Gaprindaszwili (ZSRR) 2325 – Clementi (Australia) 1875 1.d4 Sf6 2.c4 c5 3.d5 d6 4.Sc3 g6 5.e4 Gg7 6.f3 0-0 7.Gg5 Sa6 8.Hd2 We8 9.Sge2 Sc7 10.Sg3 a6 11.a4 b6 12.Ge2 Wb8 13.Wb1 Gd7 14.0-0 b5 15.b4 cb4 16.Wb4 a5 17.Wb5 Gb5 18.ab5 Sd7 19.Sa4 Sa8 20.Ge3 Hc7 21.Wc1 Sab6 22.Sb6 Sb6 23.c5 dc5 24.Wc5 Ha7 25.Wc6 a4 26.Gd1 a3 27.Gb3 Gb2 28.Ga2 Wec8 29.Gb6 Hb7 30.He3 Wc6 31.dc6 Hc8 32.Se2 e5 33.c7 Wa8 34.Hd3 Hb7 35.Hd8 Kg7 36.Gc5 i czarne poddały się. Nona Gaprindaszwili Zdjęcie: „Szachy w Rydze” numer 6/1982 r. 16 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 4.Debiut Larsena [A01] Iacono (Włochy) 1800 – WGM Veröci (Węgry) 2235 1.b3 e5 2.Gb2 Sc6 3.e3 d6 4.Sf3 Sf6 5.c4 g6 6.d4 e4 7.Sfd2 Gg7 8.Sc3 Gf5 9.Ge2 h5 10.h3 He7 11.a3 a5 12.Hc2 h4 13.d5 Sb8 14.0-0 0-0 15.b4 Sbd7 16.Sb5 Se5 17.Ge5 He5 18.Sb3 ab4 19.ab4 c6 20.dc6 bc6 21.S5d4 Gd7 22.Wa5 Wa5 23.Sa5 c5 24.bc5 dc5 25.Sdb3 Wb8 26.Wb1 Gf8 27.Hb2 Hg5 28.Kh1 Gd6 29.Hc3 Ge5 30.Hd2 Gc7 31.Hc3 Wb4 32.Wc1 Wa4 33.Wc2 33…Wa3 34.He1 He5 35.g3 hg3 36.fg3 Gh3 37.Kh2 Gg4 38.Gg4 Sg4 39.Kg2 Ga5 i białe poddały się. 5.Obrona sycylijska [B85] WGM Ivanka (Węgry) 2255 – Deghenghi (Włochy) 1855 1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.d4 cd4 4.Sd4 Sf6 5.Sc3 e6 6.Ge2 Ge7 7.0-0 Sc6 8.Ge3 0-0 9.f4 a6 10.Gf3 Hc7 11.Sb3 b5 12.g4 Wd8 13.g5 Se8 14.He1 g6 15.Wd1 Wb8 16.h4 Sg7 17.Wd2 b4 18.Se2 e5 19.Hg3 Ge6 20.h5 ef4 21.Sf4 Se5 22.Wh2 Gf8 23.Hh4 Gc4 24.hg6 fg6 25.Hh7 Kf7 26.Ge2 Ke8 27.Sg6 Sg6 28.Gc4 Hc4 29.Hg6 i czarne poddały się. 17 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 6.Obrona sycylijska [B25] Moscatiello (Włochy) 1800 – WIM Porubszky (Węgry) 2125 1.e4 c5 2.Sc3 Sc6 3.g3 g6 4.Gg2 Gg7 5.d3 e6 6.f4 d6 7.Sf3 Sge7 8.0–0 0– 0 9.Ge3 Sd4 10.Hc1 Wb8 11.Se2 Sf3 12.Gf3 b6 13.d4 Ga6 14.Hd2 Hc7 15.c3 Wbd8 16.Wfd1 d5 17.Hc2 de4 18.Ge4 Sf5 19.Gf2 cd4 20.Gf5 ef5 21.Sd4 Gb7 22.Wd2 Ga8 23.Kf1 23…Hb7 24.Gg1 Ha6 25.Hd3 Hd3 26.Wd3 Ge4 27.Wad1 Gd3 i białe pod- dały się. 7.Obrona sycylijska [B38] WIM Muresan (Rumunia) 2215 – Takahashi (Japonia) 1885 1.Sf3 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 Gg7 4.e4 d6 5.d4 0–0 6.Ge2 c5 7.0–0 cd4 8.Sd4 Sc6 9.Ge3 a6 10.Wc1 Sg4 11.Gg4 Gd4 12.Gd4 Gg4 13.Hd2 Sd4 14.Hd4 Ge6 15.b4 b6 16.Sd5 Wb8 17.h4 h5 18.Wc3 Wb7 19.Wfc1 Hb8 20.Sf4 Kh7 21.Wg3 Wg8 22.Hd1 Gg4 23.Hd2 Hd8 24.Hd5 Hd7 25.Hf7 Wg7 26.Hd5 e5 27.Sh3 Gh3 28.Wh3 Wf7 29.Wcc3 a5 30.a3 ab4 31.ab4 Wa7 32.Whf3 Wf3 33.Wf3 He7 34.g3 Kg7 35.Kg2 Wa4 36.Hb5 Ha7 37.He8 Ha8 38.Wf7 Kh6 39.He7 He4 40.Kh2 i czarne poddały się. 18 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 Margareta Muresan – Tbilisi 1982 Zdjęcie: „Szachy w Rydze” numer 1/1983 r. 8.Partia pionem hetmańskim [A47] Watai (Japonia) 1865 – WGM Pogorevici (Rumunia) 2215 1.d4 Sf6 2.Sf3 e6 3.e3 b6 4.Gd3 Gb7 5.Sbd2 c5 6.c3 d5 7.Se5 Sbd7 8.f4 Gd6 9.He2 0–0 10.0–0 a6 11.Sdf3 Se4 12.Sd7 Hd7 13.Se5 Hc7 14.Ge4 de4 15.Hh5 b5 16.Gd2 Gd5 17.Wfc1 f6 18.Sg4 Hf7 19.Hf7 Wf7 20.b3 cd4 21.cd4 a5 22.Wc2 Wff8 23.Wac1 Ga3 24.Wb1 Wfc8 25.Wc8 Wc8 26.Ga5 Wc2 27.Sf2 Wa2 28.Kf1 Wc2 29.Ge1 Gb2 30.Sd1 Gc1 31.h3 h5 32.h4 Kf7 33.Gb4 Kg6 34.Ge1 Kf5 35.Gf2 Gd2 36.Ge1 Ge1 37.Ke1 Wg2 38.Sc3 Wg1 i białe poddały się. 9.Obrona sycylijska [B38] WIM Nutu (Rumunia) 2125 – Nakagawa (Japonia) 1830 1.Sf3 Sf6 2.c4 c5 3.Sc3 g6 4.e4 d6 5.d4 cd4 6.Sd4 Sc6 7.Ge2 Gg7 8.Ge3 a6 9.0–0 0–0 10.Wc1 Gd7 11.Hd2 Sd4 12.Gd4 Gc6 13.f3 Wc8 14.Wfd1 Hd7 15.Gb6 He6 16.b4 Sd7 17.Ge3 Se5 18.b5 Gd7 19.Sd5 f5 20.ef5 gf5 21.a4 Hf7 22.Sb6 Wcd8 23.Hd5 Hd5 24.cd5 ab5 25.ab5 Gc8 26.Wc7 f4 27.Gf2 Gf6 28.Wdc1 Gf5 29.Wb7 Kf7 30.Sc4 Sg6 31.b6 Kg8 32.Wc7 Wc8 33.Wc8 Wc8 34.b7 Wb8 35.Sa5 Se5 36.Ga7 i czarne poddały się. 19 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 10.Obrona Keresa [D06] Küng (Szwajcaria B) 1805 – WGM Hund (RFN) 2205 1.d4 Sf6 2.Sf3 d5 3.c4 Gf5 4.Sc3 e6 5.Gg5 c6 6.cd5 cd5 7.Hb3 Hb6 8.Hb6 ab6 9.a3 Ge7 10.e3 Sc6 11.Wc1 0–0 12.Gb5 Sa5 13.Sa4 Wfc8 14.0–0 Gd8 15.Se5 Sb3 16.Wc8 Wc8 17.Sd7 Wc2 18.Sf6 gf6 19.Gf4 Sd2 20.We1 Gg6 21.h3 Sc4 22.Gh6 Sd6 23.Gf1 b5 24.Sc5 Wb2 25.Wc1 b6 26.Sd7 Wb1 27.Wc6 Gd3 28.Sf6 Gf6 29.Wd6 Wf1 30.Kh2 Wc1 i białe poddały się. 11.Gambit Jänischa [C65] WIM Fischdick (RFN) 2210 – Leu (Szwajcaria B) 1805 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 f5 4.d3 fe4 5.de4 d6 6.0–0 Sf6 7.Hd3 Ge7 8.Hc4 Gd7 9.Sg5 Wf8 10.Sc3 Sd4 11.Gd7 Hd7 12.Ge3 h6 13.Gd4 hg5 14.Ge3 Sg4 15.Sd5 c6 16.Se7 He7 17.Gg5 Hg5 18.He6 He7 19.Hg4 Wf4 20.Hg6 Kd7 21.g3 Wf6 22.Hg4 Kc7 23.Wad1 Waf8 24.Wd2 We6 25.c4 c5 26.a3 Wff6 27.b4 cb4 28.ab4 Hf7 29.Wa1 a6 30.b5 ab5 31.cb5 Wf3 32.Wc2 Kb8 33.b6 i czarne poddały się. 12.Obrona sycylijska [B84] Schladetzky (Szwajcaria B) 1880 – WIM Feustel (RFN) 2140 1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.d4 cd4 4.Sd4 Sf6 5.Sc3 a6 6.Ge2 e6 7.0–0 Hc7 8.Kh1 b5 9.a3 Gb7 10.Gd3 Sbd7 11.f4 Ge7 12.Sf3 0–0 13.Ge3 Wac8 14.He1 Sc5 15.Gc5 Hc5 16.h3 Sd7 17.Se2 Sb6 18.Wd1 Sc4 19.Gc4 Hc4 20.Sed4 Gf6 21.c3 Wcd8 22.He3 e5 23.Sf5 He4 24.He4 Ge4 25.Sd6 Gc2 26.Wd2 e4 27.Wc2 Wd6 28.Se5 Ge5 29.fe5 We6 30.We2 We5 31.Wfe1 Wfe8 32.g4 g6 33.Kg2 f5 34.Kg3 Kf7 35.Wd1 Kf6 36.Wd6 W5e6 37.Wd7 Ke5 38.gf5 gf5 39.Wh7 Wg8 40.Kf2 Weg6 41.Ke1 Wg1 42.Kd2 W8g2 i białe poddały się. 13.Obrona francuska [C02] WGM Lazarević (Jugosławia) 2225 – Yilmaz Gülümser (Turcja) 1870 1.e4 e6 2.d4 d5 3.e5 c5 4.Sf3 Sc6 5.Gd3 cd4 6.0–0 Gc5 7.a3 a5 8.We1 Sge7 9.Sbd2 Sg6 10.Sb3 Gb6 11.Gg5 Hc7 12.h4 Gd7 13.h5 Sge5 14.Se5 Se5 15.h6 gh6 16.Gf6 Sd3 17.Hd3 Wf8 18.Sd4 Hf4 19.Ge5 Hg4 20.Sb5 Wg8 21.g3 Wg5 22.Gc7 Wa6 23.a4 Gc5 24.Ge5 Wf5 25.Sc7 Kd8 26.Sa6 Gf2 27.Kg2 Ge1 28.We1 ba6 29.Hc3 Hc4 30.Ha5 Ke7 31.c3 Hb3 32.Hc5 Ke8 33.Gg7 Hc2 34.Kg1 Kd8 35.Ha5 i czarne poddały się. 14.Obrona królewsko – indyjska [E92] Arbil (Turcja) 1845 – WIM Nikolin (Jugosławia) 2125 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 Gg7 4.e4 d6 5.Ge2 0–0 6.Sf3 e5 7.de5 de5 8.Hd8 Wd8 9.Gg5 We8 10.0–0–0 c6 11.Wd6 Sfd7 12.a3 Gf8 13.Wdd1 a5 14.Se1 Sa6 15.Sd3 f6 16.Ge3 Sac5 17.Kc2 Sd3 18.Gd3 Sc5 19.Gc5 Gc5 20.Sa4 Gf2 21.Whf1 Gd4 22.Wf6 Wf8 23.Wdf1 Gd7 24.c5 Wf6 25.Wf6 Wf8 26.Gc4 Kg7 27.Wf8 Kf8 28.Sb6 Ge8 29.b4 ab4 30.ab4 Gf7 i remis. 20 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 15.Partia pionem hetmańskim [D02] WIM Maksimović (Jugosławia) 2135 – Yilmaz Gülsevil (Turcja) 1800 1.d4 Sf6 2.Sf3 e6 3.Gf4 c5 4.e3 Sc6 5.c3 d5 6.Sbd2 Ge7 7.Gd3 0–0 8.Se5 c4 9.Gc2 Gd6 10.Sdf3 Hc7 11.0–0 g6 12.He2 b5 13.Sc6 Gf4 14.ef4 Hc6 15.Se5 Hc7 16.g4 Sd7 17.He3 Wb8 18.a3 a5 19.Kh1 b4 20.ab4 ab4 21.f5 Se5 22.de5 Gb7 23.f3 Kh8 24.f6 Wg8 25.Wad1 bc3 26.bc3 Gc6 27.Wd4 Hd8 28.Hf2 Hf8 29.g5 Wb2 30.Wh4 h5 31.gh6 g5 32.h7 Wg6 33.Wh5 Wh6 34.Wh6 Hh6 35.Wb1 Wb1 36.Gb1 g4 37.Hb2 Hf8 38.Kg1 gf3 39.Hb6 Ga4 40.Ha7 Gd1 41.He7 He7 42.fe7 Ga4 43.Kf2 i czarne poddały się. 16.Obrona sycylijska [B40] Milligan (Szkocja) 1835 – WGM Ereńska-Radzewska (Polska) 2155 1.e4 c5 2.Sf3 e6 3.d4 cd4 4.Sd4 Sf6 5.Gd3 Sc6 6.c3 d5 7.Sd2 Ge7 8.0-0 0- 0 9.Sc6 bc6 10.e5 Sd7 11.Sf3 c5 12.We1 We8 13.Hc2 Sf8 14.Gf4 a5 15.Wad1 Wb8 16.b3 Gd7 17.Sd2 a4 18.We3 Sg6 19.Gg3 ab3 20.ab3 Hb6 21.Wa1 Wa8 22.Wee1 Web8 23.Wa2 Wa2 24.Ha2 Gc6 25.Kh1 Wa8 26.Hc2 Wa3 27.f4 Ha7 28.Wb1 Ha8 29.h3 Wa2 30.Wb2 Wb2 31.Hb2 d4 32.Sb1 Gh4 33.Gh2 (Pozycja czarnych jest wygrana. Wystarczyło teraz zagrać 33…Ge1! 34.cd4 cd4 35.Kg1 Sh4! i białe mogą się poddać) 33…dc3?! 34.Sc3 Ge1 (Teraz ten ruch jest spóźniony) 35.Sd1 Sh4 36.Se3 g6 37.Gg1 Kg7 38.Gf1 Ge4 39.Gf2 Gf2 40.Hf2 Sf5 41.Sf5 Gf5 i remis. 17.Obrona Pirca [B07] WIM Brustman (Polska) 2175 – Condie (Szkocja) 1800 1.e4 d6 2.d4 Sf6 3.Sc3 g6 4.Sge2 Gg7 5.g3 0-0 6.Gg2 e5 7.de5 de5 8.Gg5 c6 9.0-0 Hc7 10.Hc1 Ge6 11.h3 Sbd7 12.He3 Hb6 13.Hc1 Sc5 14.Ge3 Ha5 15.b3 Scd7 16.Hb2 Wfe8 17.Wad1 Wad8 18.Sb1 Hc7 19.c4 a5 20.c5 Gf8 21.Hc3 a4 22.Wd2 ab3 23.ab3 Wa8 24.Wfd1 Ha5 25.b4 Ha1 26.Wb2 Ha6 27.Wc1 Ha7 28.Sd2 Hb8 29.Sc4 Hc7 30.Wd1 Wa7 31.Wbd2 Wd8 32.Gg5 Ge7 33.Gh6 Waa8 34.Sc1 Wa7 35.Sd3 Se8 21 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 36.Sce5 Gf6 37.f4 Se5 38.Se5 Wd2 39.Wd2 Ge5 40.fe5 Hc8 41.Gg5 Kf8 42.Wd8 Hc7 43.Hd4 Wa2 44.Hd6 Hd6 45.cd6 f6 46.Gh6 Kf7 47.d7 i czarne pod- dały się. 18.Partia pionem hetmańskim [D02] Hindle (Szkocja) 1825 – WIM Wiese (Polska) 2130 1.d4 d5 2.Gf4 Sf6 3.Sf3 e6 4.e3 Gd6 5.Gg3 0-0 6.Sbd2 c5 7.c3 Sc6 8.Gd3 He7 9.0-0 e5 10.de5 Se5 11.Se5 Ge5 12.Ge5 He5 13.Sf3 Hc7 14.h3 b6 15.Wc1 Gb7 16.He2 Wad8 17.Wfd1 He7 18.We1 Se4 19.Hc2 Wd6 20.Wcd1 Wfd8 21.Sd2 Hd7 22.Sf3 He7 23.Sd2 h6 24.Se4 de4 25.Ge2 Hg5 26.Wd6 Wd6 27.Wd1 Hd8 28.Wd6 Hd6 29.Hd1 Hd1 30.Gd1 Kf8 31.Ge2 Ke7 32.Kf1 Ke6 33.Ke1 Ke5 34.Kd2 Gd5 35.b3 Ge6 36.Kc2 g5 37.Kb2 f5 38.Ka3 Gd7 39.Gf1 h5 40.Ge2 Ge8 41.b4 cb4 42.Kb4 h4 43.c4 Gd7 44.c5 44…a5 45.Kc4 b5 46.Kc3 Kd5 47.a3 Kc5 48.Kb3 Ge6 49.Kb2 g4 50.Gf1 Gc4 51.Gc4 Kc4 i białe poddały się. 22 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 Polki w meczu ze Szkotkami. Od lewej: Ereńska-Radzewska, Brustman i Wiese. Po lewej stoi Ignacy Nowak, trener kobiecej reprezentacji 23 Zdjęcie: Hanna Ereńska-Barlo X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 19.Partia włoska [C53] WIM Bojadżijewa (Bułgaria) 2120 – Thorsteinsdottir (Islandia) 1800 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.c3 d6 5.d4 ed4 6.cd4 Gb4 7.Sc3 Sf6 8.0–0 0–0 9.Gg5 Gc3 10.bc3 Gg4 11.We1 h6 12.Gh4 g5 13.Gg3 We8 14.Hd3 Sh5 15.h3 Gd7 16.e5 Se7 17.e6 Ge6 18.Ge6 fe6 19.We6 Sg7 20.Wh6 Sef5 21.Wg6 i czarne poddały się. 20.Obrona królewsko – indyjska [E90] Thrainsdottir (Islandia) 1810 – Wojska (Bułgaria) 2095 1.c4 Sf6 2.d4 g6 3.Sc3 Gg7 4.e4 d6 5.h3 0–0 6.Sf3 e5 7.Ge3 Sbd7 8.Ge2 ed4 9.Gd4 We8 10.Sd2 c6 11.0–0 Sf8 12.Gf3 Se6 13.Ge3 Sd7 14.g3 a5 15.Hc2 Sd4 16.Gd4 Gd4 17.Gg2 Gg7 18.Kh2 Sc5 19.Wad1 a4 20.b4 ab3 21.ab3 Ha5 22.Se2 Hb4 23.Sf4 Wa3 24.Sd3 Hb6 25.Sc5 dc5 26.f4 Ha5 27.Sf3 Hc3 28.Hc3 Gc3 29.Wd3 Gf6 30.Sd2 Wa2 31.e5 Gf5 32.Wdf3 Wd2 i białe poddały się. 21.Gambit hetmański [D55] WIM Angełowa (Bułgaria) 2105 – Fridthjofsdottir (Islandia) 1805 1.d4 d5 2.Sf3 Sf6 3.c4 e6 4.Sc3 Ge7 5.Gg5 0–0 6.e3 b6 7.Wc1 Gb7 8.Gd3 dc4 9.Gc4 Se4 10.Ge7 He7 11.0–0 Sd7 12.Gb5 c6 13.Ga4 Sd6 14.Hd3 Wac8 15.Wfd1 Wfd8 16.Se4 Se4 17.He4 Sf6 18.Hh4 c5 19.Gc2 h6 20.dc5 Wd1 21.Wd1 Hc5 22.Gb3 Gf3 23.gf3 Hb5 24.Hd4 Hg5 25.Kh1 Hh5 26.Hf4 Hb5 27.Wg1 Kh8 28.Hg3 Se8 29.f4 a5 30.Hg2 a4 31.Gd1 Hc4 32.b3 ab3 33.Gb3 Hc5 34.Ga4 g6 35.Wd1 Sf6 36.Hb7 Wc7 37.Ha8 Wc8 38.Hb7 Kg7 39.Gb3 i czarne przekroczyły czas. 24 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 22.Partia angielska [A24] Nika (Grecja) 1800 – Cramling (Szwecja) 2260 1.c4 Sf6 2.Sc3 e5 3.g3 d6 4.Gg2 g6 5.e4 Gg7 6.Sge2 0-0 7.0-0 Sc6 8.d4 ed4 9.Sd4 Sd4 10.Hd4 Ge6 11.Hd3 Sd7 12.b3 Se5 13.Hc2 Hf6 14.Gb2 Sf3 15.Kh1 Gg4 16.Sd1 Sd4 17.Hd3 c5 18.f3 Gd7 19.Se3 b5 20.f4 bc4 21.Sc4 Wad8 22.e5 de5 23.Se5 Gb5 24.Sc4 Ha6 25.Wfc1 Sb3 26.Hb3 Gc4 27.Wc4 Gb2 28.Wa4 28…Ha4 29.Ha4 Ga1 30.Gb7 Wfe8 31.Kg2 We2 32.Kh3 Wdd2 33.Ha7 Wh2 34.Kg4 f5 i białe poddały się. Na Kongresie FIDE w Lucernie 19. letnia Pia Cramling otrzymała tytuł arcymi- strzyni Zdjęcie: Archiwum autora 25 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 23.Partia angielska [A39] WIM Borisowa (Szwecja) 2170 – Kondou (Grecja) 1800 1.Sf3 c5 2.g3 g6 3.Gg2 Gg7 4.0–0 Sc6 5.c4 Sf6 6.d4 cd4 7.Sd4 0–0 8.Sc3 Sd4 9.Hd4 d6 10.Hh4 Hc7 11.Sb5 Ha5 12.Gh6 Gh6 13.Hh6 a6 14.Sc3 Ge6 15.He3 Wab8 16.b3 Sg4 17.Hd4 Hh5 18.h3 Se5 19.h4 Sd7 20.Wad1 He5 21.Sd5 Gd5 22.He5 Se5 23.Wd5 Wfc8 24.Gh3 Wc7 25.f4 Sd7 26.Gd7 Wd7 27.c5 Wc7 28.cd6 ed6 29.Wfd1 Wc2 30.W1d2 Wd2 31.Wd2 Wd8 32.Kf2 Kg7 33.e4 Kf6 34.Ke3 Ke6 35.Wc2 Wd7 36.Wc8 h5 37.Kd4 37…d5?? 38.We8 Kf6 39.ed5 Kf5 40.We5 Kg4 41.We3 Kf5 42.Kc5 i czarne poddały się. 24.Obrona Pirca [B07] Frigou (Grecja) 1800 – Aatolainen (Szwecja) 1935 1.e4 d6 2.d4 Sf6 3.Sc3 g6 4.f3 c6 5.Ge3 Gg7 6.Hd2 h5 7.0–0–0 Ha5 8.Kb1 Sbd7 9.Sh3 b5 10.Se2 Hc7 11.Sc1 a5 12.Hc3 Hb7 13.Sg5 0–0 14.Ge2 Sb6 15.h4 Gd7 16.g4 c5 17.gh5 Sh5 18.He1 Sc4 19.Gc4 bc4 20.Hc3 Wfb8 21.Sh3 Wa6 22.Se2 a4 23.Kc1 Wb6 24.Kd2 Wb2 25.Hc4 Gb5 26.Hc3 Ge2 27.Ke2 Sg3 28.Kf2 Sh1 29.Wh1 cd4 i białe poddały się. 25.Obrona królewsko – indyjska [E73] WIM Garcia Vicente (Hiszpania) 2175 – De Francisco (Wenezuela) 1800 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 Gg7 4.e4 d6 5.Ge2 0-0 6.Gg5 h6 7.Ge3 e5 8.d5 Sbd7 9.Hd2 Kh7 10.g4 Sc5 11.f3 a5 12.g5 Sh5 13.gh6 Gf6 14.0-0-0 Gd7 15.Gf1 Sf4 16.Sge2 Sfd3 17.Kb1 Wb8 18.Sc1 Sb4 19.Sb5 b6 20.h4 c6 21.Sd6 Ge7 22.Sb5 f5 23.Sc3 fe4 24.fe4 Sba6 25.Gh3 Sc7 26.Hg2 Hc8 27.Whg1 Wg8 28.Gd7 Hd7 29.Wdf1 Wbf8 30.Wf8 Gf8 31.Hf3 Se8 32.Gg5 Sb7 33.Wf1 Sd8 34.Gd8 Hd8 35.Hf7 Kh8 36.h7 i czarne poddały się. 26 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 26.Obrona nowoczesna [A42] Nino del Tachira (Wenezuela) 1800 – Garcia Padron (Hiszpania) 2115 1.d4 g6 2.c4 Gg7 3.Sc3 d6 4.e4 Sd7 5.Sf3 e5 6.d5 Se7 7.Ge2 0–0 8.0–0 f5 9.ef5 gf5 10.Gg5 h6 11.Gd2 Sg6 12.Hc1 Kh7 13.h3 Wg8 14.Gd1 Sh4 15.g3 Sf3 16.Gf3 e4 17.Gg2 Se5 18.Sd1 Gd7 19.f3 ef3 20.Gf3 Hf6 21.Ge2 Wae8 22.Gc3 Hg6 23.Hf4 Gf6 24.Kh2 Gg5 25.Hf2 Wef8 26.Ge5 de5 27.Gd3 Kh8 28.Hg2 Gf4 29.Wg1 Hg3 30.Hg3 Wg3 31.Wg3 Wg8 32.Sf2 Wg3 33.Kh1 Ge3 34.Wf1 Gf2 35.Wf2 Wd3 i białe poddały się. 27.Obrona Philidora [C41] Gallego (Hiszpania) 1850 – Delgado (Wenezuela) 1800 1.e4 e5 2.Sf3 d6 3.d4 He7 4.Sc3 c6 5.de5 de5 6.Gc4 h6 7.a4 Sd7 8.Ge3 Sgf6 9.He2 Hb4 10.Gc1 a6 11.0–0 g5 12.Sa2 He7 13.b4 Sh5 14.g3 Sdf6 15.He3 Gh3 16.We1 Gg7 17.a5 0–0 18.Ga3 Hc7 19.Sc3 Wfd8 20.Sa4 Sg4 21.Hb3 Gf8 22.Wad1 Sg7 23.Gb2 Gd6 24.Gf1 Gf1 25.Kf1 He7 26.h3 Sf6 27.Sb6 Wab8 28.Wd6 Wd6 29.Ge5 Sd7 30.Sd7 Hd7 31.Hc3 f6 32.Gd6 i czarne poddały się. 28.Obrona Grünfelda [D85] Acevedo (Meksyk) 1930 – WIM Savereide (USA) 2265 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5 4.Sf3 Gg7 5.cd5 Sd5 6.e4 Sc3 7.bc3 c5 8.Ge3 Ha5 9.Hd2 0-0 10.Wc1 cd4 11.cd4 Hd2 12.Sd2 Sc6 13.Sb3 Wd8 14.d5 Sb4 15.a3 Sa2 16.Wc2 Sc3 17.f3 e6 18.Gg5 Wd6 19.Gd2 Wb6 20.Gc3 Wb3 21.Gg7 Kg7 22.d6 e5 23.Kf2 Ge6 24.Gc4 Gc4 25.Wc4 Wd8 26.Wd1 Wa3 27.Wc7 Wb3 28.Wd5 Kf8 29.We5 Wd6 30.Wee7 Wb2 31.Kg3 Wf6 32.e5 Wf5 33.Wb7 Wb7 34.Wb7 We5 35.Wa7 We2 36.Kh3 h5 37.Wb7 Kg7 38.Wa7 g5 39.Wa5 Kg6 40.Wb5 g4 41.fg4 hg4 42.Kg4 Wg2 43.Kh3 Wg1 44.Wb3 f5 i remis! Savereide (po lewej) – Lewitina (nieobecna w Lucernie); ZSRR 1982 Zdjęcie: Archiwum autora 27 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 29.Debiut czterech skoczków [C46] WIM Haring (USA) 2010 – Carvajal (Meksyk) 1800 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Sc3 d6 4.Gb5 Gd7 5.0–0 Sf6 6.d4 Sd4 7.Gd7 Hd7 8.Sd4 ed4 9.Hd4 c6 10.Gg5 Ge7 11.Wad1 He6 12.Wfe1 He5 13.Gf6 gf6 14.He3 Hg5 15.f4 Hh5 16.Kh1 Wg8 17.e5 fe5 18.fe5 de5 19.He5 He5 20.We5 Wd8 21.Wde1 Wd7 22.Se4 Kd8 23.Wh5 Wg7 24.Sg3 f6 25.Se4 Kc7 26.Wf5 Wg6 27.g3 Gd8 28.Wef1 Wf7 29.Sc5 Kc8 30.Se4 Kc7 31.Wd1 Ge7 32.Kg2 b6 33.Wdf1 Gd8 34.h4 Wfg7 35.Sf6 Gf6 36.Wf6 Wf6 37.Wf6 Kd7 38.Kf3 c5 39.g4 Ke7 40.Wf4 Kd6 41.g5 Ke7 42.Kg4 Ke8 43.Wf6 Wf7 44.Wf7 Kf7 45.Kf5 i czarne poddały się. 30.Partia angielska [A22] Salazar T. (Meksyk) 1800 – Lanni (USA) 1915 1.c4 e5 2.Sc3 Sf6 3.d4 ed4 4.Hd4 Sc6 5.Hd1 Gb4 6.Gd2 0–0 7.e3 d5 8.cd5 Sd5 9.Sd5 Hd5 10.Gb4 Hd1 11.Wd1 Sb4 12.Gc4 Gf5 13.Sf3 Wad8 14.0–0 Sd3 15.Wd2 Se5 16.Wd8 Sf3 17.gf3 Wd8 18.Gb3 Kf8 19.Wd1 Wd1 20.Gd1 Gh3 21.f4 Ke7 22.f3 Kd6 23.Kf2 c5 24.e4 Ge6 25.a3 c4 26.Ke3 Kc5 27.f5 Gd7 28.b4 cb3 29.Gb3 f6 30.Kd3 b5 31.Kc3 a5 32.Gd1 b4 33.ab4 ab4 34.Kb3 Gb5 35.h4 Gd3 36.Gc2 Gc2 37.Kc2 Kd4 38.Kd2 b3 39.h5 h6 i białe poddały się. Liu Shilan – Tbilisi 1982 Zdjęcie: „Szachy w Rydze” numer 1/1983 r. 28 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 31.Partia rosyjska [C42] WIM Liu Shilan (Chiny) 2180 – Cartel (Filipiny) 1800 1.e4 e5 2.Sf3 Sf6 3.Se5 d6 4.Sf3 Se4 5.d4 d5 6.Gd3 Ge7 7.0–0 0–0 8.We1 Gf5 9.c4 c6 10.Hc2 Gb4 11.We2 We8 12.Gf4 Sd7 13.a3 Gf8 14.Sc3 Sdf6 15.Wae1 Gg4 16.Ge4 Se4 17.Se4 de4 18.We4 We4 19.He4 Gh5 20.Se5 f6 21.Sd3 Gg6 22.He3 Ha5 23.Wc1 We8 24.Hg3 Gd3 25.Hd3 We1 26.We1 He1 27.Hf1 He4 28.Ge3 Gd6 29.Hc1 Kf7 30.g3 g5 31.Hd1 g4 32.c5 Gf8 33.Hb3 Kg6 34.Hb7 Gh6 35.Hb3 Hb1 36.Kg2 He4 37.Kf1 Gg7 38.Ke2 f5 39.Hd3 Hf3 40.Kd2 Hd5 41.b3 Kf6 42.Hc4 Ke6 43.Kc3 Gf6 44.a4 Gd8 45.b4 Gc7 46.b5 Ga5 47.Kd3 Kd7 48.bc6 Hc6 49.Hf7 Kd8 50.Gg5 Kc8 51.Hf5 Kb8 52.Gf4 Gc7 53.Gc7 i czarne poddały się. 32.Obrona Grünfelda [D93] WIM Fontanilla (Filipiny) 1900 – Wu Mingqian (Chiny) 2030 1.Sf3 d5 2.d4 g6 3.c4 c6 4.Sc3 Sf6 5.Gf4 Gg7 6.e3 0–0 7.Gd3 Sbd7 8.0–0 dc4 9.Gc4 Sb6 10.Gb3 Gg4 11.h3 Gf3 12.Hf3 Sfd5 13.Wac1 Sf4 14.Hf4 e6 15.Se4 He7 16.Sc5 Wfe8 17.Sd3 Wad8 18.Wfd1 Sd5 19.Hg3 Sf6 20.Se5 Sd7 21.Sc4 e5 22.d5 cd5 23.Wd5 Sc5 24.Wcd1 Wd5 25.Wd5 Sb3 26.ab3 e4 27.Hd6 Hd6 28.Wd6 b5 29.Sa3 Wb8 30.Wd2 a6 31.Kf1 Ge5 32.Ke2 Kg7 33.Wc2 Wd8 34.Sb1 f5 35.Sc3 Kf6 36.Sa2 Wd3 37.Sc1 Wd5 38.Sa2 a5 39.b4 a4 40.Sc3 Gc3 41.Wc3 Ke5 42.g3 Kd6 43.h4 Kd7 44.Ke1 h6 45.Ke2 g5 46.hg5 hg5 47.f4 ef3 48.Kf3 Wd2 49.Wc5 Wb2 50.Wb5 g4 51.Kf4 Wf2 52.Ke5 a3 53.Wa5 a2 54.b5 Kc7 55.Wa6 Kb7 i białe poddały się. 33.Obrona hetmańsko – indyjska [E12] WIM An Yangfeng (Chiny) 2060 – Palacios (Filipiny) 1800 1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sf3 b6 4.Sc3 Gb7 5.a3 Ge7 6.d5 0–0 7.e4 ed5 8.cd5 d6 9.Ge2 Sbd7 10.0–0 Sc5 11.Hc2 a5 12.Sd4 Sfd7 13.Ge3 Gf6 14.b4 Gd4 15.Gd4 Sa6 16.Wab1 ab4 17.ab4 Sf6 18.Wfc1 We8 19.Gb5 Wf8 20.Sd1 Wc8 21.Se3 Sb8 22.Gc6 Gc6 23.dc6 He7 24.f3 Sa6 25.Hc4 Sb8 26.Sf5 Hd8 27.b5 We8 28.Wd1 We6 29.Hc3 Hf8 30.e5 Sh5 31.ed6 cd6 32.Hd2 Hd8 33.We1 Sc6 34.bc6 Wc6 35.Gf2 g6 36.Sh6 Kf8 37.We6 fe6 38.Hb2 e5 39.Ha2 d5 40.Ha7 i czarne poddały się. 34.Obrona Pirca [B08] Evans D. (Walia) 1845 – WIM Miles (Anglia) 2240 1.e4 d6 2.d4 Sf6 3.Sc3 g6 4.Sf3 Gg7 5.Ge2 0–0 6.0–0 Gg4 7.Ge3 Sc6 8.Hd2 e5 9.d5 Se7 10.Wad1 Gd7 11.h3 Kh8 12.Se1 Sh5 13.Gh5 gh5 14.He2 f5 15.f4 ef4 16.Gf4 Sg6 17.Hh5 fe4 18.g3 Sf4 19.gf4 Wf5 20.He2 Hh4 21.He3 Wh5 22.Sg2 Hh3 23.Hh3 Gh3 24.Se4 Gb2 25.Sg5 Gg2 26.Kg2 Gf6 27.Se6 We8 28.c4 c6 29.f5 Wg8 30.Kf3 Wf5 31.Ke4 We5 32.Kf3 cd5 33.cd5 h5 34.Wh1 h4 35.Kf4 Wc8 36.Wh3 Wc4 i białe poddały się. 29 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 35.Partia hiszpańska [C60] WIM Jackson (Anglia) 2130 – Anson (Walia) 1800 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 g6 4.0–0 d6 5.d4 ed4 6.Hd4 f6 7.Sc3 Gd7 8.Hc4 Gg7 9.Ge3 Sge7 10.Wfe1 a6 11.Gc6 Sc6 12.a4 Hc8 13.Sd5 Gg4 14.Sd4 Gd7 15.c3 Kd8 16.f4 We8 17.Gf2 Se7 18.Se7 Ke7 19.e5 fe5 20.fe5 Kf8 21.e6 Gd4 22.Hd4 Ge6 23.Hf6 Gf7 24.Gd4 We6 25.Hg7 Ke8 26.Wf1 We7 27.Wf7 i czarne poddały się. 36.Partia pionem hetmańskim [A49] James D. (Walia) 1800 – Groves (Anglia) 1880 1.Sf3 Sf6 2.g3 g6 3.d4 Gg7 4.Gg2 0–0 5.Sc3 d6 6.0–0 Sbd7 7.e4 c6 8.We1 e5 9.d5 c5 10.a4 a5 11.Sb5 Se8 12.Sd2 f5 13.Sb1 fe4 14.Ge4 Sdf6 15.Gg5 Gh3 16.Gg2 Hd7 17.S1c3 Gg2 18.Kg2 Sc7 19.f3 Sb5 20.Sb5 e4 21.Gf6 ef3 22.Hf3 Wf6 23.He3 Hf5 24.We2 Hd5 25.He4 Hf7 26.Wd1 Gf8 27.Hd5 Wd8 28.Hf7 Kf7 29.Wdd2 d5 30.c4 d4 31.We5 We8 32.We8 Ke8 33.Sc7 Kd7 34.Sd5 Wf7 35.Wd3 Gh6 36.Kg1 Kd6 37.Kg2 Ke5 38.Kg1 Ke4 39.Wd1 Wf8 i białe poddały się. 37.Partia hiszpańska [C68] WIM Vreeken (Holandia) 2090 – Tamin (Indonezja) 1805 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a6 4.Gc6 dc6 5.0–0 Gd6 6.d4 He7 7.de5 Ge5 8.Se5 He5 9.Sc3 Ge6 10.Ge3 Gc4 11.Gd4 Hg5 12.f4 Hh6 13.Wf2 Wd8 14.b3 Ge6 15.f5 Gc8 16.Hd2 Hd6 17.Wd1 f6 18.He3 He7 19.Wfd2 Gd7 20.Hg3 Gc8 21.Gf6 Hc5 22.Gd4 Wd4 23.Wd4 Kf7 24.Hc7 Se7 25.Sd5 Wd8 26.Se7 He7 i czarne poddały się. 38.Obrona francuska [C01] Wijayanti (Indonezja) 1800 – Bruinenberg (Holandia) 2030 1.e4 e6 2.d4 d5 3.ed5 ed5 4.Sf3 Gg4 5.Ge3 Gd6 6.Sbd2 c6 7.Gd3 Se7 8.c3 Hc7 9.Hc2 Gh5 10.0-0-0 Sd7 11.Wde1 0-0-0 12.Sh4 b5 13.h3 g5 14.Sf5 Sf5 15.Gf5 Whg8 16.h4 g4 17.Gh6 Gf4 18.Gd7 Wd7 19.Hh7 Gh6 20.Hg8 Wd8 21.We8 f6 22.Wd8 Hd8 23.He6 Kc7 24.Hf5 Gf7 25.We1 Hd6 26.Hg4 Kb6 27.g3 a5 28.Hf5 a4 29.a3 c5 30.dc5 Kc5 31.f4 Gf8 32.Se4 i czarne poddały się. 39.Partia hiszpańska [C62] Van Parreren (Holandia) 2040 – Mun (Indonezja) 1800 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 d6 4.d4 ed4 5.Sd4 Gd7 6.0–0 Sf6 7.Sc3 a6 8.Gc6 bc6 9.He2 c5 10.Sf3 Ge6 11.Sg5 He7 12.Gf4 h6 13.Se6 fe6 14.e5 Sd7 15.ed6 cd6 16.Wfe1 Sf6 17.He6 He6 18.We6 Kd7 19.Wae1 Wb8 20.b3 Wb4 21.Gg3 Sh5 22.Sd5 Wd4 23.c4 Sg3 24.hg3 Wd2 25.W6e2 Wd4 26.We8 Wd2 27.Wa8 Wa2 28.Wee8 Wa3 29.Wad8 Kc6 30.Wc8 i czarne poddały się. 30 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 40.Partia nierozegrana Guzman (Dominikana) 1800 – WIM Khadilkar R. (Indie) 2035 Czarne wygrały walkowerem. 41.Partia nierozegrana WIM Khadilkar J. (Indie) 2030 – Garcia Portes (Dominikana) 1800 Białe wygrały walkowerem. 42.Partia nierozegrana Perez de Lücke (Dominikana) 1800 – WIM Khadilkar V. (Indie) 1955 Czarne wygrały walkowerem. Maja Cziburdanidze Zdjęcie: Archiwum autora 31 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 43.Obrona sycylijska [B22] WIM Guggenberger (Kolumbia) 2000 – Connolly (Irlandia) 1800 1.e4 c5 2.c3 Sf6 3.e5 Sd5 4.d4 cd4 5.cd4 e6 6.Sf3 b6 7.Gd2 Ge7 8.Sc3 Sc3 9.bc3 0–0 10.Gd3 Gb7 11.0–0 d6 12.We1 de5 13.Se5 Sd7 14.He2 Sf6 15.f4 We8 16.f5 ef5 17.Gf5 Hc7 18.Sg4 Sg4 19.Hg4 Gf6 20.Gd3 Gc6? 21.Hf5 Kf8 22.Hh7 We6 23.Gf5 Ke7 24.Ge6 fe6 25.Hf5 Hd6 26.Gg5 Kf7 27.Hg4 Hd5 28.h4 Wh8 29.Wf1 Gb5 30.Wf2 Gd3 31.Hf4 Hd8 32.We1 Gc4 33.We3 b5 34.Wef3 i czarne poddały się. 44.Obrona Robatscha [B06] Martin G. (Irlandia) 1800 – Salazar A. (Kolumbia) 1935 1.e4 g6 2.d4 Gg7 3.Sf3 c6 4.Ge2 d5 5.e5 Gg4 6.0–0 e6 7.c3 Se7 8.Sa3 0–0 9.Sc2 Sd7 10.Gg5 h6 11.Ge7 He7 12.Se3 Gf3 13.Gf3 c5 14.Ge2 cd4 15.cd4 Wac8 16.Hd2 Wc7 17.Wac1 Wfc8 18.Wc7 Wc7 19.Wc1 Sb8 20.Wc7 Hc7 21.b3 a6 22.Hc2 Hc2 23.Sc2 Sc6 24.f4 Gf8 25.Kf2 Gb4 26.Ke3 Ga5 27.Gd3 Gb6 28.h3 Kg7 29.g4 g5 30.f5 Se5 31.fe6 fe6 32.Ge2 Sc6 33.Gd3 e5 34.Gf5 Se7 35.Gd7 Kf6 36.Kd3 e4 37.Ke3 Gc7 38.Sb4 Gd6 39.Sc2 a5 40.Ke2 b6 41.Se1 Sg6 42.Sg2 Gf4 i białe poddały się. 45.Obrona sycylijska [B33] Maya de Alzate (Kolumbia) 1875 – Delaney (Irlandia) 1800 1.e4 c5 2.Sf3 Sc6 3.d4 cd4 4.Sd4 Sf6 5.Sc3 e5 6.Sdb5 d6 7.Sd5 Sd5 8.ed5 Se7 9.c4 a6 10.Ha4 ab5 11.Ha8 bc4 12.Gc4 Hb6 13.0–0 h6 14.Ge3 Hd8 15.Wfc1 f5 16.Wc3 g6 17.Wac1 Gg7 18.Gb3 0–0 19.Wc7 b5 20.We7 He7 21.Wc8 Wc8 22.Hc8 Kh7 23.Hc6 e4 24.Hb5 Gb2 25.a4 g5 26.Gd1 Gc3 27.a5 f4 28.a6 Hd8 29.Hb7 i czarne poddały się. 32 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 46.Partia angielska [A25] Stretch (Nowa Zelandia) 1800 – WIM Shterenberg (Kanada) 2125 1.c4 e5 2.Sc3 Sc6 3.g3 f5 4.d3 Sf6 5.Gg2 Gc5 6.Sf3 d6 7.0–0 0–0 8.Gd2 He8 9.e3 Hh5 10.Sd5 f4 11.d4 Gb6 12.de5 de5 13.ef4 Gg4 14.Hb3 e4 15.Sg5 Sd4 16.Ha4 Gf3 17.Sf6 gf6 18.Se4?? Gg2 (18…Hh3!!) 19.Kg2 Hf3 i białe poddały się. 47.Debiut Retiego [A14] Baltgailis (Kanada) 1855 – Burndred (Nowa Zelandia) 1800 1.c4 Sf6 2.g3 e6 3.Gg2 d5 4.Sf3 c5 5.0–0 Ge7 6.b3 0–0 7.Gb2 b6 8.e3 Gb7 9.Sc3 Sc6 10.d4 cd4 11.ed4 Wc8 12.cd5 Sd5 13.Sd5 ed5 14.We1 Gf6 15.Se5 We8 16.Hd2 Hd6 17.Sg4 Ge7 18.Wac1 Gf8 19.Hg5 We1 20.We1 Hb4 21.Wd1 Se7 22.Sh6 Kh8 23.Sf7 Kg8 24.Sh6 Kh8 25.Sf5 Sf5 26.Hf5 Hd6 27.Gf1 We8 28.Hf7 He7 29.He7 We7 30.Ga3 We8 31.Gf8 Wf8 32.We1 Kg8 33.Gh3 Kf7 34.We3 Wd8 35.We5 Wd6 36.Gg2 Wd7 37.Gf3 Wd6 38.Kg2 We6 39.Gd5 Gd5 40.Wd5 We7 41.Kf3 Kf6 42.Wd6 Kf7 i czarne poddały się. 48.Obrona królewsko – indyjska [E72] Martin L. (Nowa Zelandia) 1800 – WIM Mongeau (Kanada) 1880 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 Gg7 4.g3 0–0 5.Gg2 d6 6.e4 Sbd7 7.Sf3 e5 8.Ge3 Sg4 9.Hd2 Se3 10.He3 ed4 11.Sd4 Se5 12.b3 Sg4 13.Hd2 Hf6 14.Wd1 c5 15.Sdb5 a6 16.Sd5 Hf2 17.Hf2 Sf2 18.Sbc7 Sd1 19.Sa8 Sc3 20.Se7 Kh8 21.Sb6 Gg4 22.h3 Ge6 23.a3 We8 24.Sbd5 Gd5 25.Sd5 Sd5 26.cd5 f5 27.Kd2 fe4 28.We1 Gh6 29.Kc3 e3 30.Kd3 Kg7 31.g4 Gf4 32.Wc1 g5 33.Ge4 b5 34.Gf3 h6 35.We1 Kf6 36.Ge2 We5 37.Gf3 e2 i białe poddały się. 33 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 49.Obrona sycylijska [B22] WIM Soppe (Argentyna) 2015 – Basta Sohair (Egipt) 1800 1.e4 c5 2.c3 Sf6 3.e5 Sd5 4.d4 cd4 5.Gc4 Sb6 6.Gb3 dc3 7.Sc3 e6 8.Sf3 Gb4 9.0–0 Gc3 10.bc3 0–0 11.Hd3 f5 12.ef6 Hf6 13.Ga3 Wf7 14.Gd6 Sc6 15.a4 Hf5 16.Hd2 h6 17.a5 Sa5 18.Gc2 Sac4 19.He2 Hf6 20.Wfd1 Sd6 21.Wd6 Sd5 22.We1 b6 23.He4 Hc3 24.Wd5 Wf3 25.gf3 Gb7 26.Wd3 Hc2 27.Hb7 Hc6 28.Wd7 Hb7 29.Wb7 i czarne poddały się. 50.Obrona sycylijska [B43] Samy Maha (Egipt) 1800 – Justo (Argentyna) 1940 1.e4 c5 2.Sf3 e6 3.d4 cd4 4.Sd4 a6 5.Sc3 Hc7 6.Ge2 b5 7.0–0 Gb7 8.f3 Sf6 9.Ge3 Gc5 10.Hd3 0–0 11.f4 d6 12.Gf3 Sbd7 13.Wad1 Wfd8 14.Sde2 b4 15.Sb1 Hb6 16.Gf2 Gf2 17.Wf2 Sc5 18.He3 Ge4 19.Ge4 Sfe4 20.Wf3 d5 21.Sg3 Wab8 22.Sd2 d4 23.He1 Sd2 24.Wd2 d3 25.Kh1 dc2 26.Wc2 Wd5 27.Sf1 Wbd8 28.Hf2 Hb5 29.Se3 Wd1 30.Sf1 Sd3 31.He2 h6 32.Wd2 Sf2 33.Wf2 W8d2 34.Hb5 ab5 35.Kg1 Wf2 36.Kf2 Wb1 37.b3 Wb2 38.Kf3 Wa2 i białe poddały się. 51.Obrona Caro – Kann [B17] Burijovich (Argentyna) 1905 – Farag (Egipt) 1800 1.e4 c6 2.d4 d5 3.Sc3 de4 4.Se4 Sd7 5.Sf3 Sgf6 6.Sg3 e6 7.Gd3 Gd6 8.0– 0 0–0 9.We1 Hc7 10.Gd2 b5 11.c3 h6 12.a4 Wb8 13.ab5 cb5 14.He2 a6 15.Se5 Gb7 16.f4 Sb6 17.f5 Wfe8 18.fe6 We6 19.Sf5 Ge5 20.de5 Wbe8 21.Sd6 W8e7 22.Sf5 Wd7 23.Sd4 Hc5 24.b4 Hd5 25.Se6 He6 26.ef6 He2 27.Ge2 Wd2 28.fg7 Kg7 29.Gf3 i czarne poddały się. 52.Obrona sycylijska [B34] De Corte (Belgia) 1800 – Hennings (Austria) 1940 1.e4 c5 2.Sf3 Sc6 3.d4 cd4 4.Sd4 g6 5.Sc3 Gg7 6.Ge3 Sf6 7.Ge2 0–0 8.0– 0 d5 9.ed5 Sd5 10.Sd5 Hd5 11.Sc6 Hc6 12.c3 Ge6 13.Hc2 Wfd8 14.Wfd1 a6 15.Gf3 Hc7 16.a3 Wac8 17.Wd8 Wd8 18.Wd1 b5 19.Wd8 Hd8 20.Hd2 Hd2 21.Gd2 a5 22.Gc1 a4 23.Ge2 Gc4 24.Kf1 Kf8 25.Ge3 Ke8 26.Ke1 Kd7 27.Gf3 f5 28.g3 e5 29.Kd2 Kd6 30.Gg2 h6 31.h4 e4 32.Gf4 Kd5 33.Ke3 h5 34.f3 Gd3 35.fe4 Ge4 36.Gf1 Kc5 37.Gg5 Ge5 38.Gf4 Gf6 39.Ge2 Gd5 40.Gh6 Ge7 41.Gf4 Gf6 42.Gh6 Gc4 43.Gf3 Kd6 44.Gf4 Kd7 45.Kd2 Gg7 46.Gg5 Gh8 47.Gh6 Gf1 48.Ke1 Gd3 49.Kd2 i remis. 34 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 53.Debiut Collego [D05] Hausner (Austria) 1970 – Careme (Belgia) 1800 1.Sf3 e6 2.d4 d5 3.e3 Sf6 4.Gd3 b6 5.0–0 Ga6 6.b3 Gd3 7.Hd3 Ge7 8.Sbd2 Sbd7 9.c4 c5 10.Gb2 0–0 11.Wac1 Wc8 12.Wfd1 Wc7 13.Hb1 h6 14.cd5 Sd5 15.dc5 Gc5 16.Se4 Hc8 17.Sc5 Sc5 18.Ge5 Sa6 19.Gc7 Sac7 20.Hc2 f5 21.Wd5 ed5 22.Hc7 Hc7 23.Wc7 Wf7 24.Wf7 Kf7 25.Sd4 Kf6 26.f4 g6 27.Kf2 a6 28.Ke2 Ke7 29.Sc6 Kd6 30.Se5 Kc5 31.Sd3 Kd6 32.Kd2 b5 33.Kc3 a5 34.Kd4 i czarne poddały się. 54.Obrona sycylijska [B24] Maseyczik (Belgia) 1800 – Dür (Austria) 1925 1.e4 c5 2.Sc3 Sc6 3.g3 g6 4.Gg2 Gg7 5.Sge2 e6 6.d3 Sge7 7.0–0 0–0 8.Gd2 d5 9.Wb1 d4 10.Sa4 Hd6 11.c3 b5 12.e5 Ge5 13.Sc5 Hc5 14.cd4 Gd4 15.Wc1 Hd6 16.Sd4 Hd4 17.Gc6 Sc6 18.Wc6 Gb7 19.Wc7 Hd5 20.f3 Wac8 21.Wc3 Wfd8 22.Wc8 Gc8 23.Ga5 Wd7 24.Hc2 Gb7 25.Hb3 Hd3 26.Hd3 Wd3 27.Kg2 g5 28.g4 Kg7 29.Wf2 Kg6 30.Gd2 h5 31.h3 hg4 32.hg4 Gf3 33.Kg3 Gd1 34.Kg2 Gg4 35.Gc1 Gf5 36.Gd2 Ge4 37.Kg1 f5 38.Wg2 Gg2 i białe poddały się. 55.Obrona hetmańsko – indyjska [E18] WIM Glaz (Izrael) 2145 – Hulgana (Mongolia) 1800 1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sf3 b6 4.g3 Gb7 5.Gg2 Ge7 6.0-0 0-0 7.Sc3 d5 8.Hc2 Sbd7 9.cd5 ed5 10.b3 Se4 11.Gb2 Sdf6 12.Se5 c5 13.Wad1 He8 14.Se4 de4 15.dc5 Gc5 16.Sc4 He6 17.Gf6 gf6 18.Hd2 Ga6 19.Hh6 f5 20.Hf4 Wae8 21.e3 Kh8 22.Gh3 Gc8 23.Sd6 Gd6 24.Wd6 He5 25.He5 We5 26.Wc1 Ge6 27.Wc7 Wa5 28.Wd2 Kg7 29.Gf1 Wc8 30.Wc8 Gc8 31.Gc4 Wc5 32.Wd5 Wc6 33.Wd4 Kf6 34.Kf1 Ge6 35.Ge6 fe6 36.Ke2 Wc2 37.Wd2 Wc1 38.Wb2 Wh1 39.h4 Wc1 40.Kd2 Wc5 41.Wc2 Wc2 42.Kc2 42…Kg6 43.Kd2 Kh5 44.Ke2 Kg4 45.Kf1 Kf3 46.a3 h5 47.b4 b5 48.Ke1 e5 49.Kf1 f4 50.ef4 ef4 51.gf4 Kf4 52.Ke2 a6 i białe poddały się. 35 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 56.Obrona sycylijska [B21] Buzhinlham (Mongolia) 1800 – Schwartz (Izrael) 1840 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a6 4.Ga4 Sf6 5.0–0 b5 6.Gb3 Ge7 7.c3 0–0 8.Gd5 Sd5 9.ed5 e4 10.dc6 ef3 11.Hf3 dc6 12.d4 Ge6 13.Gf4 Gd5 14.Hg3 Gh4 15.Gc7 Gg3 16.Gd8 Gh2 17.Kh2 Wfd8 18.a4 Kf8 19.ab5 ab5 20.Sa3 Gb3 21.Wac1 Wd6 22.Wfe1 We8 23.We8 Ke8 24.Sc2 g6 25.Se3 h5 26.Wa1 Kd7 27.Wa3 Ge6 28.Kg3 i remis. 57.Obrona sycylijska [B21] Gal (Izrael) 1800 – Battsengel S. (Mongolia) 1800 1.e4 c5 2.d4 cd4 3.Hd4 Sc6 4.Hd1 Sf6 5.Sc3 e6 6.Sf3 Hc7 7.Gg5 Ge7 8.Gd3 a6 9.Hd2 b5 10.a3 Gb7 11.h3 Wd8 12.Gf4 e5 13.Gg3 d5 14.ed5 Sd5 15.Sd5 Wd5 16.He3 Gf6 17.0-0 Hd8 18.Ge4 Wd6 19.Hc5 0-0 20.Ge5 Se5 21.Gb7 Sc4 22.Wae1 Sb2 23.We4 Wb6 24.Gd5 Sa4 25.He3 Hd5 26.Wa4 We6 27.Wd4 Gd4 28.Hd4 Hd4 29.Sd4 Wd6 30.c3 g6 31.We1 Wc8 32.We3 Wc4 33.Kf1 Wa4 34.Sc2 Wd2 35.We2 Wd3 36.We3 We3 37.fe3 Wc4 38.Sb4 Wc3 39.Sa6 Wa3 i białe poddały się. 58.Partia szkocka [C47] Widmer (Wyspy Dziewicze USA) 1800 – Tagnon (Francja) 2045 1.e4 Sf6 2.Sc3 e5 3.Sf3 Sc6 4.Ge2 Gc5 5.0–0 0–0 6.d3 h6 7.Sa4 Ge7 8.Ge3 d5 9.Gc5 de4 10.Sd2 ed3 11.Gd3 Gc5 12.Sc5 Hd4 13.Sce4 Se4 14.Se4 Sb4 15.Sc3 Sd3 16.Hd3 Hd3 17.cd3 c6 18.Se4 Wd8 19.Wad1 Gf5 20.Wfe1 f6 21.We3 Wd4 22.Sg3 Gg6 23.Se2 Wd6 24.d4? 24…Wad8 25.We1 ed4 26.We7 d3 27.Sf4 d2 28.Wd1 Gc2 29.Wf1 d1H 30.Wb7 Hg4 i białe poddały się. 36 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 59.partia katalońska [E01] Ruck-Petit (Francja) 1935 – Quenzel (Wyspy Dziewicze USA) 1800 1.d4 d5 2.c4 e6 3.g3 Sf6 4.Gg2 Sc6 5.Sf3 Ge7 6.0–0 dc4 7.Ha4 0–0 8.Hc4 Hd6 9.Gf4 Hd5 10.Hd3 Sb4 11.Hd1 11…b6?? 12.Se5! Se4 13.Sd2 (13.Sc3!) 13…Hd4? (13…f5!) 14.Ge4 i czarne poddały się. 60.Partia pionem hetmańskim [D00] Jankowski (Wyspy Dziewicze USA) 1800 – Boulongne (Francja) 1800 1.d4 Sf6 2.Gf4 d5 3.Sc3 c6 4.g3 Gf5 5.Gh3 Gg6 6.Sf3 Sbd7 7.0–0 e6 8.Hd2 Gb4 9.a3 Se4 10.Hc1 Gc3 11.bc3 Sc3 12.He3 Se4 13.Se5 Se5 14.Ge5 0–0 15.Wab1 He7 16.Hf4 f6 17.Wb7 Hb7 18.Ge6 Gf7 19.Gd6 Ge6 20.Gf8 Wf8 i białe poddały się. 61.Obrona sycylijska [B24] Veprek (Szwajcaria A) 1965 – Klingen (Norwegia) 1800 1.e4 c5 2.Sc3 Sc6 3.g3 e6 4.Gg2 d6 5.d3 Sf6 6.Sh3 Ge7 7.0–0 Wb8 8.a4 a6 9.Gd2 b6 10.f4 Gb7 11.Sf2 Hc7 12.g4 Sd4 13.Se2 h6 14.c3 Se2 15.He2 Sh7 16.f5 e5 17.Sd1 Gc6 18.c4 0–0 19.Sc3 Hb7 20.Sd5 Gd5 21.ed5 Gg5 22.b4 Gd2 23.Hd2 Hc7 24.f6 Hd8 25.fg7 Kg7 26.Wf5 Hd7 27.Waf1 f6 28.h4 Wbd8 29.Wh5 Sg5 30.hg5 fg5 31.Wh3 Wf1 32.Kf1 Hg4 33.Wf3 Wf8 34.Wf8 Kf8 35.bc5 bc5 36.Hf2 Ke7 37.Gf3 Hf4 38.Gh5 a5 39.Kg2 Hf2 40.Kf2 Kf6 41.Kf3 Kf5 42.Gg4 Kf6 43.Gd7 h5 44.Kg3 e4 45.de4 Ke5 46.Gf5 Kd4 47.Kf3 g4 48.Kf4 Kc4 49.e5 i czarne poddały się. 37 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 62.Partia rosyjska [C42] Dahl (Norwegia) 1800 – Baumann (Szwajcaria A) 1820 1.e4 e5 2.Sf3 Sf6 3.Se5 d6 4.Sf3 Se4 5.He2 He7 6.d3 Sf6 7.Gg5 He2 8.Ge2 Ge7 9.0–0 0–0 10.We1 Ge6 11.Sbd2 We8 12.Sd4 Gd7 13.Gf3 Sc6 14.Sc6 bc6 15.Se4 Se4 16.Ge7 We7 17.Ge4 Wb8 18.b3 c5 19.Wab1 a5 20.a4 h6 21.Gf3 Kf8 22.We3 Ga4 23.Wa1 Wee8 24.g3 Gd7 25.Wae1 a4 26.ba4 Ga4 27.Wc1 Wb2 28.We8 Ke8 29.c3 Ke7 30.Kf1 Gd7 31.Ke1 Gf5 32.Ge2 d5 33.h4 Kd6 34.Kd1 c6 35.Wa1 Wb7 36.Wa8 h5 37.Wd8 Ke7 38.Wg8 g6 39.Wa8 Kd6 40.Wd8 Ke7 41.Wa8 Kd7 42.Kc1 Kd6 43.f3 We7 44.Kd2 d4 45.c4 We3 46.Wa7 Ge6 47.Ke1 Gf5 48.Kd2 Ge6 49.Wb7 Gd7 50.Wb8 Ge6 51.Wb7 Gd7 52.Wb8 f5 53.Wg8 Ge8 54.Wg7 Ke6 55.Wa7 Gd7 56.Wb7 Kd6 57.Wa7 We8 58.Wa5 f4 59.gf4 Wf8 60.Wa1 Wf4 61.Wg1 Ge8 62.Wh1 Ke5 63.Ke1 Wf6 64.Kf2 Kf4 65.Wg1 Gd7 66.Wg5 Gf5 67.Wg1 We6 68.Wa1 We3 69.Wa5 Gd3 70.Gd3 Wd3 71.Wc5 Wd2 72.Ke1 Wh2 73.Wc6 Ke3 74.We6 Kd3 75.c5 Kc2 76.Wa6 Kd3 i remis. 63.Debiut gońca [C55] Steiner M. (Szwajcaria A) 1800 – Birkestrand (Norwegia) 1800 1.e4 e5 2.Gc4 Sf6 3.d3 Sc6 4.Sf3 Ge7 5.c3 d6 6.Gb3 Gg4 7.Sbd2 0–0 8.0– 0 Hd7 9.We1 Sd8 10.Sf1 Se6 11.Sg3 Sf4 12.d4 Sg6 13.h3 Gf3 14.Hf3 Wac8 15.Sf5 Gd8 16.Gg5 Se4 17.Gd8 Sd2 18.Hd3 Sb3 19.ab3 Wcd8 20.Sg3 a6 21.Wad1 Wfe8 22.b4 h6 23.c4 ed4 24.Hd4 We1 25.We1 We8 26.We8 He8 27.Hd2 He6 28.b3 b5 29.cb5 ab5 30.Hd1 Se7 31.Kf1 Sd5 32.Hd4 Sf6 33.Hd3 Hd5 34.Hc2 Hd4 35.Hc7 Hd1 i mat. 64.Obrona sycylijska [B22] Belmar (Trynidad Tobago) 1800 – WIM Landry (Finlandia) 1970 1.e4 c5 2.c3 d6 3.d4 cd4 4.cd4 g6 5.Sf3 Gg7 6.Sc3 Sf6 7.e5 de5 8.Gb5 Gd7 9.de5 Sg4 10.Gf4 Sc6 11.Gc6 Gc6 12.0–0 Hd1 13.Wad1 Gf3 14.gf3 Se5 15.Ge5 Ge5 16.Sd5 e6 17.Wfe1 Gb8 18.Sf6 Ke7 19.Sd5 Kf8 20.Sf6 Kg7 21.Se4 b6 22.Wd7 h6 23.Sd6 Gd6 24.Wd6 Whd8 25.Wed1 Wd6 26.Wd6 Kf6 27.Wd7 a6 28.a4 Wb8 29.b4 b5 30.a5 Wa8 31.Kg2 e5 32.Kg3 Ke6 33.Wc7 f6 34.Wc6 Kf5 35.Wc5 g5 36.h4 h5 37.Kh3 Kf4 38.Wc3 f5 39.hg5 Kg5 40.We3 We8 41.Kg2 We6 42.Wd3 Kf4 43.We3 Wg6 44.Kh3 Wg1 45.Wc3 Wb1 46.Wc6 Kf3 47.Wa6 Wh1 i mat. 65.Partia hiszpańska [C62] Laitinen (Finlandia) 1895 – Geofroy M. (Trynidad Tobago) 1800 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 d6 4.d4 Gd7 5.Sc3 ed4 6.Sd4 g6 7.0–0 Gg7 8.Ge3 Sf6 9.Gg5 h6 10.Gh4 g5 11.Gc6 bc6 12.Gg3 Wb8 13.Wb1 d5 14.e5 Se4 15.Se4 de4 16.We1 c5 17.Sb3 Gg4 18.Hg4 Wb4 19.We4 i czarne poddały się. 38 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 66.Debiut Retiego [A05] Geofroy R. (Trynidad Tobago) 1800 – Pihlajamäki (Finlandia) 1825 1.Sf3 Sf6 2.g3 g6 3.Gg2 Gg7 4.0–0 0–0 5.d3 d6 6.e4 Sc6 7.Ge3 Sg4 8.Sbd2 Se3 9.fe3 Gb2 10.Wb1 Gg7 11.Wf2 e5 12.c3 Wb8 13.d4 Gg4 14.d5 Se7 15.Hf1 c6 16.Sg5 Sd5 17.Sf7 Se3 18.Hd3 Wf7 19.He3 Wf2 20.Hf2 b6 21.Wf1 He7 22.h3 Ge6 23.Sf3 Wf8 24.Hd2 d5 25.Sg5 Wf1 26.Gf1 Gh6 27.h4 Gg5 28.hg5 Hc5 29.Kh2 d4 30.c4 Gc4 i białe poddały się. Lucerna – hotel „Anker” Zdjęcie: Archiwum autora 67.Obrona królewsko – indyjska [E90] WIM Chaves Jussara (Brazylia) 1910 – Mbuye (Zambia) 1800 1.c4 Sf6 2.Sc3 g6 3.d4 Gg7 4.e4 d6 5.Sf3 b6 6.Gd3 Gb7 7.0–0 Sbd7 8.Gf4 0–0 9.Hd2 c5 10.d5 We8 11.e5 de5 12.Se5 Sd5 13.Sf7 Kf7 14.cd5 Sf6 15.Gc4 Kg8 16.Wad1 a6 17.a4 Hd7 18.He2 Sh5 19.Ge5 Hf5 20.Wfe1 Kh8 21.Wd3 Sf4 22.Gf4 Hf4 23.Wf3 Hg5 24.Wg3 Hf5 25.d6 ed6 26.He8 We8 27.We8 Gf8 28.Ga6 Ga6 29.Wf3 Hc2 30.Wef8 Kg7 31.W8f7 Kg8 32.Wf8 Kg7 33.W8f7 Kg8 34.h3 Gc4 35.We7 Hd2 36.Se4 Hd1 37.Kh2 Ha4 38.Sf6 Kf8 39.Sd5 Kg8 40.Sf6 Kf8 41.Wh7 Hd1 42.Sd7 Kg8 43.We7 Hf3 44.gf3 b5 45.Kg3 Gf7 46.Kf4 c4 47.Ke3 i czarne poddały się. 39 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 68.Obrona sycylijska [B21] Mzyece (Zambia) 1800 – Ribeiro (Brazylia) 1800 1.e4 c5 2.Sf3 e6 3.Sc3 a6 4.d4 cd4 5.Sd4 Hc7 6.a3 Sf6 7.Ge2 Ge7 8.Gg5 h6 9.Gf6 Gf6 10.g3 0–0 11.0–0 Sc6 12.Sc6 Hc6 13.Hd3 Wd8 14.Gf3 Hb6 15.Wab1 d6 16.Wfd1 Hc7 17.Gg4 b5 18.Hf3 Gb7 19.Hf4 Gg5 20.Hf3 Hc5 21.h4 Gf6 22.Wd3 b4 23.ab4 Hb4 24.Gh5 Wd7 25.Wbd1 Wad8 26.b3 Gc3 27.Wc3 He4 28.He4 Ge4 29.Wd4 Gb7 30.Wa4 d5 31.f4 d4 32.Wd3 Ge4 33.Wd2 Gb7 34.Ge2 Wd6 35.h5 f6 36.Wb4 W8d7 37.g4 e5 38.fe5 fe5 39.Gd3 i białe poddały się. 69.Partia hiszpańska [C65] Chaves Joara (Brazylia) 1800 – Mulenga (Zambia) 1800 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 Sf6 4.0–0 Gc5 5.c3 d6 6.d4 Se4 7.dc5 a6 8.Gc6 bc6 9.cd6 cd6 10.Ha4 Gb7 11.He4 0–0 12.Ge3 Hf6 13.Wd1 Wad8 14.Gg5 He6 15.Gd8 Wd8 16.He5 Hg6 17.He7 Wb8 18.Wd6 f6 19.Wd8 Wd8 20.Hd8 Kf7 21.Sbd2 c5 22.Hd7 Kf8 23.We1 Hf7 24.Hd8 He8 25.He8 i mat. Joara Chaves – 1982 rok Zdjęcie: Archiwum autora 40 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 Runda 2, 31 października 1982 r. „Jana Miles remisuje z Mają Cziburdanidze” Wyniki II rundy: ZSRR Indie Rumunia Kanada Bułgaria Francja Hiszpania Chiny Jugosławia Austria Holandia Szwajcaria A Izrael 0,5 : 2,5 2,0 : 1,0 0,5 : 2,5 1,5 : 1,5 1,5 : 1,5 2,0 : 1,0 0,0 : 3,0 0,0 : 3,0 1,0 : 2,0 3,0 : 0,0 0,0 : 3,0 1,5 : 1,5 0,5 : 2,5 2,5 : 0,5 Meksyk Szkocja 1,0 : 2,0 Filipiny 2,5 :0,5 1,0 : 2,0 Włochy Irlandia 2,0 : 1,0 Szwajcaria B 0,5 : 2,5 Egipt 3,0 : 0,0 Grecja 0,0 : 3,0 Trynidad Tobago 2,0 : 1,0 Pauza 1,5 1. Anglia 2. Węgry 3. Kolumbia 4. RFN 5. Argentyna 6. Szwecja 7. Finlandia 8. Brazylia 9. USA 10. Polska 11. Mongolia 12. Indonezja 13. Norwegia 14. Turcja 15. Belgia 16. Australia 17. Walia 18. Japonia 19. Nowa Zelandia 20. Islandia 21. Wyspy Dziewicze USA 22. Wenezuela 23. Zambia 41 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 Szachistki sowieckie nie dały żadnych szans Angielkom. Jedyne pół punktu zdobyła dla swojej drużyny Jana Miles w partii (trwającej tylko 13 po- sunięć!) z Cziburdanidze. Węgierki, co prawda pokonały Hinduski, ale na II i III szachownicy mu- siały podpisać remisy, a decydującą „bramkę” strzeliła arcymistrzyni Veröci. Ze- spół Indii stanowiły, podobnie jak na Malcie, trzy sympatyczne siostry Khadil- kar i rezerwowa Thipsay, której przyszło tylko raz zasiąść do gry (w meczu z Jugosławią). Rumunki, faworytki do medali, wygrały z Kolumbią. Jedyną stratą punk- tową w tym spotkaniu był remis Muresan (będącej w fatalnej formie) z Guggen- berger. Sensacyjny remis uzyskała Kanada z silnym zespołem RFN. Do cieka- wego spotkania doszło na drugiej szachownicy, gdzie spotkały się dwie emi- grantki, Roos i Feustel. Roos była z pochodzenia francuską, która po prostu osia- dła na stałe w Kanadzie. Bardziej dramatyczne były losy jej przeciwniczki. Petra Feustel należała w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku do czołówki sza- chistek Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Trzy razy zdobywała tytuł mistrzyni kraju (Poczdam 1974, Gröditz 1976 i Frankfurt 1977). Z kolei w latach 1975 i 1978 zdobyła srebrne medale. W roku 1976 zakwalifikowała się do turnieju międzystrefowego w Tbilisi, gdzie zajęła szóstą lokatę. W roku 1979 została aresztowana (NRD była krajem komunistycznym!) za próbę emigracji z kraju i skazana na cztery lata więzienia! Po dwudziestu miesiącach odbywania kary zwolniono ją z nakazem opuszczenia kraju (!). Wyjechała do Republiki Federacji Niemiec (RFN) i zamieszkała w Mannheim. Jeszcze na dwóch kolej- nych Olimpiadach reprezentowała barwy swojej nowej ojczyzny. W czasie trwa- nia Olimpiady w Lucernie miała 29 lat. Zmarła przedwcześnie 18 lipca 2010 roku w Pirmasens. Jeszcze jeden sensacyjny remis osiągnęła Argentyna z silną Bułgarią. Lemaczko, czołowa szachista świata, przegrała z Soppe, co było największą sensacją drugiej rundy! Hiszpanki i Chinki wygrały, już po raz drugi „do zera”! Jugosłowianki wygrały z USA (Lazarević poniosła porażkę w partii z po- siadającą ponad 200 „oczek” rankingowych mniej Haring!). Polki miały udany dzień i rozniosły Austrię. Wiese pokonała Hausner w jednej z najkrótszych, rezultatywnych partii Olimpiady! Pewnie wygrały, ale już po długiej grze, Brustman i Szmacińska. Bohaterki poprzedniej rundy, Mongołki nie „istniały” w spotkaniu z Ho- lenderkami. W meczu Indonezja – Szwajcaria A podpisano trzy remisy, ale po walce trwającej pełną rundę! Szachistki z Izraela „odegrały” się na Norweż- kach zdobywając tyle punktów, ile straciły poprzednio z Mongołkami. Dobrze spisała się druga drużyna gospodarzy, Szwajcaria i oddała, Nowej Zelandii tylko pół punktu (Stretch – Küng 0,5 : 0,5 na pierwszej szachownicy). Egipt i Wyspy Dziewicze USA ponownie przegrały wszystkie partie. 42 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 1 – małe punkty, 2 – Bucholtz, 3 – punkty meczowe Stan po II rundzie: Miejsce Drużyna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Hiszpania Chiny ZSRR Rumunia Polska Szwecja Węgry Holandia Bułgaria RFN Jugosławia Kanada Argentyna 14 – 15 Francja i Indie 16 – 17 Kolumbia i Anglia 18 19 20 21 22 23 – 25 26 27 USA Brazylia Finlandia Turcja Grecja Izrael, Szwajcaria A i Islandia Mongolia Indonezja 28 – 29 Szkocja i Austria Australia Szwajcaria B Wenezuela Japonia Włochy Norwegia Belgia Zambia Meksyk Irlandia i Walia Trynidad Tobago Filipiny Nowa Zelandia Egipt Wyspy Dziewicze USA 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 – 40 41 42 43 44 45 43 1 6,0 6,0 5,5 5,5 5,5 5,0 5,0 5,0 4,5 4,5 4,5 4,5 4,5 4,0 3,5 3,5 3,0 3,0 3,0 3,0 3,0 2,5 2,5 2,5 2,5 2,5 2,0 2,0 2,0 2,0 1,5 1,5 1,0 1,0 1,0 0,5 0,5 0,0 0,0 2 5,0 4,5 6,0 5,5 5,0 7,0 6,0 5,0 7,5 7,0 6,5 5,0 4,5 5,0 6,5 5,5 7,5 7,0 7,0 5,0 4,5 8,0 8,0 7,0 6,0 5,0 7,0 6,5 6,0 6,0 5,0 3,0 6,5 5,5 5,0 8,5 7,5 7,5 7,0 3 4 4 4 4 4 4 4 4 3 3 4 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 2 2 2 2 2 2 1 0 2 0 0 0 0 0 0 0 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 70.Obrona sycylijska [B20] WIM Miles (Anglia) 2240 – IM Cziburdanidze (ZSRR) 2385 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 Gg7 4.e4 d6 5.Sf3 0–0 6.Ge2 e5 7.de5 de5 8.Hd8 Wd8 9.Gg5 We8 10.Sd5 Sd5 11.cd5 c6 12.Gc4 cd5 13.Gd5 Sc6 i remis. 71.Obrona Bogoljubowa [E11] WGM Aleksandryja (ZSRR) 2370 – WIM Jackson (Anglia) 2130 1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sf3 Gb4 4.Gd2 c5 5.Gb4 cb4 6.g3 b6 7.Gg2 Gb7 8.0-0 0-0 9.a3 He7 10.Ha4 ba3 11.Sa3 d6 12.Wfe1 Sc6 13.e4 e5 14.d5 Sb8 15.Sb5 a6 16.Sc3 Hc7 17.Sd2 Sbd7 18.Ha3 Wac8 19.Gh3 Hc5 20.b4 Hd4 21.Wed1 b5 22.Se2 Hb6 23.cb5 ab5 24.Ha7 Wc2 25.Sc1 Wa8 26.Hb6 Sb6 27.Wa8 Sa8 28.f4 ef4 29.gf4 Sb6 30.Scb3 Wc3 31.Gg2 Gc8 32.Wa1 g6 33.Wa5 Gd7 34.Wa6 Sc8 35.e5 Sh5 36.ed6 Sf4 37.Sc5 i czarne poddały się. 72.Obrona sycylijska [B20] Needham (Anglia) 1800 – WGM Ioseliani (ZSRR) 2325 1.e4 c5 2.b3 Sf6 3.Sc3 Sc6 4.f4 d6 5.Sf3 e6 6.Gb2 Ge7 7.d4 cd4 8.Sd4 a6 9.Hd2 Hc7 10.Ge2 0-0 11.0-0-0 Sd4 12.Hd4 b5 13.Gf3 Gb7 14.e5 de5 15.He5 Wfc8 16.Gb7 Hb7 17.Wd2 Wc5 18.He3 Wac8 19.Whd1 Hc7 20.Hd4 h6 21.Wd3 21…b4 22.Hb4 Sd5 23.Wd5 ed5 24.We1 Gf6 i białe poddały się. 44 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 73.Partia hiszpańska [C63] WGM Veröci (Węgry) 2235 – WIM Khadilkar R. (Indie) 2035 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 f5 4.Sc3 fe4 5.Se4 d5 6.Se5 de4 7.Sc6 Hg5 8.He2 Sf6 9.f4 Hf4 10.Se5 c6 11.d4 Hh4 12.g3 Hh3 13.Gc4 Ge6 14.Gg5 Gd6 15.0-0-0 0-0 16.Whf1 Kh8 17.Gf6 gf6 18.Ge6 He6 19.Sc4 Gc7 20.Kb1 f5 21.Se3 f4 22.gf4 Gf4 23.d5 Hh3 24.Sg2 Gh2 25.He4 Wfe8 26.Hd4 Ge5 27.Hd2 Wad8 28.Wh1 Hd7 29.Sf4 Hf5 30.Sd3 Wd5 31.Wdf1 Hd7 32.Hh6 He7 33.Hg6!! Wg8 34.Se5 We5 35.Wh7 Hh7 36.Hf6 Wg7 37.He5 Hh3 38.Wf8 Kh7 39.He4 Wg6 40.Wf7 Kh6 41.Hf4 Wg5 42.Hf6 i czarne poddały się. 74.Obrona sycylijska [B85] WIM Khadilkar J. (Indie) 2030 – WGM Ivanka (Węgry) 2255 1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.d4 cd4 4.Sd4 Sf6 5.Sc3 e6 6.Ge2 Ge7 7.0–0 a6 8.f4 Hc7 9.Kh1 Sc6 10.Ge3 0–0 11.He1 Gd7 12.Hg3 b5 13.a3 Kh8 14.Wae1 Wac8 15.Sc6 Gc6 16.Gd4 Hb7 17.Gd3 a5 18.Sd1 Wcd8 19.c3 Se8 20.Hh3 b4 21.ab4 ab4 22.e5 g6 23.f5 de5 24.fg6 Gg2 25.Hg2 Hg2 26.Kg2 ed4 27.gf7 Sc7 28.cb4 Gb4 29.We4 Wd7 30.Wh4 Wff7 31.Wf7 Wf7 32.Wd4 Sd5 33.Gc4 Gc5 34.Wg4 h6 35.Wh4 Kg7 36.b4 Ge7 37.Gd5 ed5 38.Wd4 Wf5 39.Se3 Wg5 40.Kf3 Wh5 41.Wd5 Wh3 42.Ke4 i remis. 75.Obrona Grünfelda [D85] WFM Csonkics (Węgry) 2110 – WIM Khadilkar V. (Indie) 1955 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5 4.cd5 Sd5 5.e4 Sc3 6.bc3 c5 7.Ge3 Gg7 8.Hd2 Ha5 9.Wc1 cd4 10.cd4 Hd2 11.Kd2 0–0 12.Sf3 Gg4 13.Wc7 Wd8 14.We7 Gf3 15.gf3 Sc6 16.Wb7 Gd4 17.Gd4 Sd4 18.Gh3 Sf3 19.Ke3 Se5 20.Kf4 Sd3 21.Kg3 Sc5 22.Wb4 Wd3 23.f3 We8 24.We1 h5 25.Wc4 Sd7 26.Gd7 Wd7 i remis. 45 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 76.Obrona królewsko – indyjska [E91] WIM Guggenberger (Kolumbia) 2000 – WIM Muresan (Rumunia) 2215 1.d4 Sf6 2.c4 c5 3.d5 g6 4.Sc3 d6 5.e4 Gg7 6.Sf3 0-0 7.Ge2 e6 8.0-0 ed5 9.ed5 We8 10.Gg5 h6 11.Gh4 a6 12.Hc2 Sbd7 13.Wfe1 Sb6 14.Gd3 Gg4 15.Se4 g5 16.Gg3 Se4 17.Ge4 Hd7 18.h3 Gh5 19.Gf5 Hc7 20.We8 We8 21.We1 We1 22.Se1 He7 23.Sf3 Sd7 24.He4 He4 25.Ge4 Gf3 26.gf3 Se5 27.b3 Kf8 28.f4 gf4 29.Gf4 Ke7 30.a4 b6 31.Kg2 Sd7 32.Gd2 Sf6 33.Gf5 a5 34.f4 Se8 35.Kf3 Gf6 36.Kg4 Sg7 37.Gd3 h5 38.Kf3 Gd4 39.Ge1 f5 40.Gh4 Gf6 41.Kg3 Gh4 42.Kh4 Kf6 43.Ge2 Kg6 44.Gd1 i remis. 77.Obrona Robatscha [B06] WGM Pogorevici (Rumunia) 2215 – Salazar A. (Kolumbia) 1935 1.e4 g6 2.d4 Gg7 3.c3 c6 4.Gg5 d5 5.Sd2 Sh6 6.Sgf3 0–0 7.Gd3 f6 8.Gf4 Sd7 9.ed5 cd5 10.Hb3 Sb6 11.0–0 Sf7 12.Wfe1 We8 13.Gg3 Gd7 14.a4 Gc6 15.a5 Sd7 16.c4 Sf8 17.cd5 Gd5 18.Gc4 e6 19.Hb4 Gc4 20.Sc4 Wc8 21.b3 He7 22.Hd2 Wed8 23.He3 Hb4 24.Web1 Wd5 25.h4 Wcd8 26.Wa4 Hb5 27.He1 Sh6 28.Se3 W5d7 29.Wc4 f5 30.Wc5 Ha6 31.Sc2 31…Sg4?? 32.Sb4 i czarne poddały się. 78.Obrona sycylijska [B90] Maya de Alzate (Kolumbia) 1875 – WIM Nutu (Rumunia) 2125 1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.d4 Sf6 4.Sc3 cd4 5.Sd4 a6 6.Gd3 e6 7.Gd2 b5 8.a3 Gb7 9.He2 Ge7 10.0-0 0-0 11.Wad1 Sbd7 12.Kh1 Wc8 13.f4 Hc7 14.Sf3 Wfe8 15.Wde1 e5 16.fe5 de5 17.Sd1 Sc5 18.Sc3 Gf8 19.Sh4 Se6 20.Sf5 Gc6 21.Hf2 Kh8 22.Hh4 Hb7 23.We3 Sf4 24.g3 Sg6 25.Hg5 h6 26.Sh6 Sh7 27.Sf7 Hf7 28.Hh5 He6 i białe poddały się. 46 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 Margaret Muresan – 1982 rok Zdjęcie: Archiwum autora 79.Gambit królewski [C36] WGM Hund (RFN) 2205 – WIM Shterenberg (Kanada) 2125 1.e4 e5 2.f4 ef4 3.Sf3 Ge7 4.Sc3 Sf6 5.d4 d5 6.ed5 Sd5 7.Sd5 Hd5 8.Gd3 g5 9.He2 Gf5 10.0-0 Sc6 11.c4 Gd3 12.Hd3 Hd6 13.d5 Sb4 14.He4 Hg6 15.We1 He4 16.We4 f6 17.Gd2 Sd3 18.Gc3 Kf7 19.Wd1 Gc5 20.Sd4 Se5 21.b4 Gd4 22.Gd4 Whe8 23.c5 Wad8 24.Gc3 Sg4 25.We8 Ke8 26.d6 cd6 27.cd6 Kf7 28.b5 Se3 29.Wd3 Ke6 30.g3 Sd5 31.gf4 Sf4 32.We3 Kf5 33.We7 33…Sd5 34.Gf6 Sf6 35.Wb7 Wd7 36.Wc7 Ke6 37.Wc5 h6 38.Wc3 Kd6 39.Wc6 Ke5 40.a4 h5 41.a5 i białe poddały się. 47 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 80.Obrona królewsko – indyjska [E69] Roos (Kanada) 1840 – WIM Feustel (RFN) 2140 1.c4 Sf6 2.Sc3 g6 3.Sf3 Gg7 4.g3 d6 5.Gg2 0–0 6.0–0 Sbd7 7.d4 e5 8.e4 We8 9.h3 ed4 10.Sd4 Sc5 11.We1 c6 12.Hc2 Hc7 13.Ge3 Se6 14.Wad1 Sd4 15.Gd4 Ge6 16.b3 Sh5 17.Gg7 Sg7 18.Hd2 Wed8 19.We3 Se8 20.Wd3 Wdc8 21.Kh2 Ha5 22.f4 Hh5 23.He2 He2 24.Se2 f6 25.Sd4 Gf7 26.h4 Wc7 27.h5 Kg7 28.W1d2 a6 29.hg6 hg6 30.Sc2 Wa7 31.Se3 b5 32.cb5 ab5 33.Wc2 Wa6 34.Sg4 Ge6 35.Se3 Gf7 36.Sg4 Ge6 37.Se3 Gf7 i remis. 81.Obrona skandynawska [B01] Laakmann (RFN) 2090 – Baltgailis (Kanada) 1855 1.e4 d5 2.ed5 Hd5 3.Sc3 Hd8 4.d4 g6 5.Sf3 Gg7 6.Ge2 Sh6 7.0-0 0-0 8.Se4 Sf5 9.c3 c6 10.Gf4 Sa6 11.Ga6 ba6 12.Sc5 Hb6 13.He2 h6 14.h3 e6 15.Wfe1 We8 16.Se5 Se7 17.Sc4 Hd8 18.Sd6 Sd5 19.Gg3 We7 20.Sc8 Hc8 21.Sa6 Hb7 22.Sc5 Hb6 23.Hc2 Wd8 24.Wad1 Sc7 25.Se4 Wed7 26.Ge5 Ge5 27.de5 Wd1 28.Wd1 Wd1 29.Hd1 Sd5 30.Hd2 Kg7 31.c4 Sc7 32.Hd8 Hb2 33.Hf6 Kf8 34.Sd6 Kg8 35.Hf7 Kh8 36.Hf6 Kh7 37.He7 Kg8 38.Hd8 Se8 39.He8 Kh7 40.Hf7 Kh8 41.Hf6 Kh7 42.Se8 i czarne poddały się. Była to już szósta (i ostatnia) Olimpiada, w której uczestniczyła Laakmann. 48 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 82.Obrona sycylijska [B22] WIM Soppe (Argentyna) 2015 – WGM Lemaczko (Bułgaria) 2205 1.e4 c5 2.c3 Sf6 3.e5 Sd5 4.d4 cd4 5.Gc4 Hc7 6.He2 Sb6 7.Gd3 d5 8.ed6 Hd6 9.cd4 Sc6 10.Sf3 Gg4 11.Ge3 g6 12.0-0 Gg7 13.Sc3 0-0 14.Wad1 Sb4 15.Gb1 S4d5 16.Se4 Hb4 17.Seg5 Se3 18.fe3 Gh6 19.h3 Gf3 20.Sf3 Sc4 21.Wd3 Hb2 22.He1 Hb6 23.Kh1 Wac8 24.Hh4 Kg7 25.Wb3 Hd6 26.Wb7 Se3 27.We1 Wc7 28.Wc7 Hc7 29.Ge4 Wb8 30.Se5 Wb2 31.Sf7 Gf4 32.Sg5 Gg5 33.Hg5 Sc4 34.Gd5? (Natychmiast wygrywało 34.Gg6!! z ideą We7) 34…e5 35.Wf1 h6 36.Hc1 Wb4 37.Wf7 Hf7 38.Gf7 Kf7 39.de5 Se5 40.Hc7 Ke6 41.Hc8 Kd5 42.Ha8 Ke6 43.Ha7 Wc4 44.a4 Wc6 45.a5 Sd7 46.He3 Kd6 47.Hh6 Kc7 48.Hf4 Kb7 49.Hb4 Ka6 50.Hd4 Sb8 51.Hd2 Ka7 52.Hd3 Ka8 53.Kh2 Ka7 54.h4 Ka8 55.Kh3 Ka7 56.Kg4 Wa6 57.Kg5 Sc6 58.Ha6 Ka6 59.Kg6 Sd4 60.h5 Se6 61.h6 i czarne poddały się. Margarita Wojska do dzisiaj (2016 rok) uczestniczy w Olimpiadach Zdjęcie: Archiwum autora 49 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 83.Obrona sycylijska [B43] WIM Bojadżijewa (Bułgaria) 2120 – Justo (Argentyna) 1940 1.e4 c5 2.Sf3 e6 3.d4 cd4 4.Sd4 a6 5.Sc3 Hc7 6.g3 Gb4 7.Gd2 Sf6 8.Gg2 0-0 9.0-0 Ge7 10.a4 d6 11.h3 Sbd7 12.g4 Wd8 13.g5 Se8 14.f4 Gf8 15.Kh1 g6 16.a5 Wb8 17.Sa4 Gg7 18.Gc3 e5 19.Se2 Hc6 20.f5 b5 21.ab6 Gb7 22.Sg3 Sc5 23.Sc5 dc5 24.Hf3 Sd6 25.f6 Gf8 26.Ge5 Hb6 27.Hf4 Wbc8 28.Gc3 We8 29.Wae1 Sb5 30.h4 Sd4 31.Wf2 Se6 32.He3 Hc7 33.h5 c4 34.hg6 hg6 35.Wf3 Gc5 36.Hc1 36…Gf2 37.Wf2 Hg3 38.He3 He3 39.We3 Sg5 40.e5 Gg2 41.Wg2 Se6 42.Wh2 Wed8 43.Wh4 g5 44.Wh5 Sf4 45.Wg5 Kf8 46.We4 Se6 47.Wgg4 Wd1 48.Kg2 Wc1 49.Gb4 Ke8 50.Wg8 Kd7 51.Wc8 Kc8 52.Wc4 i czarne poddały się. 84.Obrona sycylijska [B25] Burijovich (Argentyna) 1905 – Wojska (Bułgaria) 2095 1.e4 c5 2.Sc3 Sc6 3.g3 g6 4.Gg2 Gg7 5.d3 d6 6.f4 e6 7.Sf3 Sge7 8.0-0 0-0 9.Ge3 Sd4 10.Wb1 Sec6 11.Se2 Gd7 12.Sed4 cd4 13.Gd2 Hb6 14.Kh1 a5 15.c3 Ha6 16.He2 Wac8 17.g4 f5 18.gf5 ef5 19.c4 Wce8 20.b3 Hb6 21.Wbe1 Kh8 22.Gc1 Sb4 23.a3 Sc6 24.Hc2 We7 25.ef5 Gf5 26.We7 Se7 27.We1 Hd8 28.Sg5 Hd7 29.He2 Sg8 30.Gd2 b6 31.Ge4 Gg4 32.Hg2 Sf6 33.Gc6 Hd8 34.Se6 Ge6 35.We6 Sh5 36.Hd5 Hh4 37.Hf3 Sf4 38.Gf4 Hf4 39.Hf4 Wf4 40.Wd6 Gf8 41.Wd8 Kg7 42.Wd7 Kh6 43.Kg2 Ga3 44.Gd5 Wf8 45.Wb7 Gc5 46.Wd7 We8 47.Ge4 We7 48.We7 Ge7 49.Kf3 Kg5 50.Gc6 Kf5 51.Gd7 Ke5 52.h3 h5 53.Ge8 Kf5 54.Gd7 Kg5 55.Ge8 Kf6 56.Gd7 g5 57.Ge8 g4 58.hg4 hg4 59.Kg4 Ke5 60.Kf3 Kd6 61.Ke2 Kc5 62.Kd2 i remis. 50 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 85.Obrona sycylijska [B43] Cramling (Szwecja) 2260 – Tagnon (Francja) 2045 1.e4 c5 2.Sf3 e6 3.d4 cd4 4.Sd4 a6 5.Sc3 b5 6.Gd3 Gb7 7.0-0 Se7 8.Gg5 h6 9.Ge3 Sec6 10.Sb3 d6 11.f4 Ge7 12.a4 b4 13.Se2 Sd7 14.Sg3 Gf6 15.Wa2 g6 16.a5 He7 17.Hd2 Gg7 18.Wd1 Sf6 19.Ge2 Wd8 20.Gf2 Wd7 21.Gf3 h5 22.Sf1 Gh6 23.Ge3 Sg4 24.Gg4 hg4 25.Waa1 Gg7 26.Wab1 Hd8 27.Gb6 Hh4 28.Gf2 Hd8 29.Gb6 Hh4 30.c3 g3 31.hg3 Hh1 32.Kf2 bc3 33.bc3 Sb8 34.Se3 Hh7 35.Ga7 Ge4 36.Sc5 Gb1 37.Sd7 Sd7 38.Hd6 Gc3 39.Hd7 Kf8 40.Hc8 i czarne poddały się. Pia Cramling Zdjęcie: „Tidskrift För Schack” numer 6/1982 r. Fotografia: Krister Berg 51 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 86.Partia katalońska [E01] Ruck-Petit (Francja) 1935 – WIM Borisowa (Szwecja) 2170 1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.g3 d5 4.Gg2 Gb4 5.Gd2 He7 6.Ha4 Sc6 7.cd5 Gd2 8.Sd2 ed5 9.Sgf3 0–0 10.0–0 He2 11.Wfe1 Hd3 12.We3 Hg6 13.Wae1 Hh6 14.Hc2 Gh3 15.Sf1 Gg2 16.Kg2 Se4 17.h3 Sg5 18.Sg5 Hg5 19.Hd2 Hf6 20.Wd3 Wae8 21.Wee3 We4 22.Wf3 He6 23.b4 We2 24.Hc3 Hd6 25.a3 f5 26.Se3 26…f4! 27.Sf1 a6 28.gf4 Wf4 29.Sg3 We8 30.Wf4 Hf4 31.Hc5 Wd8 32.Wd1 Kh8 33.Hc2? (Teraz wygrywa 33…Wf8! 34.Hd2 Hf3 35.Kg1 Ha3 i skrzy- dło hetmańskie białych przestaje istnieć) i białe równocześnie poddały się. 87.Gambit Benkö [A58] Nyberg (Szwecja) 1905 – Boulongne (Francja) 1800 1.d4 Sf6 2.c4 c5 3.d5 b5 4.cb5 a6 5.ba6 Ga6 6.Sc3 d6 7.Sf3 g6 8.Sd2 Gg7 9.e4 Gf1 10.Sf1 Ha5 11.Gd2 Sa6 12.He2 Sb4 13.Se3 Sd7 14.0-0 0-0 15.Sc4 Ha6 16.Wfc1 Se5 17.Se5 He2 18.Se2 Ge5 19.Sc3 Sd3 20.Wcb1 Wfb8 21.b3 Sb4 22.Wb2 Sd3 23.Wbb1 Sb4 24.Wb2 Gd4 25.Wf1 Gc3 26.Gc3 Sa2 27.Gd2 c4 28.Wa1 cb3 29.Wab1 Wa3 30.f3 Kg7 31.Kf2 Kf6 32.f4 h6 33.Kf3 h5 34.g3 e6 35.de6 fe6 36.h3 e5 37.Ge3 37…Sc3 38.fe5 de5 39.Wc1 Sa4 40.Wbb1 b2 41.Wc2 Wa1 i białe poddały się. 52 X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982 88.Obrona Tarrascha [D32] WIM Landry (Finlandia) 1970 – WIM Garcia Vicente (Hiszpania) 2175 1.c4 e6 2.Sc3 d5 3.cd5 ed5 4.d4 c5 5.g3 Sc6 6.e3 Sf6 7.Gg2 c4 8.a3 Gd6 9.Sge2 Gc7 10.Gd2 a6 11.0-0 0-0 12.Hc2 g6 13.f3 Gf5 14.Hd1 We8 15.Sc1 Hd6 16.S3e2 b5 17.He1 a5 18.Hf2 h5 19.e4 de4 20.fe4 Se4 21.Gf4 Hd7 22.Ge4 Ge4 23.Gc7 Hc7 24.Sc3 Sa7 25.S1e2 Wad8 26.Wad1 Gd3 27.Wfe1 b4 28.ab4 ab4 29.Sa2 Sc6 30.Sac1 Gc2 31.Wd2 b3 32.Wf1 He7 33.d5 Se5 34.Hd4 Sg4 35.Wf3 He4 36.Wf1 Wd5 37.He4 Ge4 38.Wd5 Gd5 39.h3 Se3 40.Wf4 We4 41.We4 Ge4 42.Sc3 Gf5 43.h4 Sc2 44.Kf2 Gg4 45.S1e2 Kg7 46.Sf4 Kf6 47.Sfd5 Ke5 48.Se3 Kd4 49.Sed5 Kd3 50.Sb6 Ge6 51.Sca4 Sb4 52.Sc5 Kd4 53.Sca4 Sd3 54.Ke2 54…Sb2 55.Sb2 c3 56.S6a4 cb2 57.Sb2 Kc3 58.Sd1 Kc2 59.Se3 Kc1 i białe poddały się. 89.Gambit hetmański [D37] Garcia Padron (Hiszpania) 2115 – Laitinen (Finlandia) 1985 1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sf3 d5 4.Sc3 Ge7 5.Gf4 0-0 6.e3 c6 7.Wc1 Sbd7 8.Gd
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

X Kobieca Olimpiada Szachowa - Lucerna 1982
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: