Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00160 008309 15906343 na godz. na dobę w sumie
X Olimpiada Szachowa. Helsinki 1952  - ebook/pdf
X Olimpiada Szachowa. Helsinki 1952 - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 355
Wydawca: Comrel Alina Paszkiewicz Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-63647-21-6 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> encyklopedie, słowniki
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

X Olimpiada Szachowa została zorganizowana w stolicy Finlandii w sierpniu 1952 r. Poprzedziły ją XVI Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane w Helsinkach w lutym tego samego roku, którym towarzyszyła bardzo napięta atmosfera, panująca między działaczami z krajów bloku wschodniego oraz krajów zachodnich. Pomimo rozwijającego się kryzysu politycznego, Helsinki były areną fascynujących pojedynków na szachownicach. Spodziewano się uczestnictwa 30 krajów, jednak ostatecznie przybyło 25 i rekord z Buenos Aires 1939 nie został pobity. Ogółem 140 zawodników, w tym 13 arcymistrzów i 38 mistrzów międzynarodowych rozegrało łącznie 740 partii. Z ogromną ciekawością obserwowano debiutującą ekipę sowiecką, obrońców pucharu - Jugosłowian oraz 'srebrnych' Argentyńczyków i sławnych Węgrów.

Pragnąc zmniejszyć rolę przypadku, obradujący w Helsinkach Kongres FIDE postanowił, że w finale nie będzie mogło grać mniej niż 12 drużyn, zaś cała Olimpiada nie powinna trwać dłużej niż 25 dni. Po raz kolejny zastosowano dwustopniowy system rozgrywek. Ekipy podzielono na grupy; pierwsze trzy zespoły z każdej grupy awansowały do finału A, którego stawką był puchar Hamiltona - Russella.

Drużyna polska wystawiła skład, który został sklasyfikowany w Helsinkach dopiero na 17 pozycji wyjściowej. Do faworytów zaliczono oczywiście zespół ZSRR - co prawda nie przyjechał mistrz świata Botwinnik, ale ekipę sowiecką stanowili wyłącznie arcymistrzowie!

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

X Olimpiada Szachowa. Helsinki 1952
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: