Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00832 011300 20240395 na godz. na dobę w sumie
Zeszyt historyczny - Rotmistrz Pilecki - ebook/pdf
Zeszyt historyczny - Rotmistrz Pilecki - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 19
Wydawca: Presspublica Język publikacji: polski
ISBN: Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> inne >> budownictwo
Porównaj ceny (książka, ebook (-8%), audiobook).

 

Zeszyty historyczne – Rotmistrz Pilecki

Tryptyk odwagi

Sto lat z górą przed męczeńską śmiercią Witolda Pileckiego w wierszu 'Do Matki Polki' Adam Mickiewicz pisał o 'synu wyzwanym do boju bez chwały', co 'nie pójdzie jak dawni rycerze utkwić zwycięski krzyż w Jeruzalemie'. I kończył:

Wyzwanie przyśle mu szpieg nieznajomy, Walkę z nim stoczy sąd krzywoprzysiężny, A placem boju będzie dół kryjomy, A wyrok o nim wyda wróg potężny. Zwyciężonemu za pomnik grobowy Zostaną suche drewna szubienicy, Za całą sławę krótki płacz kobiecy I długie nocne rodaków rozmowy.

To jakby wieszcz ujrzał kres ciernistej drogi rotmistrza Pileckiego. Ale poeta, który pisał owe wstrząsające słowa w roku powstania listopadowego, nie mógł przewidzieć piekła Auschwitz, nierównej walki ze zbrodniarzami hitlerowskimi w powstaniu warszawskim, a wreszcie tortur i mordu dokonanego na wiernym synu ojczyzny przez oprawcę w polskim mundurze...

Te trzy momenty stanowią tryptyk odwagi zawarty w tekście Piotra Zychowicza. Uzupełnia go 'długa rozmowa' z dziećmi rotmistrza – Zofią i Andrzejem.

Nie wiemy, gdzie ów 'dół kryjomy', dokąd wrzucono szczątki skazańca. Przez lata komuniści starali się też zatrzeć pamięć o rotmistrzu, dokonując kolejnej zbrodni – tym razem w świadomości Polaków. Pamiętajmy prawdziwego bohatera narodowego, nieugiętego człowieka, najmężniejszego z mężnych żołnierzy II wojny światowej.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

- zeszyty - historyczne a p e z r o t o F / b u k a J i k s w o ł a t s o ∑ Wystawa plenerowa IPN poświęcona wielkiemu Polakowi www.historia.rp.pl RotmistrzPilecki zeszyty historyczne - rotmistrz pilecki s. 2 Sto lat z górą przed męczeńską śmiercią Witolda Pileckiego w wierszu „Do Matki Polki” Adam Mickiewicz pisał o „synu wyzwanym do boju bez chwały”, co „nie pójdzie jak dawni rycerze utkwić zwycięski krzyż w Jeruzalemie”. I kończył: Wyzwanie przyśle mu szpieg nieznajomy, Walkę z nim stoczy sąd krzywoprzysiężny, A placem boju będzie dół kryjomy, A wyrok o nim wyda wróg potężny. Zwyciężonemu za pomnik grobowy Zostaną suche drewna szubienicy, Za całą sławę krótki płacz kobiecy I długie nocne rodaków rozmowy. To jakby wieszcz ujrzał kres ciernistej drogi rotmistrza Pileckiego. Ale poeta, który pisał owe wstrząsające słowa w roku powstania listopadowego, nie mógł przewidzieć piekła Auschwitz, nierównej walki ze zbrodniarzami hitlerowskimi w powstaniu warszawskim, a wreszcie tortur i mordu dokonanego na wiernym synu ojczyzny przez oprawcę w polskim mundurze... Te trzy momenty stanowią tryptyk odwagi zawarty w tekście Piotra Zychowicza. Uzupełnia go „długa rozmowa” z dziećmi rotmistrza – Zofią i Andrzejem. Nie wiemy, gdzie ów „dół kryjomy”, dokąd wrzucono szczątki skazańca. Przez lata komuniści starali się też zatrzeć pamięć o rotmistrzu, dokonując kolejnej zbrodni – tym razem w świadomości Polaków. Pamiętajmy prawdziwego bohatera narodowego, nieugiętego człowieka, najmężniejszego z mężnych żołnierzy II wojny światowej. MACIEJ ROSALAK Tryptykodwagi
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Zeszyt historyczny - Rotmistrz Pilecki
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: