Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00579 011075 20239549 na godz. na dobę w sumie
Ziemia łęczycka - ebook/pdf
Ziemia łęczycka - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 86
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-958479-7-4 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> europa
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Ziemia łęczycka to obszar między dwoma dużymi regionami: Wielkopolską (Kaliskiem) a Mazowszem. Powiat łęczycki powstały w 1999 r. obejmuje północno-zachodnią część województwa łódzkiego. W Polsce piastowskiej w czasie rozbicia dzielnicowego Księstwo Łęczyckie było bardzo ważnym politycznie regionem kraju. To stąd i od Kujaw Władysław Łokietek rozpoczął scalanie kraju. Niewiele pozostało pamiątek z tamtego okresu, jednak warto wybrać się do Łęczycy zobaczyć rynek z ratuszem, zamek, kilka interesujących obiektów sakralnych, a także pobliski Tum z największym zabytkiem romańskim w Polsce. Okoliczne wsie też zaskoczą zwiedzających ciekawymi kościołami oraz założeniami dworskimi.

W e-przewodniku zostały zamieszczone opisy atrakcji turystycznych znajdujących się w obecnym powiecie łęczyckim i w jego bliskości oraz bogaty materiał fotograficzny. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki (z zaznaczonymi miejscami wartymi zobaczenia) bądź spisu treści na strony z opisem danego miejsca, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Leźnica Mała Kościół pw. św. Marii Magdaleny powstał z fundacji ówczesnego dziedzica Andrzeja Mniszkowskiego w 1784 r. Elewacja pólnocna, murowana kaplica z 1869 r. To świątynia drewniana, kon- strukcji wieńcowej, oszalowana, pokryta dwuspadowym dachem, orientowana, jednonawowa. Nawę wieńczy wieżyczka na sygnaturkę z podwójnym cebu- lastym hełmem. Prezbiterium, węższe od nawy, jest trójbocznie zamknięte. Od północy dobudowano muro- waną kaplicę (wejście boczne), w 1869 r. Wieńczy ją trójkątny szczyt falisty, z figurą Chrystusa. 20 Fot. Krzysztof Pol Leźnica Mała Fot. Jolanta Pol Elewacja zachodnia, od pólnocy murowana kaplica z 1869 r. Elewacja wschodnia i południowa Obok kościoła stoi dzwonnica o konstrukcji stalowej, jeden z dwóch dzwonów pochodzi z 1820 r. 21 Leźnica Mała W manierystycznym ołtarzu z połowy XVII w. są wczesnobaro- kowe rzeźby świętych: Aleksego, Pawła, Piotra i Wojciecha. Nawa, prezbiterium Polichromia na stropie w nawie Ołtarz główny Fot. Jolanta Pol 22 Leźnica Mała Figury świętych w ołtarzu głównym przeniesiono z romańskiej archikolegiaty w Tumie. Wyposażenie pochodzi głównie z XVII–XIX w. Lewy ołtarz boczny jest późno- barokowy z obrazem św. Marii Magdaleny, z początku XVIII w. W prawym ołtarzu umieszczono obraz św. Rocha, a w zwieńcze- niu św. Marii Magdaleny (fot. obok). Fot. Krzysztof Pol Zachowały się m.in. kropielnica średniowieczna z Tumu, organy z XIX w., cztery relikwiarze her- bowe z połowy XVII w. 23 Kropielnica
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Ziemia łęczycka
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: