Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00213 005837 19007018 na godz. na dobę w sumie
Ziemia sandomierska - ebook/pdf
Ziemia sandomierska - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 210
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-958479-9-8 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> przewodniki turystyczne po polsce
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Sandomierz to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie polskich miast. Jednak nie on jest bohaterem tego przewodnika. Przedmiotem zainteresowania w tej publikacji są miasta i wsie ziemi sandomierskiej, które – będąc w cieniu swojej metropolii – nie cieszą się zainteresowaniem, na jakie zasługują. Mają one bardzo dużo do zaoferowania każdemu turyście – to nie tylko wyjątkowe zabytki, piękna przyroda, sięgające XII wieku tradycje sadownictwa, ale też skarbnica wiedzy o  historii naszego kraju.

Warto zwiedzić ziemię sandomierską z e-przewodnikiem, w którym znajdują się nie tylko istotne informacje o najważniejszych miejscach wartych zobaczenia, ale też bogaty materiał fotograficzny. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki bądź spisu treści na strony z opisem danego miejsca, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

 

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Strzegom Drewniany kościół św. Andrzeja Apostoła i Matki Boskiej Bole- snej konsekrowano w 1595 r. (kościół stał tu już na początku XV w.). Został zbudowany z drewna oszalowany modrzewiowego, na zewnątrz i wewnątrz. Dach jest wysoki, kryty gontem. Najstarsze części to prezbite- rium (zamknięte wielobocznie) i przednia część nawy. Przy pre- zbiterium znajduje się dawna kruchta i zakrystia. Fot. Jolanta Pol Elewacja północna i wschodnia Elewacja północna Był remontowany w wieku XIX, powiększony w latach 30. XX w. 154 Strzegom Sygnaturka, elewacja południowa Elewacja południowa Dzwonnica, elewacja północna Fot. Krzysztof Pol Przy kościele stoi drewniana dzwonnica z początku XX w. Figura Chrystusa Ukrzyżowanego przy elewacji południowej Fot. Krzysztof Pol 155 Strzegom Kościół ma trzy nawy. Środkowa, najwyższa, kryta jest płaskim stropem, boczne (oddzielone słupami od środkowej) mają stro- py skośne. Fot. Krzysztof Pol 156 Strzegom Unikatowa jest renesansowa boazeria w prezbiterium (fot. po- wyżej). Polichromia na stropie nawy głównej Fot. Krzysztof Pol 157 Zachowały się polichromie gotyckie na najstarszych belkach oraz renesansowe zdobiące większą część świątyni. W kościele są trzy ołtarze – póź- norenesansowy ołtarz główny (z obrazami Matki Boskiej Bole- snej i św. Andrzeja), barokowe ołtarze boczne (Przemienienia Pańskiego oraz Świętego Miko- łaja). Ambona pochodzi z XVII w. Chrzcielnica kamienna, z baro- kową pokrywą, jest z przełomu XVI i XVII w. Barokową balustradę chóru zdobi XVI-wieczna rzeźba św. Andrzeja. Ołtarz główny Matki Boskiej Bolesnej Ołtarz północny Przemienienia Pańskiego Ołtarz południowy Świętego Mikołaja Strzegom Fot. Krzysztof Pol 158 Strzegom Rzeźba św. Andrzeja Chrystus (przy chrzcielnicy) jest uznawany za dzieło uczniów ze szkoły Wita Stwosza (fot. z lewej). Rzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego praw- dopodobnie używano podczas wielkanocnych procesji (fot. z prawej). Chrzcielnica Fot. Krzysztof Pol 159
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Ziemia sandomierska
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: