Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00211 006740 20584689 na godz. na dobę w sumie
Transalpina - ebook/pdf
Transalpina - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 100
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-958479-5-0 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> europa
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Transalpina to droga krajowa DN67C, najwyżej położona w Rumunii, z przełęczą Urdele na wysokości 2145 m n.p.m. Jest to jedna z najpiękniejszych tras górskich w Europie, mająca status kultowej dla wielu motocyklistów, również z Polski. Oprócz zachwycających widoków daje możliwość zwiedzania wielu wyjątkowych miejsc.

Zaczyna się w Sebeş (Transylwania), kończy w Novaci (Oltenia), u podnóża gór Parâng. Sebeş to jedno z siedmiu najważniejszych średniowiecznych miast Siedmiogrodu, które założyli w XII w. osadnicy z Niemiec. W kościele ewangelickim – zbudowanym w XIII w. – jest największy ołtarz renesansowy w Rumunii. Około 4 km od Sebeş znajduje się Râpa Roşie (Czerwony Wąwóz) – rezerwat geologiczno-botaniczny. Podróżując Transalpiną, warto zobaczyć m.in. drewnianą cerkiew w Pianu de Sus, rezerwat Masa Jidovului, jezioro i tamę Tău Bistra, jezioro Oaşa i monastyry Oașa i Obârșia Lotrului, zatrzymać się przy zamieszkałej przez rodzinę pasterzy Stâna Ștefanu, przejść leżące na trasie rezerwaty (np. Rezervaţia Căldarea Gâlcescu). Wrażeń i widoków dostarcza droga do przełęczy Urdele i sama przełęcz. Za przełęczą leży miejscowość Rânca (na wysokości 1600 m n.p.m.), ośrodek sportów zimowych, z kilkoma stokami narciarskimi.

Szczegółowe informacje o tej trasie znajdują się w publikacji. Ilustruje je bogaty materiał fotograficzny.  Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki na strony z opisem danego miejsca, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Râpa Roșie Râpa Roşie (Czerwony Wąwóz) to rezerwat geologiczno-bota- niczny leżący ok. 4 km od Sebeș, 300–425 m n.p.m. Czerwone skały o wysokości od 50 do 125 m rozciągają się na długości ok. 800 m. Zajmują ok. 10 ha, cały rezerwat ok. 24 ha. To forma- cje skalne z okresu miocenu. Znaleziono tu kości dinozaurów z wczesnego okresu miocenu (sprzed ok. 15–23 mln lat). Droga do Râpa Roșie Skarpa z reliefowymi formami, zbocze południowe Fot. Jolanta Pol 44 Râpa Roșie To skały osadowe zbudowane głównie z czerwonej gliny, szare- go i czerwonego piaskowca, żwiru, piasku kwarcowego, margli. Fot. Krzysztof Pol 45 Râpa Roșie Czynniki naturalne, głównie opady, utworzyły niezwykłe kształ- ty: pofałdowane stożki, reliefy, kolumny, wąwozy, szczeliny, wydrążenia. Te ostatnie robią też bytujące tu licznie ptaki. Fot. Krzysztof Pol 46 Râpa Roșie Odcienie czerwieni zmieniają się podczas deszczu i w różnych porach dnia. Fot. Krzysztof Pol 47 Râpa Roșie Râpa Roşie jest też zwany Czerwonym Kanionem i porównywany do Wielkiego Kanionu w Kolorado (choć ten ma prawie 446 km). Fot. Krzysztof Pol 48 Râpa Roșie Na terenie rezerwatu występuje też wiele rzadkich gatunków roślin (ponad 140 gatunków, w tym 8 zagrożonych). Fot. Jolanta Pol 49 Râpa Roșie Łąki przed rezerwatem Fot. Jolanta Pol 50
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Transalpina
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: