Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00108 010275 20633710 na godz. na dobę w sumie
Benedyktyni i diukowie znad Loary - ebook/pdf
Benedyktyni i diukowie znad Loary - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 31
Wydawca: Self Publishing Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-272-3696-8 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> podróże
Porównaj ceny (książka, ebook (-10%), audiobook).

Jednodniowa wycieczka do Germigny-des-Prés, Saint Benoit sur Loire i Sully sur Loire, miejscowości położonych nad Loarą, na wschód od Orleanu. Załączona mapka z trasą podróży oraz planami miejsc, które poleca autor. Ciekawe miejsca, ciekawe historie dotyczące osób związanych z tymi miejscami. Polskie ślady w Saint Benoit sur Loire. Całośc udokumentowana zdjęciami oraz załącznik z wyjaśnieniami jak dojechać, godzinami otwarcia obiektów, cenami biletów, noclegami i adresami przydatnych stron internetowych.

 

Osobom zainteresowanym nauką języka francuskiego proponujemy 40 zdań, które nawiązują do treści broszurki 'Benedyktyni i diukowie znad Loary'. Zdania zostały zawarte w 2 produktach:

  1. 'Francuski, Ucz się podróżując - Diukowie Sully. Gramatyka.'
  2. 'Francuski, Ucz się podróżując - Diukowie Sully. Cwiczenia.'

Każdy z tych produktów jest do nabycia oddzielnie, w zależności od potrzeb.

 

 

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Magda Cel Benedyktyni i diukowie znad Loary Copyright © by Magda Cel 2012 Virtualo Self-publishing 2012 ISBN 978-83-272-3696-8 Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie i kopiowanie całości lub części publikacji zabronione bez pisemnej zgody autora. 1 Wybieramy się na wycieczkę wzdłuż Loary. Miejscem docelowym naszej wyprawy jest Sully-sur-Loire. Wyruszamy z Orleanu. Do miejsc, które nas interesują można dojechać samochodem, autokarem lub rowerem. W drodze do pierwszego punktu podróży mijamy wiele miasteczek położonych nad Loarą. Wszystkie mają wspólną cechę, w 1429 w miejsca te zawitała Joanna d’Arc. Przejeżdżamy przez Saint Jean de Braye, Joanna d’Arc była tu 4 maja. Jedziemy przez Chécy, tutaj zatrzymała się 29 kwietnia, przed wyruszeniem na Orlean. Siłą rzeczy cofamy się w czasie, jedziemy w przeciwnym niż ona kierunku. Dojeżdżamy do Germigny-des-Prés, interesuje nas tutaj kościół pochodzący z okresu panowania Karolingów. Powstał w czasie kiedy obszar ten był własnością benedyktynów i znajdował się na terenie państwa Franków, w dzielnicy zwanej Neustria, a panującym był Karol Wielki. 2 Teodulf , uczony i reformator oraz tak zwany missus dominicus czyli posłaniec panującego, otrzymał od Karola Wielkiego biskupstwo Orleanu i opactwo benedyktyńskiego klasztoru Fleury. Otóż opactwo Fleury posiadało na terenach dzisiejszego Germigny-des-prés pozostałości po willi gallo-rzymskiej, nazywanej Germiniacus, prawdopodobnie od imienia poprzedniego właściciela. Przypuszcza się, że stąd pochodzi nazwa miejscowości – Germigny. Wille gallo- rzymskie były to budynki mieszkalne z zabudowaniami gospodarczymi, bardzo często spotykane nad Loarą. Teodulf zamieszkiwał tam, tak jak czynili to jego poprzednicy, a w 806 roku na swoje prywatne potrzeby wybudował w Germigny oratorium. Znajdowało się ono na terenie posiadłości, było prywatną kaplicą przeznaczoną tylko dla mieszkańców willi. Kaplica Teodulfa była zbudowana na planie krzyża greckiego, zdobiona mozaikami była jedną z piękniejszych budowli w Neustrii (nazwa używana do X wieku). Ja, Teodulf, poświęcam tę świątynię na chwałę Pana, wy wszyscy, którzy tu przychodzicie, pamiętajcie o mnie w swych modlitwach. Napis ten został odtworzony, początkowo znajdował się w wieży oratorium, a litery były posrebrzane. Niestety, w czasie prac renowacyjnych, w XIX wieku, wieża została skrócona o 4 metry. 3
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Benedyktyni i diukowie znad Loary
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: