Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00373 012876 17307903 na godz. na dobę w sumie
pasja informatyki: podręcznik dla nauczycieli - ebook/pdf
pasja informatyki: podręcznik dla nauczycieli - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 33
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-945997-4-4 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> komputery i informatyka >> programowanie >> algorytmy - programowanie
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

W jaki sposób sprawić żeby programowanie stało się pasją? Pokazać uczniom że mogą zaprogramować rozwiązanie zagadki planszowej, której inaczej nie daliby rady rozwiązać. W opracowaniu zająłem się sprawą dwóch zagadek.

Pierwsza z nich jest sprzedawana pod nazwą „peg solitaire”. Do jej rozwikłania używam algorytmu do przeszukiwania grafu. Otrzymuję kilkadziesiąt kroków jakie należy wykonać na planszy żeby doprowadzić do rozwiązania. Opisuję pseudoprogram z którego łatwo można zaprogramować tą zagadkę metoda zstępującą. Publikacja ma charakter popularnonaukowy. Obejmuje 6 stron opisu, 8 stron programu w języku Pascal i cztery strony pokazujące kolejne kroki zmian na planszy prowadzące do rozwiązania zagadki dla dwóch rodzajów plansz początkowych.

Druga zagadka planszowa została wymyślona przeze mnie. Mamy przestawić w jednym kroku liczby na planszy dla uzyskania pożądanego wyniku. Tym razem użyjemy algorytmu ewolucyjnego (genetycznego). Wrażenie na uczniach zrobi to, gdy pokażemy że rozwiązanie tej zagadki metodą przypadkowych prób nie da rozwiązania nawet po milionie lat. Publikacja ma charakter bardziej naukowy niż poprzednia, gdyż jest kolejnym krokiem poznawania wiedzy już na wyższym poziomie złożoności. Ma 6 stron opisu i 8 stron programu w języku Pascal. Pokazane zostało rozwiązanie optymalne i dane statystyczne wyników programu.

Publikacja wypełnia lukę w zakresie edukacyjnym, pokazując nauczanie poprzez zabawę czyli rozwiązywanie zagadek. Jej treść jest dostosowana do poziomu nauczania w szkołach średnich w klasach o specjalizacji informatycznej.

Warto zapoznac się z dodatkową publikacją porównującą języki programowania.

Abdulkadir KARACI: A Performance Comparison Of  C# 2013, Delphi Xe6, And Python 3.4 Languages

Delphi (Pascal) został wyróżniony przez autora jako lepszy od innych. Język ten niesłusznie został usunięty z programu nauczania. Kod wykonywalny jest tak samo szybki jaki zostaje uzyskany z innego języka a jednocześnie brak automatycznej konwersji typów umożliwia łatwe znalezienie błędów. Dzięki temu język Pascal umożliwia zaprogramowanie zadania kilkadziesiąt razy łatwiej.

 

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

pasja informatyki: podręcznik dla nauczycieli
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: