Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00395 037558 23426700 na godz. na dobę w sumie
Operacja „Łupina orzecha” - audiobook
Operacja „Łupina orzecha” - audiobook
Autor: Długość nagrania: 02:13:24
Wydawca: Bellona Język publikacji: polski
ISBN: 978-836-033-903-9 Rok wydania:
Lektor: Ksawery Jan Jasieński
Kategoria: audiobooki >> nauki ścisłe >> biologia
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook (-50%)).
Na pamiątkę tej operacji wojskowej w Londynie, w Imperial War Museum do dziś zachowany jest jeden z kajaków. Co wyjątkowego było w tej akcji opisanej w książce przez Andrzeja Perepeczkę?

Grudzień 1942 r. Kończy się najczarniejszy dla aliantów rok wojny. Na morzu i na lądzie Niemcy odnoszą zwycięstwo za zwycięstwem. W okupowanej Francji wiele się dzieje. Do portu w Bordeaux wdzierają się angielscy komandosi. Ich zadanie pozornie jest dość proste – zatopić jak najwięcej hitlerowskich statków, zakłócić pracę portu, zatrzymać dostawy strategicznych surowców. Misję tę mają jednak przeprowadzać z dwuosobowych składanych brezentowych kajaków przypominających delikatne łupinki orzechów. Tylko żelazna wola i wytrwałość przeciwko zimowej pogodzie może im dopomóc w walce z nowoczesnymi okrętami.
Historycy twierdzą, że sytuacja aliantów w 1942 r. usprawiedliwiała wysyłanie żołnierzy nawet na pewną śmierć. Tylko dwóch z nich przeżyło akcję i powrót przez Francję i Hiszpanię do Wielkiej Brytanii, reszta zginęła lub została rozstrzelana przez Niemców. Czy względy polityczne są jednak wystarczającym uzasadnieniem dla ich śmierci? Takie pytania same nasuwają się po wysłuchaniu książki Andrzeja Perepeczki, brawurowo zinterpretowanej przez Ksawerego Jana Jasieńskiego.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Pobierz darmowy fragment (mp3)

Gdzie kupić całą publikację:

Operacja „Łupina orzecha”
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: