Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00115 002724 20659945 na godz. na dobę w sumie
Z pamiętnika niemłodej już mężatki - audiobook
Z pamiętnika niemłodej już mężatki - audiobook
Autor: Długość nagrania: 05:11:09
Wydawca: Biblioteka Akustyczna Język publikacji: polski
ISBN: 978-836-144-556-2 Rok wydania:
Lektor: Anna Komorowska
Kategoria: audiobooki >> dokument, literatura faktu, reportaże >> biografie i autobiografie
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Odnalezione po latach wspomnienia mistrzyni ciętego i lekkiego pióra, pisarki Magdaleny Samozwaniec. Pełne humoru i anegdot zapiski o czasach jej młodości i znanych polskich artystach.

Magdalena Samozwaniec nie była grzeczną dziewczynką. Podobnie zresztą jak jej starsza siostra Lilka, autorka przepięknych, miłosnych wierszy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Świadczą o tym wspomnienia pisarki odnalezione i opracowane przez dziennikarza i poetę Rafała Podrazę.
Książka Magdaleny Samozwaniec to doskonała okazja, aby poczuć klimat starego Krakowa. Wyobrazić sobie Tadeusza Boya-Żeleńskiego spacerującego po Plantach i miasto ożywające w trakcie… pogrzebów. Usłyszeć o skandalach, którymi żyła cała ówczesna śmietanka towarzyska.
Pisarka dowcipnie i z ironią opowiada o słynnych balach u hrabiostwa Tarnowskich. Młode panny musiały powściągnąć na nich swój temperament i siedzieć grzecznie z buzią w ciup. Myliłby się jednak ten, kto myślałby, że Kossakówny były posłusznymi panienkami, a potem łagodnymi kobietami. „Z pamiętnika niemłodej już mężatki” to bowiem również poradnik, jak zdobyć mężczyznę lub, ewentualnie, pozbyć się go. Samozwaniec pisze o własnych miłostkach i małżeństwach, a także o życiu uczuciowym siostry Lilki. Przytacza anegdotę, jak w czasie wojny zdobyła kwiecisty szlafrok, aby uwieść swojego drugiego męża.
Autobiograficzna powieść popularnej pisarki jest także pełnym tęsknoty wspomnieniem o rodzinie. Wybitnym malarzu Wojciechu Kossaku – zwanym przez nią Tatką – i Mamidle, a także o przedwcześnie zmarłej, ukochanej siostrze – poetce Marii.
Zapiski Magdaleny Samozwaniec czyta aktorka Anna Komorowska.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Pobierz darmowy fragment (mp3)

Gdzie kupić całą publikację:

Z pamiętnika niemłodej już mężatki
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: