Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00341 003801 21329971 na godz. na dobę w sumie
300 uczonych prywatnie i na wesoło. Tom 2 - ebook/epub
300 uczonych prywatnie i na wesoło. Tom 2 - ebook/epub
Autor: Liczba stron: 480
Wydawca: Prószyński Media Język publikacji: polski
ISBN: 9788381237840 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> biografie
Porównaj ceny (książka, ebook (-23%), audiobook).

Biogramy wybitnych uczonych w encyklopediach najczęściej ograniczają się do suchego zestawienia najważniejszych faktów. Tymczasem uczeni są przede wszystkim ludźmi, wybitnymi indywidualnościami, i mają jak każdy przywary, dziwactwa, upodobania, a niekiedy burzliwe życie prywatne. Wszystkie informacje na ten temat są najczęściej wstydliwie pomijane, gdyż panuje przekonanie, że nie wypada odbrązawiać posągowych postaci.
Tymczasem kiedy dowiadujemy się, że wielki Arystoteles jąkał się, Albert Einstein podkradał tytoń do fajki, a współtwórca mechaniki kwantowej Erwin Schrödinger miał liczne kochanki, postacie nabierają wreszcie cech ludzkich.
Obecny zbiór tekstów luminarza polskiej nauki Andrzeja Kajetana Wróblewskiego oparty jest na cyklu jego artykułów 'Uczeni w anegdocie' publikowanym od ponad 25 lat w miesięczniku 'Wiedza i Życie'. Część z nich znalazła się już w zbiorach książkowych 'Uczeni w anegdocie' (Prószyński i S-ka 1999), 'Uczeni w anegdocie. Poczet drugi' (Prószyński i S-ka 2004) oraz '200 uczonych w anegdocie' (Świat Książki 2010).
Wszystkie publikowane wcześniej teksty zostały przejrzane, poprawione, uzupełnione, rozszerzone i przystosowane do obecnego wydania, w którym można znaleźć opowieści o stu nowych postaciach.

Andrzej Kajetan Wróblewski (ur. 1933) jest profesorem fizyki. W latach 19861989 był dziekanem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 19891993 rektorem Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Polskiej Akademii Nauk i wiceprezes Polskiej Akademii Umiejętności. Miłośnik historii nauki i kolekcjoner anegdot o słynnych naukowcach.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Pobierz darmowy fragment (epub)

Gdzie kupić całą publikację:

300 uczonych prywatnie i na wesoło. Tom 2
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: