Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00118 005565 22576672 na godz. na dobę w sumie
500 lat historii województwa podlaskiego w dokumentach  - ebook/epub
500 lat historii województwa podlaskiego w dokumentach - ebook/epub
Autor: , , , Liczba stron: 206
Wydawca: Publikator Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-86462-22-3 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> dokument, literatura faktu, reportaże >> literatura faktu
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

500 lat historii województwa podlaskiego w dokumentach to niezwykła książka przedstawiająca kształtowanie się województwa podlaskiego na przestrzeni wieków. Na 200 stronach opisana została historia miejsca niezwykłego, w którym niczym w magicznym tyglu mieszały się dzieje różnych narodów i kultur - Polaków, Litwinów, Rusinów, Żydów, Niemców...

Nic dziwnego, że tereny te miały niezwykle ciekawą, choć wielokrotnie burzliwą przeszłość. Książka w szczegółowy sposób opisuje historię Podlasia, poczynając od roku 1513, gdy pierwszym wojewodą tych ziem został mianowany Jan Semenowicz Sapieha, poprzez burzliwy okres zaborów i kolejnych wojen, a kończąc na czasach nam współczesnych. Miłośnicy dawnych dziejów znajdą opisane na jej kartach zarówno wydarzenia kluczowe dla historii naszego kraju, jak i mniej znane, o wymiarze lokalnym, aczkolwiek niezwykle ciekawe, budujące tożsamość tych terenów.

O wyjątkowości książki przesądza nie tylko jej tematyka, ale również, a może przede wszystkim sposób potraktowania tematu. Historia województwa podlaskiego znana jest wszak z wielu publikacji. Tym niemniej nigdy nie została ona pokazana przez pryzmat dokumentów historycznych.

Książka 500 lat historii województwa podlaskiego w dokumentach świetnie wypełnia tę lukę. Jej siłą i dowodem na wyjątkowość jest zamieszczonych ponad 100 niezwykle cennych dokumentów historycznych, które do tej pory zalegały w zaciszach archiwów.  Dzięki tej książce każdy zainteresowany dziejami województwa podlaskiego może się z nimi zapoznać i w ten sposób lepiej zrozumieć korzenie swojej małej ojczyzny. A znaleźć w niej można między innymi zarówno XVI-wieczne przywileje i nadania Zygmunta I Starego, unikatowe dokumenty szlacheckie, mapy z różnych epok, ukazy carskie, wreszcie - różnorakie pisma urzędowe. Wszystkie one tworzą barwny obraz dziejów Podlasia na przestrzeni pięciu wieków.

Książka udanie łączy walor historyczny z popularyzatoskim, stanowi kompendium wiedzy o Podlasiu, a zarazem jest wciągającą lekturą dla każdego. Jednym słowem... jest to niezwykła czytelnicza podróż w przeszłość, w której rolę wehikułu czasu pełni książka.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

500 lat historii województwa podlaskiego w dokumentach
Autor:
, , ,

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: