Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00154 002702 20659069 na godz. na dobę w sumie
Antygona - ebook/epub
Antygona - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Masterlab Język publikacji: polski
ISBN: 978-837-991-267-4 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> poezja >> tragedie
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Tragedia tworząca podwaliny teatru, oparta na starym jak historia Europy micie o konflikcie między Antygoną posłuszną boskim prawom i Kreonem, władcą wiernym swoim obowiązkom.

Jak wybrać między prawami boskimi a prawami ludzkimi? Posłuszna nakazom bogów Antygona grzebie ciało brata, który zdradził Teby, i ponosi za to najwyższą karę. Władający miastem Kreon w imię dobra państwa lekceważy konieczność zapewnienia spokoju zmarłemu. Spotyka go za to niewyobrażalne cierpienie...
Nierozwiązywalny konflikt między dwojgiem bohaterów doprowadza do kolejnego dramatu w rodzie Labdakidów (wywodził się z niego także sławny król Edyp) i... stanowi nieodłączną cechę antycznej tragedii. Tak samo konieczną do tego, by utwór można było uznać za udany, jak zasada jedności miejsca, akcji i czasu czy brak krwawych scen. Sofokles był zaś mistrzem antycznej dramaturgii, o czym świadczą przekazy przypisujące mu co najmniej osiemnaście zwycięstw w ówczesnych „konkursach teatralnych”. Znając wartość swojego talentu, poważył się nawet wprowadzić na scenę aż trzech aktorów jednocześnie, zwiększyć liczbę członków chóru, używać malowanych dekoracji. Czy jego sztuki wyszły zwycięsko z próby czasu? To już pytanie do współczesnych czytelników.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Antygona
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: