Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00201 010821 21052549 na godz. na dobę w sumie
Baron, Żydzi i naziści - ebook/epub
Baron, Żydzi i naziści - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Świat Książki Język publikacji: polski
ISBN: 9788380310346 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> publicystyka >> autobiografie i biografie
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Podróż ku źródłom tajemnic rodzinnych w poszukiwaniu odpowiedzi na szczególnie trudne i nawet dziś jeszcze drażliwe pytanie – kiedy i dlaczego szlachta niemiecka dołączyła do obozu antysemickiego?

Za mitem zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku kryje się szczególny antysemityzm niemieckiej szlachty XIX i XX wieku. W kręgach arystokratycznych często uważano Żydów za „obcych rasowo”, za zagrażających szlacheckiej „czystości krwi”. Do 1945 roku nie mieli oni czego szukać na zamkach i w dobrach rycerskich. To rzekomo Żydzi ponosili winę za rewolucje, klęski wojenne, obalenie monarchii i stworzenie Republiki Weimarskiej. Nienawiść do Żydów manifestowano bez jakichkolwiek skrupułów.
Po upadku muru berlińskiego Jutta Ditfurth jedzie do NRD, gdzie trafia na sprzeczności związane ze swoim pochodzeniem. Podąża śladami błyskotliwego ciotecznego pradziadka, barona Börriesa von Münchhausena, autora ballad, który wydawał się przyjacielem Żydów...

„W mojej rodzinie zachowały się pozostałości języka nazistowskiego. Nas, dzieci, nazywano niekiedy «Jungvolk» albo robiono coś «aż do zagazowania». Kiedy później po raz pierwszy usłyszałam – [...] – o wymordowaniu Żydów europejskich, postanowiłam, że nigdy nikogo nie nazwę «Żydem», a przede wszystkim żadnego Żyda, ich bowiem nie chciałam w żadnym wypadku urazić. Słowo «Żyd» było – tak wywnioskowałam ze sprzecznych uwag dorosłych osób – szczególnie złośliwym wyzwiskiem.
Prababka Gertrud podziwiała swojego rosłego, «pragermańskiego» ojca Hermanna […]. Marzyła o czasach, kiedy ludzie jeszcze znali swoje miejsce, pokornie podporządkowywali się interesom obszarnika, ponieważ – umysły ludu […] nie są jeszcze zatrute przez obcych rasowo»: «W Saksonii-Altenburgu żaden Żyd nie mógł przebywać dłużej niż dwanaście godzin»” – fragment biografii

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Gdzie kupić całą publikację:

Baron, Żydzi i naziści
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: