Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00156 003953 24125368 na godz. na dobę w sumie
Bastiat 2.0. Co widać, a czego nie widać we współczesnym społeczeństwie - ebook/pdf
Bastiat 2.0. Co widać, a czego nie widać we współczesnym społeczeństwie - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 48
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-954426-1-2 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> poradniki >> polityka społeczna
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

         „Bastiat 2.0- Co widać, a czego nie widać we współczesnym społeczeństwie”. Treść nawiązuje do dzieła francuskiego ekonomisty. Jest to wybór 35 zagadnień aktualnych i ważnych w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym. Od potrzeby publicznej komunikacji miejskiej po kampanie wyborcze. Każde z nich przedstawione jest przez pryzmat 5-7 konsekwencji wraz z opisem. Zdecydowana większość tychże zagadnień jest niewidoczna w masowym przekazie medialnym i niedostrzegana przez mieszkańców. A przecież silnie oddziałuje na nas czy tego chcemy, czy nie. Uważam, że „Bastiat 2.0- Co widać, a czego nie widać we współczesnym społeczeństwie” jest idealnym poradnikiem dla każdej osoby. Zarówno tej będącej aktywnym uczestnikiem życia społecznego, jak i tej jedynie biernie się jemu przyglądającej.
 

         Do książki dołączona jest gra karciana. Polega ona na odgadnięciu wspomnianych konsekwencji. Gracze mogą dopisywać samodzielnie wymyślone konsekwencje. Czym bardziej rozwinięta odpowiedź tym gracz zdobywa więcej punktów. Karty tasujemy, a wybrany gracz czyta wszystkim graczom tytuł karty. Pierwszy odpowiada gracz numer 1 znajdujący się po jego prawej stronie. Gdy ten uzna, że zakończył odpowiedź, a nie odgadł wszystkich podpunktów, gracz po jego prawej stronie (numer 2) kontynuuje itd. Przy następnej karcie jako pierwszy odpowiedzi udziela gracz numer 2 itd. Jeżeli gracz udzielił poprawnie odpowiedzi na wszystkie podpunkty (z rozwinięciem tematu, bez konieczności podania przykładu), również jako pierwszy udziela odpowiedzi przy następnej karcie. Te (a także propozycje zagadnień oraz wyniki gry) gracze będą mogli wysyłać na maila bastiat2.0@wp.pl i profil na Facebooku Bastiat 2.0- Co widać, a czego nie widać we współczesnym społeczeństwie. Dzięki propozycjom Czytelników być może powstaną kolejne wydania. 

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

POLITYKA SOCJALNA 1. Znaczny wzrost wydatków państwa- Na wydatki składają się sumy przeznaczone dla bene(cid:27)cjentów, ale również koszt poboru podatków i rozdysponowania pienię- dzy. Towarzyszy im koszt bene(cid:27)cjentów, którzy tracą czas i pieniądze na zdobycie odpowiedniej dokumentacji. 2. Wzrost podatków- To najczęstszy wybór partii prowadzącej politykę socjalną, choć lepszym rozwiązaniem okazuje się obniżenie podatków (w przypadku PiS obniżka podatku CIT) i skuteczniejszą ściągalność (podatek VAT). 3. Wzrost kosztów pracy- Podwyżka podatków dotyczy głównie osób pracujących. Opodatkowanie wysokim podatkiem nielicznych bogatych przynosi jedynie symbo- liczne przychody. 4. Wzrost cen produktów- Najlepiej widoczny jest proces podwyższenia podatków na benzynę. Każda branża, a tym samym każdy konsument i mieszkaniec, są uzależ- nieni od tego produktu. 5. Zmniejszenie siły nabywczej konsumentów- Okazuje się, że w wyniku podatków, konsumenci mogą kupić tyle samo lub mniej danego produktu, choć ich wypłaty wzrosły. 6. Niebezpieczeństwo patologii- Nadal dla wielu „życie na socjalu” jest atrakcyjne. Niezaradność i nałogi przynoszą spore dochody. Często taki styl życia przechodzi na dzieci, które szybko porzucają swoje ambicje i marzenia. Czy wiesz, że... Wydatki socjalne mogą wynieść nawet 20 PKB. Dla porównania wydatki na zdrowie wynoszą w przybliżeniu 6 , a na wojsko 2 . PROGRAM 500 + 1. Wzrost kosztów pracy (pensji)- Pieniądze z programu po połączeniu z innymi świadczeniami socjalnymi powodują, że opłacalność podjęcia pracy zaczyna się od znacznie wyższego poziomu. Pracodawcy muszą zaoferować nowym pracownikom więcej pieniędzy, a tym samym podwyższyć pensję już zatrudnionym od szeregowe- go pracownika po najwyższe stanowiska, aby zachować płacową hierarchię. 2. Mniejsza motywacja do podjęcia pracy niskopłatnej- Powoduje wakaty na wielu stanowiskach i konieczność sprowadzania pracowników zza wschodniej granicy. 3. Mniejsze zadłużenie w parabankach- Dla wielu rodzin wielodzietnych (często najbiedniejszych) pieniądze z programu 500+ uratowały od konieczności zadłużenia się w parabankach i podwyższyły zdolność kredytową w bankach. 4. Mniejsze ubóstwo wśród dzieci- Dla wielu najbiedniejszych rodzin pieniądze z programu 500+ umożliwiły zaspokojenie podstawowych potrzeb dzieci. 5. Mamy spędzają więcej czasu ze swoimi dziećmi- Brak konieczności zatrudnienia się dał czas mamom na wychowanie dzieci i opiekę nad nimi przez wiele dodatko- wych lat. 6. Uzależnienie od państwa i postawa roszczeniowa- W pokoleniu będzie powstawać coraz liczniejsza grupa, która w świadczeniach socjalnych będzie widziało swoje długoterminowe źródło utrzymania. Spowoduje to głębszy kon(cid:22)ikt między nimi a pracującymi. Czy wiesz, że... Dzięki programowi 500+ poziom ubóstwa spadł o 48 , a skrajnego ubóstwa o 98 . W 2019 r. pojawiają się informację, że poziom ubóstwa... znacznie wzrósł.
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Bastiat 2.0. Co widać, a czego nie widać we współczesnym społeczeństwie
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: