Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00044 011035 24121560 na godz. na dobę w sumie
Bez przeszłości - ebook/epub
Bez przeszłości - ebook/epub
Autor: Liczba stron: 408
Wydawca: Prószyński Media Język publikacji: polski
ISBN: 9788381238311 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> fantastyka >> science-fiction
Porównaj ceny (książka, ebook (-23%), audiobook).

Pełna napięcia opowieść o miłości i zauroczeniu, współczesna wariacja na temat mitu o Orfeuszu i Eurydyce.

W Quebecu Kay Harper zakochuje się w lalce na wystawie Quatre Mains, zamkniętego sklepiku ze starymi zabawkami. Kay spędza letnie wakacje, pracując w cyrku jako akrobatka, podczas gdy jej mąż, Theo, tłumaczy biografię pioniera fotografii Eadwearda Muybridgea. Pewnej nocy, gdy Kay wraca do domu, ma wrażenie, że ktoś ją śledzi. Kiedy widzi, że w jej ulubionym sklepiku pali się światło a drzwi są otwarte, postanawia znaleźć schronienie w jego wnętrzu.

Nazajutrz Theo odkrywa, że żona zaginęła. Podejrzewany przez policję, zrozpaczony, obsesyjnie przemierza ulice Starego Miasta. Tymczasem Kay, przemieniona w lalkę, tkwi uwięziona na zapleczu Quatre Mains, gdzie towarzyszy jej pstrokata gromadka kukiełek z różnych zakątków świata, które ożywają jedynie na noc. Kay może wrócić do ludzkiej postaci tylko wtedy, gdy Theo znajdzie ją i rozpozna. Tak rozpoczyna się podwójna odyseja: męża wytrwale szukającego zaginionej żony i kobiety uwięzionej w magicznym świecie, gdzie jej życie należy do kogoś innego.

Jako pisarz Donohue zawsze zdaje się dokładnie wiedzieć, co robi [\. Obserwowanie, jak subtelnie tka swoją opowieść, to czysta przyjemność.

'The Washigton Post'

Kartki książek Donohue tchną nastrojem intymności i grozy.

Christopher Golden, autor powieści 'Snowblind'

Stara i nowatorska, zapożyczona i oryginalna zarazem, ta powieść ostentacyjnie lekceważy etykietki, do których jesteśmy przyzwyczajeni, i zwraca uwagę czytelników na rozmytą granicę między życiem a jego naśladownictwem.

'The Washington Post'

Przywodzi na myśl 'Koralinę' Neila Gaimana [...\ Pod powierzchnią wszelkich zmian opowieść ma emocjonalną głębię pradawnego mitu, tylko że przeniesionego do smutnego krajobrazu jakby rodem z makabrycznych opowiadań Raya Bradburyego.

'The Wall Street Journal'

Subtelnie poprowadzona, pomysłowa opowieść rozmywa granice między rzeczywistością a fantazją. Choć jest w gruncie rzeczy historią miłosną, trzyma czytelnika w napięciu i wciąga go w swój świat. Już nigdy więcej nie spojrzysz na sklep z zabawkami tak jak przedtem.

'Real Simple'

Poetycka.

'The Charlotte Observer'

To tak, jakby Stephen King napisał 'Toy Story' [...\ Donohue w sposób mistrzowski tworzy światy, które są jednocześnie urzekające i tchnące grozą. 'Bez przeszłości' jest książką dziwną i hipnotyczną, urzekającą wyjątkowym klimatem [...\. Sprawia wrażenie napisanej z wdziękiem i magiczną wprost lekkością, ale nie zdziwcie się, jeśli po jej przeczytaniu poczujecie coś w rodzaju egzystencjalnego lęku.

'Richmond Times-Dispatch'

Piękna melancholia ujmuje wszystko, co najbardziej uderzające i niepokojące w 'Bez przeszłości', nowej odsłonie klasycznego mitu greckiego, która skupia się na potędze tęsknoty i na tym, jak radzimy sobie z nagłym odejściem ukochanej osoby. Wątek powieści, w którym głównym bohaterem jest Theo, wydaje się pod tym względem szczególnie przejmujący, łącząc w sobie to, co najlepsze w 'Ściganym' i 'Zaginionej bez śladu'.

'San Francisco Book Review'

Wciągająca powieść o miłości, tęsknocie i magii.

'Shelf Awareness'

'Bez przeszłości' to jedyna powieść, jaką znam, która ukazuje prawdziwość słynnego twierdzenia Roberta Aickmana o wielkich opowieściach magicznych jako prozie najbardziej zbliżonej do poezji. Keith Donohue [...\ stworzył wspaniałą baśń o tajemniczym uroku teatru lalkowego. Wykorzystując archaiczny przesąd (znany również z 'Toy Story'), według którego lalki mają własne życie, autor idzie o krok dalej i łączy go z rozdzierającym mitem o Orfeuszu i Eurydyce [...\. W każdym zdaniu tej książki pobrzmiewa potęga mitu, który potrąca wszystkie struny duszy.

'BookPage'

Ten horror psychologiczny to arcydzieło gatunku [...\. Wzruszająca współczesna historia o misternie zbudowanej, przejmującej i trzymającej w napięciu fabule została osadzona w świecie, który sprawia wrażenie baśniowego, lecz jest również tak realistyczny, że przechodzą ciarki.

'Booklist' (recenzja z gwiazdką)

Pomysłowa i trzymająca w napięciu historia opowiedziana z oryginalnego punktu widzenia. Powieść Keitha Donohue bada, jak niezgoda na teraźniejszość i próby ucieczki przed tym, co nieuniknione, mogą zmienić czyjeś życie na zawsze.

'Publishers Weekly'

Keith Donohue - amerykański powieściopisarz, autor bestellerów: 'The Stolen Child'; 'Angels of Destruction'; 'Centuries of June'; 'The Boy Who Drew Monsters'. Autor recenzji dla 'Washington Post'. Doktor literatury angielskiej specjalizujący się w irlandzkiej literaturze modernistycznej. Mieszka w Maryland.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Czytaj dalej...
Pobierz darmowy fragment (epub)

Gdzie kupić całą publikację:

Bez przeszłości
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: