Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00337 004485 22927812 na godz. na dobę w sumie
Bieszczady i Przedgórze Bieszczadzkie, część 1 - ebook/pdf
Bieszczady i Przedgórze Bieszczadzkie, część 1 - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 88
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-958073-0-5 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> przewodniki turystyczne po polsce
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

W e-przewodniku znajdują się  istotne informacje dotyczące m.in. geografii i historii, bogaty materiał fotograficzny, szkic mapki z najważniejszymi zabytkami i atrakcjami przyrodniczymi oraz ich zwięzłe opisy. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki bądź spisu treści na strony z opisem danego zabytku, miejsca, atrakcji, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

Bieszczady i Przedgórze Bieszczadzkie to przez wieki najdzikszy i najmniej dostępny zakątek Polski. Dzisiaj już takie nie są. Systematycznie zwiększa się ruch turystyczny i poszerza się baza turystyczna, co ma swoje dobre, ale i złe strony. Złe, bo ulega zatarciu autentyczna kultura tego regionu, kultura pogranicza, wieloetniczna, wyjątkowa na terenie naszego kraju. W przewodniku położono nacisk na zapis tych obiektów, które są ważne dla ratowania pamięci o tym odchodzącym świecie i stanowią o wyjątkowej atrakcyjności tego regionu, na równi ze wspaniałymi krajobrazami.

W publikacji zamieszczono informacje o zachodniej części regionu.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Olchowa Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1483 r. Od XV w. była własnością Tar- nawskich, od XVII do końca XIX w. należała do Stadnickich, Białobrzeskich i Bugielów. Murowana cerkiew greckoka- tolicka pw. Soboru Matki Bożej została zbudowana prawdo- podobnie w 1840 r. Po 1947 r. została opuszczona. To świątynia orientowana, kry- ta dwuspadowym dachem, ze szczytem od strony zachodniej i koliście zamkniętym prezbi- terium. Wieńczy ją drewniana sygnaturka, z hełmem pokry- tym blachą. Elewacja zachodnia Fot. Jolanta Pol W latach 1900–1945 wieś należała do rodziny Schrammów. Julian Schramm (1852–1926; profesor chemii na UJ) oraz Wiktor Schramm (1885–1958; specjalista w zakresie ekonomii rol- nej i rolnictwa, historyk gospodarki na Uniwersytecie Poznańskim) przy- czynili się do pogłębienia badań nad historią i przyrodą regionu. W tutejszym kościele zachowały się obrazy Heleny Schramm (1879–1942; malarka związana z Uniwersytetem Wileńskim) i epitafia rodziny, a na cmentarzu nagrobki. Fot. Krzysztof Pol Elewacja wschodnia 60 Olchowa Elewacja wschodnia i północna Cerkiew przez lata niszczała, groziła zawaleniem. W 2012 r. podjęto prace zabezpieczające. Kamienne wnętrze jest puste. Fot. Jolanta Pol 61 Olchowa Fot. Jolanta Pol 62 Z okna cerkwi Olchowa Fot. Jolanta Pol 63 Z okna cerkwi
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Bieszczady i Przedgórze Bieszczadzkie, część 1
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: