Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
02710 011395 22998785 na godz. na dobę w sumie
Bieszczady i Przedgórze Bieszczadzkie część 2 - ebook/pdf
Bieszczady i Przedgórze Bieszczadzkie część 2 - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 124
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-958073-1-2 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> przewodniki turystyczne po polsce
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

W e-przewodniku znajdują się  istotne informacje dotyczące m.in. geografii i historii, bogaty materiał fotograficzny, szkic mapki z najważniejszymi zabytkami i atrakcjami przyrodniczymi oraz ich zwięzłe opisy. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki bądź spisu treści na strony z opisem danego zabytku, miejsca, atrakcji, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

Bieszczady i Przedgórze Bieszczadzkie to przez wieki najdzikszy i najmniej dostępny zakątek Polski. Dzisiaj już takie nie są. Systematycznie zwiększa się ruch turystyczny i poszerza się baza turystyczna, co ma swoje dobre, ale i złe strony. Złe, bo ulega zatarciu autentyczna kultura tego regionu, kultura pogranicza, wieloetniczna, wyjątkowa na terenie naszego kraju. W przewodniku położono nacisk na zapis tych obiektów, które są ważne dla ratowania pamięci o tym odchodzącym świecie i stanowią o wyjątkowej atrakcyjności tego regionu, na równi ze wspaniałymi krajobrazami.

W publikacji zamieszczono informacje o wschodniej części regionu.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Bereżnica Wyżna Fot. Jolanta Pol Wieś leży w dolinie górnego biegu potoku Bereźnica (dojazd od strony Ho- czwi, w Berezce skręcić w prawo). Powstała w 2. poł. XV w. W wieku XIX była własnością m.in. pisarza Zygmunta Kaczkowskiego. W 1. poł. XX w. należała do rodziny Staruchów, wywodzącej się z miejscowych chłopów, silnie związanej z ukraińskim ruchem narodowym. Fot. Krzysztof Pol Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy została zbudowana w latach 30. XIX w. z fundacji Mikołaja Krajewskiego, przez cieślę Jana Hnatkowskiego (remontowana w 1902 r.). W latach 1947–1961 funkcjonowała jako kościół rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej (zamknięty przez Urząd do Spraw Wyznań). Od 1970 r. jest to kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia NMP. Elewacja południowa i wschodnia 24 Bereżnica Wyżna Fot. Jolanta Pol Fot. Krzysztof Pol 25 Dzwonnica i elewacja południowa kościołą To świątynia konstrukcji zrębowej, orientowana, trójdzielna. Z boku znajduje się zakrystia, od frontu nawy – kruchta. Dach jest jednokalenicowy, kryty blachą, zwieńczony sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Wewnątrz jest strop płaski, na ścianach i stropie znajduje się polichromia figuralna i iluzjonistyczna. Zachowały się fragmenty ikonostasu z ikonami z XVII w. Fot. Jolanta Pol Bereżnica Wyżna Dzwonnica, konstrukcji słupowej, pochodzi też z lat 30. XIX w. Powstała na planie kwadratu, jest kryta blaszanym dachem na- miotowym z latarnią. Dzwon pochodzi z 1868 r. Zwieńczenie dzwonnicy Fot. Jolanta Pol 26 Tylne (zachodnie) wejście do dzwonnicy Bereżnica Wyżna Fot. Krzysztof Pol Okno w nawie, elewacja północna Okno w nawie, elewacja południowa Przy świątyni jest cmentarz ze starymi nagrobkami. Fot. Jolanta Pol 27 Nagrobek na cmentarzu Bereżnica Wyżna Nagrobki na cmentarzu Fot. Jolanta Pol 28 Bereżnica Wyżna Nagrobki na cmentarzu Fot. Jolanta Pol 29 Bereżnica Wyżna Po drugiej stronie drogi, 200 m na północ od cerkwi, stoi muro- wana kapliczka rzymskokatolicka, z 1908 r. Z Bereżnicy można podziwiać piękne panoramy Bieszczadów. Fot. Jolanta Pol 30 Bereżnica Wyżna Pisarz Zygmunt Kaczkowski w 1845 r. otrzymał Bereżnicę Wyżną od ojca, zarządcy dóbr Fredrów. Zwany jest „bardem szlachty sanockiej”, gdyż opisał jej losy w powieści Ostatni z Nieczujów. W młodości uczestniczył w wyprawie Wincentego Pola i Seweryna Goszczyńskiego na Łopiennik. W 1846 r. przyłączył się do oddziałów powstańczych, został schwyta- ny przez Austriaków i skazany na śmierć, ale zwolniony dzięki amnestii w 1848 r. Pod koniec życia mieszkał w Wiedniu, potem w Paryżu. W Bereżnicy w 1833 r. Wincenty Pol i Seweryn Goszczyński spotykali się z Jerzym Bułharynem, założycielem loży karbonarskiej we Lwowie. Fot. Jolanta Pol 31
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Bieszczady i Przedgórze Bieszczadzkie część 2
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: