Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00342 004633 22928240 na godz. na dobę w sumie
Bieszczady i Przedgórze Bieszczadzkie część 3 - ebook/pdf
Bieszczady i Przedgórze Bieszczadzkie część 3 - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 120
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-958073-2-9 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> przewodniki turystyczne po polsce
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

W e-przewodniku znajdują się  istotne informacje dotyczące m.in. geografii i historii, bogaty materiał fotograficzny, szkic mapki z najważniejszymi zabytkami i atrakcjami przyrodniczymi oraz ich zwięzłe opisy. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki bądź spisu treści na strony z opisem danego zabytku, miejsca, atrakcji, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

Bieszczady i Przedgórze Bieszczadzkie to przez wieki najdzikszy i najmniej dostępny zakątek Polski. Dzisiaj już takie nie są. Systematycznie zwiększa się ruch turystyczny i poszerza się baza turystyczna, co ma swoje dobre, ale i złe strony. Złe, bo ulega zatarciu autentyczna kultura tego regionu, kultura pogranicza, wieloetniczna, wyjątkowa na terenie naszego kraju. W przewodniku położono nacisk na zapis tych obiektów, które są ważne dla ratowania pamięci o tym odchodzącym świecie i stanowią o wyjątkowej atrakcyjności tego regionu, na równi ze wspaniałymi krajobrazami.

W publikacji zamieszczono informacje o południowej części regionu.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Chmiel Wieś była lokowana w 1502 r. przez ród Kmitów (prawdopodobnie przez Piotra Kmitę – Marszałka Wielkiego Koronnego i Wojewodę Krakowskie- go). Nazwa pochodzi od rosnącego tu kiedyś dzikiego chmielu. Po wybuchu II wojny światowej Chmiel znalazł się pod okupacją radziecką do 1951 r., w latach 1941–1944 pod okupacją niemiecką. W 1951 r. (w ra- mach tzw. równania granic) wrócił do Polski, ale bez mieszkańców. Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja pochodzi z 1906 r. (cerkiew stała tu już w XVI w.). Po wysiedleniach lud- ności w 1947 r. służyła m.in. jako magazyn straży pożarnej. Od 1969 r. pełniła funkcję kościoła rzymskokatolickiego. To świątynia nawiązująca do tzw. ukraińskiego stylu narodowe- go, trójdzielna, orientowana, o konstrukcji zrębowej. W połowie wysokości jest otoczona okapem, pokrytym blachą. Fot. Jolanta Pol W 1968 r. kręcono tu epizod z Pana Wołodyjowskiego (w reżyserii Jerzego Hoffmana), związany z pożarem Raszkowa. Filmowców udało się odwieść od pomysłu podpalenia świątyni. Elewacja zachodnia 34 Chmiel Prezbiterium, z dwoma bocznymi zakrystiami, zamknięto trój- bocznie. Boki nawy (ramiona krzyża) zamknięto prostokątnie i zwieńczono trójkątnymi szczytami. Fot. Jolanta Pol 35 Chmiel Dachy pokryto blachą. Nad nawą jest cebulasta kopuła, na ośmiobocznym tamburze. Nad prezbiterium i przedsionkiem są niewielkie wieżyczki z baniastymi hełmami blaszanymi. Fot. Jolanta Pol 36 Chmiel Nawa i prezbiterium Żyrandol i kopia rzeźby Praskiego Dzieciątka Fot. Krzysztof Pol Rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, w nawie W ołtarzu są obrazy św. Zofii z córkami, Jezusa Miłosiernego i ikona św. Mikołaja. W szczycie ołtarza znajduje się kopia rzeźby Praskiego Dzie- ciątka z początku XIX w. (fot. powyżej). jest i przedsionku W nawie pozorne sklepienie żeglaste, w prezbiterium – strop pła- ski z fasetą. Zachował się chór muzyczny z czasów budowy ko- ścioła. W dzwonnicy znajduje się dzwon z 1932 r. ze wsi Ruskie. 37 Chmiel Na przycerkiewnym cmentarzu zachowało się kilka starych na- grobków, m.in. właściciela miejscowych dóbr ziemskich Emila Ricci, zm. 1875 r. (fot. obok). Fot. Krzysztof Pol Przy cerkwi jest płyta nagrobna Fieronii z Dubrawskich Orlickiej, z roku 1644 – na metalowym stelażu, zadaszona repliką gór- nej części starej cerkiewnej dzwonnicy (fot. obok). Naniesiono na nią inskrypcję w języku staro-cerkiewno-sło- wiańskim wraz z herbem. Waży ok. 900 kg, ma wymiary: 180 × 82 × 20 cm. Jest najstarszą płytą nagrobną w Bieszczadach. 38 Chmiel Płyta Fieronii Orlickiej (1560–1644) była w ówczesnej cerkwi, potem znalazła się na zewnątrz w pobliżu cerkwi, przysypana ziemią. Została odnaleziona w końcu lat 60. XX w. Fot. Krzysztof Pol 39
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Bieszczady i Przedgórze Bieszczadzkie część 3
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: