Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00049 007243 21297438 na godz. na dobę w sumie
Cywilizacja - ebook/epub
Cywilizacja - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie Język publikacji: polski
ISBN: 978-830-805-711-7 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> historia, militaria, wojskowość >> historia powszechna
Porównaj ceny (książka, ebook (-30%), audiobook).
Historia świata Zachodu od Magellana do Reagana. Począwszy od XV w., opisuje, jak dzięki rozwojowi nauki i kultury cywilizacja mająca swą kolebkę w Europie Zachodniej zdobyła dominację w świecie.

Historia naszej cywilizacji, cywilizacji zachodniej opowiedziana od XV w. po współczesność. Od XV w., bo wtedy Zachód „nabiera rozpędu”, wychodzi na zewnątrz (wyprawy odkrywców), stawia na naukę, wykorzystuje na masową skalę druk, dokonuje rewolucji: przemysłowych, społecznych i religijnych. Fergusona  interesuje, jak to się stało, że biedna, brudna, prymitywna (poza jednostkami) Europa, podzielona na królestwa, księstwa, hrabstwa, nadzwyczaj różnorodna – zdominowała świat, któremu kazała siebie naśladować, tak samo myśleć, tak samo organizować swoje życie, tak samo się ubierać. A chodzi o świat, w którym wszelkie prawa, by stać się hegemonem, miały najpierw Chiny (aż do XV w. właśnie, gdy się zamknęły i wycofały z kontaktów zewnętrznych, nie decydując się na eksport swojej kultury), potem świat arabski – długo, bo od VII w. aż do wiktorii wiedeńskiej w XVII w.
W końcu to, co zawsze interesuje Polaków. Nasze miejsce. Pojawiamy się (bodaj jako jedyni z narodów Europy Środkowej) w dwóch newralgicznych momentach: odpychając Turków pod Wiedniem w 1683 r. i bolszewików pod Warszawą w 1920 r.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Cywilizacja
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: