Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00250 006420 21547668 na godz. na dobę w sumie
Dlaczego potrafimy działać moralnie? - ebook/pdf
Dlaczego potrafimy działać moralnie? - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Scholar Język publikacji: polski
ISBN: 978-837-383-459-0 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> naukowe i akademickie >> psychologia
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Rozprawa Mirosława Rutkowskiego, która wprowadza nas w problematykę filozofii etyki. Przedmiotem analiz autora są m.in. nasze motywacje oraz wpływ poczucia obowiązku i sumienia na nasze zachowanie.

„Sążniste dzieło Rutkowskiego, chociaż konkluzje jego mogą mieć znaczenie dla normatywnych teorii etycznych, jest w osnowie swojej dyskusją i debatą nad logicznymi komplikacjami i logiczną strukturą różnych teorii odnoszących się do kwestii stosunku między obowiązkiem moralnym a motywacjami działań. Chodzi o to, czy możliwe jest, by ten, kto nie żywi motywacji do działania zgodnego z obowiązkiem, był zarazem tym obowiązkiem związany i był tego świadom. Z analiz autora okazuje się, że jest to pytanie obfitujące w mnóstwo komplikacji, o wielkim znaczeniu dla teoretycznych podstaw etyki.
Rozprawa jest nadzwyczaj skrupulatna i rozważa wszystkie możliwe niuanse, wszystkie warianty różnych stanowisk teoretycznych odnoszących się do kwestii głównej. Przytoczone są opinie i teorie kilkudziesięciu współczesnych filozofów anglojęzycznych, którzy sprawy te dyskutowali. Przedmiotem analiz są m.in. teorie Davida Hume’a i Immanuela Kanta. Jest to doprawdy cenne dzieło, poważny wkład do dyskusji nad podstawami etyki, chociaż żałować należy, że wielce abstrakcyjna forma wykładu sprawia, że nadal jest znaczny dystans między wynikami dzieła a faktycznymi troskami ludzi myślących o moralnym obowiązku”.

fragment recenzji Leszka Kołakowskiego

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

Dlaczego potrafimy działać moralnie?
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: