Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00320 004932 20219439 na godz. na dobę w sumie
Do niewidzenia, do niejutra - ebook/epub R
Do niewidzenia, do niejutra - ebook/epub
Autor: Liczba stron:
Wydawca: JanKa wydawnictwo i... Język publikacji: polski
ISBN: 978-836-224-737-0 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> obyczajowe >> nowele
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Opowieść o miłości i śmierci, o chwilach, gdy jedno w zbyt ciasnym splocie tańczy z drugim, dowodząc, że człowiek albo umiera z miłości, albo miłuje śmierć. Nawiązanie do słynnych tęsknot sprzed lat.

Kobieta, mężczyzna, dwupokojowe mieszkanie, jedna doba – można by rzec: mocno ograniczona czasem i przestrzenią akcja. I byłaby to nawet prawda, gdyby bohaterowie, opowiadając siebie, raz po raz tych granic nie przekraczali. Gdyby autorka przez tytuł – a bohaterka przez próbę naśladowania Zbyszka Cybulskiego – nie nawiązywała do pewnego stylu życia, pewnych tęsknot tamtych czasów, budując przy tym sarkastyczny obraz współczesnych relacji damsko-męskich, odsłaniając mechanizmy i przyczyny dzisiejszych gier.
To opowieść o miłości i śmierci, o chwilach, gdy jedno w zbyt ciasnym splocie tańczy z drugim, dowodząc, że człowiek albo umiera z miłości albo miłuje śmierć. A bohaterowie mają nie tylko tęsknoty, ale i ciała, i nie są to bynajmniej ciała astralne; są to ciała warte grzechu, więc też zdarza się im grzeszyć. Czy jest w tym polemika z modelem tęsknot, które uwiecznił pewien kultowy film?

„Dla wielbicieli romansów mała przestroga – jeśli «Do niewidzenia, do niejutra» w ogóle przypomina romans, to nietypowy. Typowego nigdy bym nie napisała, bo nie wierzę pięknym jedynie słowom, które opiewają wyłącznie wzniosłe sentymenty. W tej historii spotkacie się również ze słowami brzydkimi i uczuciami niższego rzędu, czasem zupełnie niskimi. Może przy czytaniu zdarzy się Wam skrzywić z obrzydzeniem albo zarechotać z trwogą, lecz – mam nadzieję – może też pomyślicie, że jesteście bliżej rzeczywistości. Tu krzesło jest z reguły tylko krzesłem, a stół stołem, ale całość to najdonioślejszy akt odwagi wobec świata i zarazem szczerości wobec samej siebie. I nie jest ważne, czy Lo to ja albo czy Profesor istnieje, skoro historia o nich to ja; i na odwrót” – Autorka powieści

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Recenzje na blogach:

literaturomania.blogspot.com Literaturomania: "Do niewidzenia, do niejutra" - powieść o miłości i śmierci

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...
Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Do niewidzenia, do niejutra
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: