Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00172 007466 22951839 na godz. na dobę w sumie
„Duże dzieło sztuki” - ebook/pdf
„Duże dzieło sztuki” - ebook/pdf
Autor: Liczba stron:
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas Język publikacji: polski
ISBN: 978-832-421-848-6 Rok wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> kultura, sztuka, media >> muzea, kolekcje, zbiory
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).
Jak dbać o zachowanie sztuki współczesnej, skoro wymyka się ona tradycyjnym regułom praktyki konserwatorskiej? Ten dylemat rozstrzyga w swej monografii specjalistka w tej dziedzinie Monika Jadzińska.

Sztuka współczesna jest świadectwem kreatywności, różnorodności i dynamiki naszych czasów. Chociażby dlatego powinniśmy ją zachować. Ale jak? Dzieło przestało być jedynie fizycznym „obiektem”, stało się hybrydą znaczeń, relacji i procesów, przekraczając utarte reguły. Przewartościowaniu uległy też kwestie autorstwa, reprodukcyjności i trwałości. Teoria i praktyka konserwatorska, wypracowywane na potrzeby sztuki dawnej, są niewystarczające. Najbardziej radykalną sztuką, której to dotyczy, jest sztuka instalacji – owo tytułowe „duże dzieło sztuki” (pierwsza słownikowa definicja, Oxford 1969). Czy dzieło, w którym wymienia się niektóre bądź wszystkie „oryginalne” elementy, jest jeszcze tym samym dziełem? Kto i jak ma prawo to robić? Jak traktować replikę, rekonstrukcję czy emulację? Co zrobić, by tak kompleksowe realizacje pozostały autentyczne i co to oznacza?
Monika Jadzińska – ekspert w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki – określa w książce, jak autentyzm warunkował wartość dzieł sztuki i formę ich zachowania dawniej i dziś. Opisuje, czym jest sztuka instalacji, jakie są jej geneza, historia i charakter. To próba odpowiedzi na pytania, dlaczego i w jaki sposób zachować sztukę współczesną, z nakreśleniem podstaw teoretycznych, nowatorskich metod badawczych oraz podaniem konkretnych strategii opieki i konserwacji.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:


Gdzie kupić całą publikację:

„Duże dzieło sztuki”
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: