Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00185 005407 22957005 na godz. na dobę w sumie
Görlitz - Zgorzelec - ebook/pdf
Görlitz - Zgorzelec - ebook/pdf
Autor: Liczba stron: 162
Wydawca: SELF-PUBLISHER Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-957355-2-3 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> przewodniki >> przewodniki turystyczne po krajach
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

W e-przewodniku znajdują się  istotne informacje dotyczące m.in. geografii i historii, bogaty materiał fotograficzny, szkic mapki z najważniejszymi zabytkami i atrakcjami przyrodniczymi oraz ich zwięzłe opisy. Działające OFFLINE hiperłącza pozwalają przenieść się z mapki bądź spisu treści na strony z opisem danego zabytku, miejsca, atrakcji, a po kliknięciu nagłówka powrócić do mapki. E-przewodnik offline w twoim smartfonie sprawi, że podczas zwiedzania dowiesz się więcej i zobaczysz więcej.

Görlitz i Zgorzelec do 1945 r. tworzyły jedno miasto. W 2008 r. władze obu miast podpisały deklarację, w której symbolicznie przywróciły jedność – powstało Europa-Miasto (niem. Europastadt) Zgorzelec/Görlitz. E-przewodnik przedstawia to wyjątkowe miasto. Görlitz turystom oferuje około 4 tysięcy zabytków, autentycznych (gotyckich, renesansowych, barokowych, secesyjnych), niezniszczonych podczas II wojny, pieczołowicie odrestaurowanych na przełomie XX i XXI w.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:

Untermarkt, Schönhof Schönhof (Brüderstraße 8) – najstarszy renesansowy budynek w Görlitz – obecnie zajmuje Muzeum Śląskie. Był to dom mieszczański zbu- dowany w 1526 r. (na miejscu starszego). Przebudowano go w latach 1617 i 1716–1717. Schönhof (Piękny Dwór) wzniósł architekt, budowniczy, kamie- niarz Wendel Roskopf, związany z Górnymi Łużycami, pracował też w Czechach (m.in. w Kut- nej Horze) i na Dolnym Śląsku, od ok. 1517 mieszkał w Görlitz, w latach 1523–1546 był człon- kiem rady miejskiej. W XV i XVI w. Schönhof pełnił funkcję książęcego gościńca, przebywali w nim m.in. król Czech Wacław IV, Albrecht II czy elektor Saksonii Johann Georg. Jeszcze na początku XX w. mie- ściły się tu zajazd i browar. To budynek z arkadowymi pod- cieniami, ozdobnym szczytem, wykuszem, pilastrami, polichro- mią i rzeźbą z głową jelenia. Wewnątrz zachowały się średniowieczne kamienne pod- łogi, elementy renesansowe, m.in. malowane belki stropu, po- lichromie, rzeźbione kolumny. Fot. Krzysztof Pol Elewacja północna Elewacja zachodnia 120 Untermarkt, Schönhof Liczne podobieństwa wskazują, iż ci sami budowniczowie, wraz z Wende- lem Roskopfem, wznosili stojący naprzeciwko Stary Ratusz. Schönhof w średniowieczu był tzw. dworem browarnym (właściciele mieli monopol na warzenie piwa). W XVIII w. na tyłach budynku powstał nowo- czesny browar i słodownia. Schönhof stał się własnością miasta w 1909 r. Wykusz z głową jelenia Fot. Krzysztof Pol Renesansowy portal (północny) z piaskowca, z archiwoltą i ornamentami roślinnymi Muzeum Śląskie (Schlesisches Museum) otwarto tu w 2006 r. Powierzchnia wystawiennicza zajmuje 2 tys. m2. Ekspozycja przedstawia historię i kulturę Śląska. W zbiorach znajdują się dokumenty dotyczące dziejów Śląska i życia w tym regionie, przedmioty codziennego użytku, wyroby rzemiosła, przemysłu, rękodzieło artystyczne (od XVII do XIX w.) i dzie- ła szuki. Wystawa nawiązuje do tragicznych skutków II wojny światowej i dramatu przesiedleń. Wskazuje też na szczególną rolę Śląska w zjednoczonej Europie – jako obszaru z bogatą historią, tradycją i kulturą, stanowiącego łącznik między Niem- cami, Polską i Czechami. 121 Untermarkt, Schönhof Muzeum współpracuje z instytucjami partnerskimi w Polsce i Czechach. Ekspozycja, barokowe putto Madonna na półksiężycu, 1410–1420, drewno lipowe polichromowane Philipp Sauerland, Martwa natura „vanitas”, 1744 Wnętrza, portal Fot. Krzysztof Pol 122 Untermarkt, Schönhof Fot. Krzysztof Pol Nagrobek księcia Henryka VI Dobrego (ostatni książę wrocławski z rodu Piastów), 1350 Polichromie stropu W budynku zachowało się 11 z 13 – późnogotyckich i renesansowych – stropów belkowych. Polichromie pochodzą z wieku XVI, początków XVII, a w jednej sali (nr 4) z ok. 1760 r. 123
Pobierz darmowy fragment (pdf)

Gdzie kupić całą publikację:

Görlitz - Zgorzelec
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: