Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00206 003325 22434175 na godz. na dobę w sumie
Ideot. Rzecz o narodzinach potwora - ebook/epub
Ideot. Rzecz o narodzinach potwora - ebook/epub
Autor: Liczba stron: 146
Wydawca: Wydawnictwo Nisza Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-66599-26-0 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> literatura piękna
Porównaj ceny (książka, ebook (-15%), audiobook).

Latem 1816 przybrane siostry Claire Clairmont i Mary Godwin zamieszkały z poetami: Shelleyem i Byronem oraz lekarzem tego ostatniego Polidorim w willi nad Lemanem w Szwajcarii. Pył z erupcji wulkanu Tambury unosił się wtedy nad światem, wschodziło czarne słońce. Europą wstrząsały bunty głodującej biedoty. Szykowano się na Apokalipsę, a zgromadzeni w willi kochankowie zajęli się pisaniem opowieści grozy. Znamy ją jako Frankensteina, powieść o nieszczęśliwym homunkulusie, który mści się na swoim twórcy za to, że go powołał do życia.

Kto naprawdę napisał tę książkę? Mary Godwin, późniejsza pani Shelley, jak się powszechnie uważa? Jej mąż? Lord Byron? A może osoba, której o autorstwo dotąd nikt nie podejrzewał, czyli Claire Clairmont?

Kasper Bajon podąża tym ostatnim tropem, staje się zaangażowanym adwokatem Claire, a przy okazji tworzy własny, przekorny komentarz do dziejów potwora.

Skąd jednak Ideot, skąd ten tajemniczy tytuł? Według Bajona tak właśnie: The Ideotmiała być zatytułowana powieść pisana przez Clairmont i Shelleya.

O AUTORZE

Kasper Bajon, ur. w 1983 r., pisarz, poeta, filmowiec. Studiował w Instytucie Kultury Polskiej na UW. Opublikował kilka książek prozatorskich i poetyckich (w Niszy Wymianęi Blizno) . Jest autorem scenariuszy do filmów i seriali. Wraz z Klarą Kochańską wyreżyserował eksperymentalny film 'Via Carpatia' (2018) pokazywany na wielu festiwalach. Tata piętnastoletniego Kostka. Od kilku lat jego dom jest w El Cotillo na Fuerteventurze.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Ideot. Rzecz o narodzinach potwora
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: