Cyfroteka.pl

klikaj i czytaj online

Cyfro
Czytomierz
00050 003976 24093742 na godz. na dobę w sumie
Ja tutaj tylko na chwilę - ebook/epub
Ja tutaj tylko na chwilę - ebook/epub
Autor: Liczba stron: 250
Wydawca: Poradnia K Język publikacji: polski
ISBN: 978-83-63960-12-4 Data wydania:
Lektor:
Kategoria: ebooki >> literatura piękna
Porównaj ceny (książka, ebook, audiobook).

Satyryczna podróż wierszem z Marianem Załuckim, jednym z najwybitniejszych i najbardziej lubianych polskich satyryków.
„Kiedy satyryk odnosi sukces? Wtedy, gdy czytelnik, widz, słuchacz oglądają świat jego oczyma“- pisze Marek Groński we wstępie do tomiku. Tak było w przypadku Mariana Załuckiego - fantastycznego poety i satyryka, który przez ponad 20 lat zręcznie recenzował i opisywał rzeczywistość przeciętnego człowieka. Mistrzowska konstrukcja, subtelna kpina, zaskakujące rymy i trafna pointa to wyróżnik wierszy Załuckiego, które do dziś pozostają aktualne.
Zaprzyjaźniony z Załuckim Ludwik Jerzy Kern nazwał go niegdyś jednym z najdowcipniejszych ludzi w Polsce. Jego wiersze były wesołe, ale – jak pisze Kern „Nie brak w nich również ziarn goryczy. Ta gorycz dotyczy naturalnie naszego współczesnego świata, różnych przejawów życia w naszym kraju i na naszej planecie, rozmaitych ludzkich postaw. Byłaby to gorycz bardzo gorzka, gdyby nie tak celnie lapidarna i do tego okraszona przednim dowcipem“.
Czy ten świat, jego problemy sprzed 50 lat to wciąż nasza rzeczywistość? Czy my jesteśmy podobni? Nasze obawy, postawy życiowe, radości i smutki? Przekonajcie się sami.

Marian Załucki (1920-1979)
Poeta, satyryk, autor książek „Przejażdżki wierszem” (1954), „Uszczypnij muzo” (1955), „Oj-czyste kpiny” (1957,1959), „A nie mówiłem?” (1961), „Niespokojna czaszka” (1965), „Czy Pani lubi Załuckiego?” (1967), „Komu do śmiechu?” (1970), „Przepraszam, żartowałem” (1974).
Urodził się 5 maja 1920 r. w Kołomyi. Wczesną młodość spędził we Lwowie. Po wojnie zamieszkał w Krakowie, gdzie publikował swe pierwsze utwory na łamach Przekroju i Życia Literackiego. Na estradzie zadebiutował w 1952 r. W latach 1956-67 występował w kabarecie Wagabunda, a od 1962 r. na deskach warszawskich teatrów Syrena i Buffo, a także w kabaretach u Lopka, Dudek oraz w popularnych programach rozrywkowych Podwieczorek przy mikrofonie, Zgaduj zgadula, Poznajmy się. Wielokrotnie wyjeżdżał do USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Izraela, Rosji na spotkania z publicznością polonijną. Zmarł 13 kwietnia 1979 r. w Warszawie. Po jego śmierci ukazał się wybór jego wierszy Kpiny i kpinki (1985) , który rozszedł się w nakładzie 100 tys. egzemplarzy.

Znajdź podobne książki Ostatnio czytane w tej kategorii

Darmowy fragment publikacji:Czytaj dalej...

Gdzie kupić całą publikację:

Ja tutaj tylko na chwilę
Autor:

Opinie na temat publikacji:


Inne popularne pozycje z tej kategorii:


Czytaj również:


Prowadzisz stronę lub blog? Wstaw link do fragmentu tej książki i współpracuj z Cyfroteką: